Menu

Turysta

Nawigacja

Pozostałe aktualności:

Treść

  • Kościół

CHEŁMŻA, jedno z najstarszych miast ziemi chełmińskiej. Dzieje tej pierwszej stolicy biskupstwa chełmińskiego obfitują w dramatyczne, ale i wzniosłe wydarzenia. Ślady po nich, do dziś żywe, można znaleźć w Konkatedrze Świętej Trójcy, jednym z najpotężniejszych kościołów gotyckich na ziemiach polskich.

Położenie, układ urbanistyczny, zabytki i jezioro leżące u stóp Chełmży są jedną z kart atutowych miejscowości.
Funkcjonujące na terenie Chełmży urzędy i instytucje, banki, poczta, sieć telekomunikacyjna, jednostki służby zdrowia, policji, straży pożarnej oraz sieć handlu i usług tworzą lokalne centrum dla okolicznych miejscowości.

W przemyśle uwidaczniają się branże – budowlana, meblarska, stolarska, produkcji okien, akcesoriów meblarskich, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz przetwórstwa rolno – spożywczego. Największym i najstarszym zakładem jest Cukrownia Chełmża S.A., niegdyś jeden z największych zakładów tego typu w Europie.

Nad prawie 300 – hektarowym Jeziorem Chełmżyńskim usytułowana jest dobrze rozwinięta baza turystyczna. Przez Chełmżę prowadzą trzy szlaki turystyczne, a w centrum można zwiedzić XIII – wieczne kościoły.
Lokalizacja miasta i dobrze funkcjonująca sieć komunikacyjna pozwala na szybki dojazd do zasobnego w zabytki pobliskiego Torunia, po to by po wyczerpującym dniu pobytu i podziwiania miasta Mikołaja Kopernika wrócić do małego i spokojnego miasta; odpocząć i zrelaksować się nad ciekawie ukształtowanym Jeziorem Chełmżyńskim.

 

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl