Menu

Nawigacja

Pozostałe aktualności:

Treść

Krótka historia sportu chełmżyńskiego

Chełmża ma bogate tradycje sportowe w wielu dyscyplinach poczynając od wioślarstwa i kajakarstwa poprzez piłkę nożną i lekkoatletykę, a na boksie kończąc. Działalność klubów sportowych rozpoczęła się jeszcze w czasach przedwojennych, a powstanie „Warty” pierwszego polskiego klubu piłkarskiego notujemy na rok 1913. Po nim w 1926 r. powstała drużyna piłkarska „Jutrzenka”, a później „Pogoń”, od której wywodzi się K.S Legia.

Chełmża położona nad Jeziorem Chełmżyńskim stała się kuźnią sportowych talentów. Do największych należał niewątpliwie kajakarz Czesław Błaszkiewicz pływający w Chełmżyńskim Towarzystwie Wioślarskim założonym w 1927 r. szczyt swojej formy osiągnął w 1939 r., kiedy to otrzymał nominację olimpijską do Helsinek. Niestety start uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej. Z ChTW wywodzi się również Jolanta Radzikowska – Boehm, znana głównie w Szczecinie trener kadry narodowej żeglarzy klasy Dragon i Saling. Obecnie mieszkająca w Australii Sukcesy we wioślarstwie odnosili również Alfred Riedel oraz w latach sześćdziesiątych Marian Naglewicz i Jerzy Muszytowski
W latach powojennych powstał K.S. „Włókniarz”, zrzeszający żeglarzy i kajakarzy. Klub powstawał w ciężkich latach 50. Kiedy to wielu zawodników i działaczy budowało wspólnie nie tylko budynki, ale również sukcesy sportowców. Wkład w rozwój kajakarstwa i żeglarstwa w Chełmży wnieśli niewątpliwe Stanisław Lewandowski, Leon Grabowski, Feliks Meger, a także Stanisław Zielaskowski.

Oprócz sportów wodnych i piłki nożnej chyba najbardziej popularną dyscypliną w Chełmży w latach powojennych był boks. Wielu zawodników i trenerów wywodziło się jeszcze z „Sokoła” istniejącego do 1939 r. Walki bokserskie w Chełmży i nie tylko wzbudzały wiele emocji. Największe sukcesy odnosili Zbigniew Cebulak akademicki wicemistrz świata z Budapesztu, zdobył on jako jeden z nielicznych w historii boksu trzy razy tytuł mistrza Polski juniorów oraz Alfred Paliński brązowy medalista mistrzostw Europy z Mediolanu. Do największych bokserskich talentów lat 70. należy Jerzy Lewandowski mistrz Polski juniorów, walczący w barwach Legii Chelmża oraz klubów ekstraklasy Avii Świdnik i Hutnika Kraków. Klub Sportowy Legia Chelmża zrzeszał nie tylko bokserów, ale również pływaków, z których największe sukcesy odnosił Jan Krukowski, piłkarzy, lekkoatletów z Benedyktem Grabowskim, mistrzem w biegach na 1500 m. na czele, a także tenisistów i koszykarzy.
 

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl