Menu

Nawigacja

Pozostałe aktualności:

Treść

  • www Zbigniew Cebulak

Zbigniew Cebulak

Zbigniew Cebulak (1929–2007) – pięściarz, trzykrotny mistrz Polski juniorów, akademicki wicemistrz świata, trener klasy mistrzowskiej i działacz sportowy.

Urodził się 17 lutego 1929 r. w Chełmży jako najstarszy syn Mieczysława i Zuzanny. W 1936 r. rozpoczął naukę w tamtejszej szkole podstawowej, a w czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczał w swoim rodzinnym mieście do niemieckiej szkoły powszechnej. Po ukończeniu szkół w 1943 r. zaczął naukę zawodu w pobliskiej cukrowni. Podobnie jak jego ojciec chciał zostać ślusarzem. Po 1945 r., pracując w fabryce, uczęszczał równocześnie na treningi bokserskie, które odbywały się w „Legii”. Jak sam wspominał w wywiadach prasowych, do boksu zachęcił go jego przyjaciel Alfred Paliński.

W 1946 r. młody bokser z Chełmży zaledwie po kilkumiesięcznych treningach sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza Polski juniorów (waga półśrednia) na zawodach rozgrywanych w Poznaniu. W następnych dwóch latach z powodzeniem bronił zdobytego tytułu i ponownie został mistrzem Polski juniorów. Ten wynik zapewnił mu stałe miejsce w historii polskiego boksu – Cebulak został jednym z kilku pięściarzy, którzy zdobyli tytuły mistrza Polski juniorów trzykrotnie. Należy dodać, że Zbigniew Cebulak w drodze po najwyższe juniorskie trofea pokonał prawie wszystkich przeciwników przed czasem. Świadczy to nie tylko o wyszkoleniu i determinacji, ale także o niezwykłym talencie i piorunującym ciosie chełmżanina. Jego siłę poczuł m.in. pięściarz Melerowicz. Cebulak znokautował go już w pierwszej rundzie finałowego spotkania, które odbyło się 22 sierpnia 1947 r., i w ten sposób po raz drugi zdobył tytuł mistrza Polski juniorów.

Podczas finałów rozgrywanych 22 sierpnia 1948 r. w ramach Igrzysk Sportowych Związków Zawodowych bokser z Chełmży zmierzył się w finale z Trzęsowskim, nad którym górował techniką. Pięściarz „Legii” przewyższał ponadto łodzianina szybkością oraz celnością zadawanych ciosów.

Na przełomie lat 1947 i 1948, podczas indywidualnych mistrzostw Pomorza rozgrywanych w Bydgoszczy pokonał wszystkich przeciwników. Sukces ten powtórzył w roku 1950.

Feliks Stamm, który doceniał talent i zwycięstwa Zbigniewa Cebulaka, zakwalifikował go na obóz przedolimpijski do Dziekanki pod Gnieznem. Powołanie na zgrupowanie dostali również najlepsi bokserzy w kraju. Sprawdzianem dla bokserów kadry Stamma były zawody zorganizowane w Łodzi, gdzie Zbigniew Cebulak stoczył trzy porywające walki. W pierwszej z nich zmierzył się z mistrzem Polski Zbigniewem Zagórskim. Chełmżanin, jak pisała prasa, okazał się rewelacją turnieju. Błysnął wielkim talentem, zaimponował wysokim wyszkoleniem technicznym i pokazał swój największy atut – prawy sierpowy. Sędzia po dynamicznym starciu zakończył walkę w drugiej rudzie, ponieważ Zagórski otrzymał serię ciosów na korpus i w szczękę, po których padł na deski.

W łódzkim turnieju w 1948 r. Zbigniew Cebulak stoczył także walkę z Rudzkim, która umocniła jego pozycję wśród pięściarzy wagi średniej. W tym spotkaniu okazał się bokserem o klasę lepszym od reprezentanta „Wisły” Tczew.

Turniej w Łodzi miał zadecydować o tym, kto pojedzie na igrzyska do Londynu i choć chełmżanin wypadł bardzo dobrze, zdecydowano, że Polskę w olimpijskim turnieju bokserskim w wadze średniej będzie reprezentował Antoni Kolczyński.

Zbigniew Cebulak dalszymi zwycięstwami zapewnił sobie stałe miejsce w reprezentacyjnej ósemce pięściarskiej. Wróżono mu również karierę międzynarodową, liczono na medale z najcenniejszego kruszcu. Gdyby nie kontuzja, miałby szansę zdobywać trofea nawet na mistrzostwach Europy czy igrzyskach olimpijskich. Sam trener Feliks Stamm mówił o Zbigniewie Cebulaku, że to „bardzo utalentowany mistrz juniorów”.

Pięściarz z Chełmży otrzymał powołanie na międzynarodowy mecz juniorów Polski z drużyną Czechosłowacji, który obył się we Wrocławiu 29 sierpnia 1948 r.

W 1949 r. rozpoczął intensywne przygotowania do mistrzostw świata na Węgrzech. X Akademickie Mistrzostwa Świata odbywały się w ramach Drugiego Światowego Festiwalu Młodzieży Demokratycznej. Na stadion Ujpesti w Budapeszcie przybyły reprezentacje młodzieżowe niemal z całego świata. 17 sierpnia 1949 r. w finałowym spotkaniu mistrzostw świata w Budapeszcie naprzeciwko siebie stanęli Laszlo Papp i Zbigniew Cebulak. Walka tych dwóch zawodników okazała się jednym z najpiękniejszych starć w mistrzostwach. Papp wspierany przez swoją publiczność zaczął od odważnych ataków, ale Cebulak skutecznie chronił swoje ciało przed potężnymi ciosami Węgra. Pierwsza runda zakończyła się niewielkim zwycięstwem Pappa 20 do 19. W drugiej rundzie przewaga węgierskiego pięściarza rosła i nawet udało mu się posłać Cebulaka na deski do sześciu. Druga runda zakończyła się wynikiem 20 do 17 dla Węgra. Z kolei trzecia runda to już pokaz technicznych umiejętności Zbigniewa Cebulaka, który przejął inicjatywę. Przeszedł do ataku i udało mu się trafić mistrza olimpijskiego tak, że ten musiał asekurować się linami, i gdyby nie końcowy gong, być może chełmżanin znokautował wielkiego mistrza.

Jesienią 1950 r. Zbigniew Cebulak został powołany do wojska. Służbę rozpoczął w WKS „Legia” Warszawa i szybko stał się wartościowym reprezentantem jednostki i stolicy. Wojsko szczyciło się wówczas dobrą kadrą trenerską i warunkami do uprawiania prawie każdej dyscypliny sportu.

W 1955 r. Cebulak stoczył jeszcze pięć walk jako zawodnik i trener pięściarzy „Start” Chełmża. Trzy z nich wygrał przed czasem, a dwie przegrał w trzeciej rundzie. Ostatnia walka Zbigniewa Cebulaka odbyła się 1 października 1955 r. przed publicznością w Chełmży z zawodnikiem Pomorzanina Błażejewiczem. Bilans walk chełmżyńskiego zawodnika z powodu braku wpisów w książce zawodniczej jest trudny do ustalenia. Sam Zbigniew Cebulak twierdził w prasie, że stoczył około 180 walk, około 22 przegrał i 15 zremisował. Oficjalnie uznaje się bilans 180 stoczonych pojedynków, w tym 142 zwycięstwa, 28 porażek i 10 remisów.

Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął działalność trenerską.

Opracowanie: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży

  • autor: Wioleta Derkowska, data: 2021-08-11

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl