Urząd Miasta Chełmża
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Chełmża Urząd Miasta
-
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
- Ułatwienia dostępu
-
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Mieszkaniec
Nawigacja
Treść
Współuzależnienie
Jako, że październik jest miesiącem abstynencji Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży w ramach współpracy z Parafią i Grupą AA „Dobra Wola” zorganizowała w dniu 25.10.2024r. w Domu Kapitulnym podobne spotkanie, którego tematem tym razem było „Współuzależnienie, przejawy i sposoby przezwyciężania”. Często zauważamy, że gdy w rodzinie jedna osoba ma problem i jest uzależniona, to uwikłana w to jest cała rodzina. Co w danej sytuacji ma robić osoba uzależniona, a co ma robić osoba współuzależniona, omówił specjalista terapii uzależnień Michał Dąbkowski. Współuzależnienie, zwane też koalkoholizmem jest spowodowane stresem, wynikającym z bliskiego i stałego kontaktu z osobą uzależnioną.
Okazuje się, że gdy uzależnieni przestają pić, to symptomy współuzależnienia u ich bliskich zwykle nie znikają. Czasem stają się nawet silniejsze i jeszcze bardziej dokuczliwe. Osobowość o cechach współuzależnienia kształtuje się już w dzieciństwie pod wpływem zaburzonych więzi zwłaszcza z uzależnionymi rodzicami. Symptomy współuzależnienia jak zauważył terapeuta to: brak poczucia
własnej wartości lub arogancja i poczucie wyższości; nadmierna bezbronność wobec bolesnych przeżyć; poczucie, że jest się człowiekiem złym i zbuntowanym lub poczucie, że jest się kimś zupełnie doskonałym. Nadmierna zależność od innych ludzi często wprowadza chaos we własne życie lub przesadne, natrętne kontrolowanie siebie i innych ludzi. W czasie całego spotkania były pytania oraz toczył się dialog między terapeutą a uczestnikami, którzy też dawali swoje życiowe świadectwa.
- autor: Marian Walecki