Menu

Mieszkaniec

Nawigacja

Menu podstrona

Pozostałe aktualności:

Treść

Dobre emocje przez aktywność i działanie

W połowie czerwca, wreszcie, po miesiącach niepewności związanych z lockdownami, covidowymi obostrzeniami, ruszył projekt realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną  w Chełmży pt. „Uwolnij emocje, pokaż siebie”. Akcja skierowana jest do kobiet chorych na nowotwory i ich otoczenia. Dla pań, które już wyzdrowiały parę lat temu, ale ciągle muszą być czujne i myśleć o swoim zdrowiu, po takie, które dopiero co podniosły się po strasznej diagnozie i ciężkim leczeniu. Chodzi o to, by je wesprzeć, zachęcić do wyjścia z domu, do kontaktu z innymi, a także zachęcić do różnych form aktywności, z jakimi do tej pory nie miały kontaktu. Ma to w efekcie doprowadzić do wzmocnienia u uczestniczek poczucia własnej wartości, pewności siebie i zlikwidować różne bariery psychiczne powstałe w związku z chorobą. Bo pełne otwarcie  na różne sfery życia ma działanie silnie terapeutyczne.

Projekt zakłada przeprowadzenie serii warsztatów, wykładów, spacerów, wycieczek.  Panie mają także możliwość spotkań z lekarzem i pełną ofertę konsultacji psychologicznych.  

 

- Do tej pory, czyli do końca czerwca, zrealizowano część zajęć, reszta zostanie przeprowadzona we wrześniu i październiku, tak zdecydowaliśmy z uczestniczkami – mówi Marcin Seroczyński, koordynator projektu.  – W czerwcu zorganizowaliśmy warsztaty filmowe, których głównym założeniem jest przybliżenie uczestniczkom dziejów  Chełmży. Był film o historii i wyposażeniu katedry pw. Św. Trójcy, były rozmowy poszerzające wiedzę o ważnych wydarzenia w historii miasta i wybitnych postaciach z nią związanych, panie obejrzały prezentację  - kalendarium na 770-lecie Chełmży.  Pokaźną dawkę cennych informacji z historii sztuki dały dwa wykłady wygłoszone przez profesora Piotra Bireckiego: „Katedra to nie tylko dzieło średniowiecza, ale także europejskiego baroku” oraz „ Sztuka. Podziwiać czy niszczyć”. 

Praktycznym dopełnieniem zdobytej na zajęciach wiedzy z było zwiedzenie chełmżyńskiej konkatedry i wieży ciśnień z osobą oprowadzającą.

Przeprowadzono też część warsztatów fotograficznych. Panie mogły skonfrontować swoje umiejętności robienia zdjęć ze specjalistą.  Poznały też historię i rodzaje fotografii.  

A możliwość fotografowania siebie nawzajem dało im pole do otwarcia się na sztukę poprzez próbę innego spojrzenie na czynności wokół robienie zdjęć: szukanie obiektu, tła, pozowanie, kadrowanie.  Jest to też dla nich zachęta do pracy twórczej i pokazanie przez nią siebie.

Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Podróże, media i kosmetyka” oraz spotkania z psychologiem.  A jesienią ciekawie zapowiadają się warsztaty plastyczne pt. „Sztuka na zdrowie”, które pozwolą paniom wyżyć się artystycznie, a potem zobaczyć swoje prace na wystawie.  Kontynuowane będą konsultacje psychologiczne, specjalny wykład wygłosi też lekarz, o co bardzo zabiegały uczestniczki. Odbędą się zajęcia o podróżach, dokończone zostaną warsztaty fotograficzne. No i wycieczka do Bydgoszczy, jako zachęta do wyjścia nie tylko z domu, ale do wyjazdu do innego miasta i poznania innej, nowej przestrzeni.

Wartość projektu 23036, 00 zł, w tym wkład funduszy europejskich 21884, 20 zł. Dofinansowanie projektu „Uwolnij emocje – pokaż siebie” zostało udzielone przez Stowarzyszenie „lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku”.

 

 

drukuj (Dobre emocje przez aktywność i działanie)

 • autor: Magdalena Kołaszyńska, data: 2021-07-26

Galeria - Dobre emocje przez aktywność i działanie

 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • zdjęcia
 • autor: Magdalena Kołaszyńska, data: 2021-07-26

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl