Menu

Aktualności

Nawigacja

Pozostałe aktualności:

Treść

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

🟣 W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypominamy historię chełmżyńskiego cichociemnego, oficera AK, jednego z pierwszych ofiar reżimu władzy ludowej w Polsce.
📆 Z tej okazji burmistrz Chełmży zaprasza na uroczystość upamiętnienia kpt. Mieczysława Szczepańskiego, która odbędzie się 2 marca 2025 roku. Obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą w bazylice Św. Trójcy, potem nastąpi złożenie kwiatów pod kamieniem poświęconym kpt. Szczepańskiemu, a po części oficjalnej serdecznie zapraszamy do Chełmżyńskiego Domu Kultury na projekcję filmu pt. „Mieczysław Szczepański”.
🟣 21 września 1919 roku w Chełmży urodził się Mieczysław Szczepański, bohater II wojny światowej, który po tragicznych doświadczeniach wojennych i męczeńskiej śmierci, stał się symbolem odwagi i niezłomności.
🟣 Szczepański, po ukończeniu gimnazjum w Chełmży, rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy we Włodzimierzu Wołyńskim, którą kontynuował w Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu.
🟣 Wraz z wybuchem II wojny światowej skierowano go na wschód, gdzie walczył nad Sanem i na Zamojszczyźnie. Tam dostał się do niewoli radzieckiej. Po zwolnieniu udało mu się dotrzeć na Węgry, gdzie został internowany.
🟣 W styczniu 1940 roku udało mu się dotrzeć do Francji, skąd po przeszkoleniu artyleryjskim trafił do Wielkiej Brytanii. Został młodszym oficerem 3 baterii w 1 dywizjonie artylerii lekkiej 1 Brygady Strzelców, a potem oficerem zwiadu dywizjonu. Zgłosił się do służby w kraju. Po kursie w zakresie dywersji w 1943 roku został przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej we Włoszech.
Zrzutu dokonano w nocy z 4 na 5 maja 1944 roku, w okolicach Skalbmierza (dziś woj. świętokrzyskie). W czerwcu 1944 roku dostał przydział do Okręgu Nowogródek AK, a w grudniu został mianowany p.o. inspektora AK w Lublinie.
🟣 Równocześnie kapitan Szczepański, działając pod przybranym nazwiskiem Łepkowski, rozpoczął pracę w Departamencie Statystycznym PKWN, gdzie brał udział w zebraniach, w czasie których rozważano m.in. metody obrony przed terrorem Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych i ewentualny zamach na Bolesława Bieruta lub Edwarda Osóbkę – Morawskiego. Jego działalność nie umknęła uwadze służb bezpieczeństwa. Aresztowany przez NKWD, po brutalnym śledztwie, 9 kwietnia 1945 roku został skazany na śmierć, a trzy dni później zastrzelony na schodach podziemi zamku lubelskiego.
🟣 Chełmżyński cichociemny został uniewinniony i zrehabilitowany postanowieniem Sądu Najwyższego w maju 1990 roku. Jego życiorys opowiada o odwadze, poświęceniu i wierności wartościom, które kształtowały naszą historię. Mieczysław Szczepański pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako bohater, który poświęcił życie dla ojczyzny.
  • 480941427_1033109282181797_6740170976972377383_n

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl