Menu

Mieszkaniec

Nawigacja

Treść

UWAGA SILNY WIATR ! 39895.png

O S T R Z E Ż E N I E   M E T E O R O L O G I C Z N E

 Nr 69 /09/2019

 

Zjawisko: Silny wiatr

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 12:00 dnia 30.09.2019 r. do godz. 23:00 dnia 30.09.2019 r.

Obszar: Miasto Toruń, powiat toruński

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu.

Źródło informacji: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni IMGW.

 

Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych .

Uwaga!

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem przypominamy najważniejsze zasady przygotowania się i zachowania w czasie jego wystąpienia:

1. Pozamykać wszystkie okna (w domach wolnostojących także i drzwi, zewnętrzne) ocenić stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpieczyć przed otworzeniem lub wypchnięciem przez wiatr.

2. Umocować lub usunąć z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów,

podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

3. Nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.

4. Przebywając na zewnątrz nie przechodzić i nie zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami

i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp.

5. Podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

6. Pamiętać, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

7. Unikać leżących na ziemi lub zwisających nisko nad ziemią przewodów elektrycznych
i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego nr 991 (Straży Pożarnej nr 998, Policji nr 997 lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego )

 

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl