Urząd Miasta Chełmża
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Chełmża Urząd Miasta
-
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
- Ułatwienia dostępu
-
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Mieszkaniec
Nawigacja
Treść
Wzajemne zrozumienie w małżeństwie z problemem…
”Wzajemne zrozumienie w małżeństwie z problemem…”
Spotkanie to miało faktycznie rozbudowany temat, który brzmiał następująco:
„Komunikacja i wzajemne zrozumienie w małżeństwie z problemem alkoholowym
oraz z innymi uzależnieniami”
tak, żeby udział w nim mógł wziąć każdy zainteresowany, a zorganizowane było w dniu 19.04.2024r. w ramach współpracy z tutejszą Parafią oraz Grupą AA „Dobra Wola” przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży, a odbyło się w sali Domu Kapitulnego.
Małżeństwo to nie tylko idylla i same radości, są też problemy. Od takich słów rozpoczął swój wykład specjalista terapii uzależnień Michał Dąbkowski.
Wykład składał się jakby z dwóch części. W części pierwszej pan Michał pokazał małżeństwo, które zawiera się z miłości, która następnie spaja również całą rodzinę, ale z biegiem czasu przybywa problemów i często nie radząc sobie jedno, a zdarza się, że i obie strony je zapija przez co wpadają w uzależnienie.
Aby małżeństwo było trwałe musi w nim być: wzajemne zrozumienie, zainteresowanie, wspólne dążenie do stabilizacji życiowej, atrakcyjność fizyczna, seksualna..itd. Dla małżeństwa i dla rodziny ważne są relacje istniejące między jej członkami. Czynnikami warunkującymi prawidłowe funkcjonowanie małżeństwa i rodziny jest zdolność ujawniania konfliktów, wspólne omawianie i ich rozwiązywanie, prawidłowa, spokojna i bezpieczna atmosfera w domu rodzinnym.
Warunkami koniecznymi dla satysfakcjonującego funkcjonowania małżeństwa i rodziny są: naturalność, zdolność do wczuwania się i zrozumienie drugiej osoby, wzajemna życzliwość i ciepło oraz akceptacja małżonków i członków rodziny.
W części drugiej terapeuta pokazał, jak funkcjonuje małżeństwo z problemem alkoholowym. Małżeństwo, w tym też cała rodzina gdzie jest problem uzależnienia żyje w uporczywym, chronicznym stresie psychicznym wraz z jego konsekwencjami. W wyniku życia w stresie członkowie przeżywają: wstyd, bezradność, niepewność, lęk i strach, poczucie winy, gniew, złość. Rodzi się agresja i do tego dochodzi poczucie krzywdy. Nie ma dobrej komunikacji między poszczególnymi osobami, a miłość ulega wypaleniu. Wcześniejsze uczucie miłość zostaje zastąpiona niechęcią, a nawet nienawiścią. Szansą na zmianę nieprawidłowego funkcjonowania związku małżeńskiego i rodziny jest abstynencja osoby uzależnionej. Gdy w rodzinie jedna osoba jest uzależnieni ona od jakiejś substancji, to choruje cała rodzina.
Ważna jest świadomość członków rodziny osoby uzależnionej, na czym polega zdrowienie i trzeźwienie. Aby małżeństwo mogło dalej prawidłowo funkcjonować musi być wspólna praca małżonków oraz członków rodziny nad konstruktywnym radzeniem sobie z problemami codziennego życia rodzinnego.
W trakcie spotkania były pytania i dyskusja, a na zakończenie Marian Walecki członek MKRPA wręczył prowadzącemu Grupę broszurki o powyższych tematach.
MW
- autor: TB