Menu

Nawigacja

Pozostałe aktualności:

Treść

Zasady rejestracji na szczepienia na COVID-19

Zasady rejestracji na szczepienia na COVID-19

Zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa

Profilaktyka zachorowań

W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.

WAŻNE INFORMACJE NA TEMAT POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

Jeżeli nie odczuwasz objawów chorobowych lub jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy
z oddychaniem, ALE w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i NIE miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

• Zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu
i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z  mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

• Unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała.

Jeżeli NIE odczuwasz objawów chorobowych, ALE w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

Skontaktuj się telefonicznie z całodobową infolinią  dla obywatela 22 2 500 115

- infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590,

- strona www.gov.pl/koronawirus

• W miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami.

• Zachowaj higienę osobistą - jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

• Dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała.

• W przypadku wystąpienia gorączki (38°C), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.

Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia korona wirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

• Jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.

- na stronie www.gov.pl/koronawirus

• Jeżeli jesteś chory, to w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa używaj maski ochronnej.

• Zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

• Ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego.

jak_kaslac_kichac.jpg

myc_rece.jpg

Film na Youtube  - Korona wirus

drukuj (Profilaktyka zachorowań)

ZARZĄDZENIE Nr 59/2020 WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych

drukuj (ZARZĄDZENIE Nr 59/2020 WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-12

STAN EPIDEMII

Premier Mateusz Morawiecki dnia 20 marca 2020 r. ogłosił:

 • „Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i wdrażać zasady w obszarze kwarantanny. Stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki”
 • Zawieszamy zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.
 • Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny. Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nakreślił najważniejsze zmiany, jakie pociągnie za sobą wprowadzenie stanu epidemii:

Oznacza to, że – stosując ustawę o chorobach zakaźnych – minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale również innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać tą epidemię. Wprowadziliśmy również zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych
i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości – tłumaczył minister zdrowia.

W rozporządzeniu zawarte są przepisy dot. ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się. Przepisy ograniczające lub zakazujące obrotu i używania określonych przedmiotów. M.in. zakaz wywozu lub zbywania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej respiratorów oraz kardiomonitorów. Wprowadzono ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności (powyżej 50 osób wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu).

W rozporządzeniu znalazł się nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

drukuj (STAN EPIDEMII)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

Obowiązkowa 14 dniowa kwarantanna

 • obowiązkowa 14 dniowa kwarantanna

drukuj (Obowiązkowa 14 dniowa kwarantanna)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem

Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem

Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w piątek w Genewie "Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem".

 1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
 2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
 3. Upewniać się, czy informacje o Covid-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.
 4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.
 5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
 6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
 7. Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim kontaktowaliśmy się.
 8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków - i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
 9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.

To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego.

drukuj (Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

Jak uchronić się przed koronawirusem

 • Jak uchronić się przed koronawirusem
  • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

drukuj (Jak uchronić się przed koronawirusem)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

Infolinia wsparcia psychologicznego

Infolinia wsparcia psychologicznego

Tel.800-100-102: Wojska Obrony Terytorialnej uruchamiają punkt darmowej, bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego.

Od 18 marca 2020 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronowirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Zadzwoń po poradę:

Infolinia INZ.  - 800 190 590

Tel.  – 112

całodobowa infolinia  dla obywatela 22 2 500 115

drukuj (Infolinia wsparcia psychologicznego)

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-23

ulotka - aplikacja

 • ulotka - aplikacja
  • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-25
 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-25

Schemat kwarantanny

 • autor: Mirosław Rostkowski, data: 2020-03-25

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl