Urząd Miasta Chełmża
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Chełmża Urząd Miasta
-
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
- Ułatwienia dostępu
-
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Mieszkaniec
Nawigacja
Treść
Gdzie szukać pomocy
Masz problem alkoholowy lub narkotykowy, przemoc lub inne uzależnienie, pomoc można uzyskać w następujących miejscach
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Skład KomisjiSpotkanie z Burmistrzem
W dniu 2 października 2024 roku w Inkubatorze Przedsiębiorczości Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miała zaszczyt
gościć na swym comiesięcznym posiedzeniu Burmistrza Miasta Chełmży Pawła Polikowskiego. Członkowie Komisji swoimi wypowiedziami zapoznali Pana Burmistrza z działalnością, jaką prowadzi MKRPA. Między innymi została zdana relacja z pracy punktu informacyjno-konsultacyjnego, spotkań terapeutycznych organizowanych przy współpracy z tutejszą Parafią dla członków grup AA oraz Al Anon, a także z dobrej współpracy z terapeutami przyjmującymi w Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz w ramach spotkań terapeutycznych w Domu Kapitulnym.
Przekazana została również informacja z pracy trzech zespołów Komisji:
1. ds. kontroli rynku alkoholowego,
2. ds. informacji i konsultacji,
3. ds. Profilaktyki szkolnej.
Przedstawiony został także plan budżetu na kolejny rok. Przewodnicząca MKRPA Maria Mol, poinformowała o wydanych pozwoleniach na sprzedaż alkoholu. Dodatkowo przedstawiła procedury postępowania w stosunku do osób podejrzanych o chorobę alkoholową.
Wskazała również na możliwość korzystania z pomocy terapeutów współpracujących z Komisją. W dalszym ciągu spotkania przekazana została informacja ze szkolenia Komisji, które odbyło się przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w siedzibie Gminy Chełmża, w której udział wzięli również członkowie MKRPA. W dalszym ciągu spotkania dyskutowano o planowanych
przedsięwzięciach do końca roku oraz przygotowaniach na rok następny. Na zakończenie Burmistrz Miasta Chełmży również przekazał swoje spostrzeżenia, ale także docenił zaangażowanie członków komisji w pracy na rzecz drugiego człowieka.
- autor: Marian Walecki
Spotkanie z Burmistrzem
Z żałobnej karty - Ewa Kotewicz
Z żałobnej karty
W dniu 10 sierpnia 2024r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarła była długoletnia przewodnicząca
Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży Ewa Kotewicz.
Ewa Kotewicz była jedną z założycielek grupy samopomocowej Al-Anon "Quo Vadis" w Chełmży. W naszej pamięci pozostanie na zawsze uśmiechnięta, służąca dobrą radą i wsparciem. Odejście tak zasłużonej i doświadczonej działaczki w niesieniu pomocy ludziom cierpiącym jest wielką stratą dla ruchu osób współuzależnionych i uzależnionych.
Cześć Jej pamięci.
Poczucie własnej wartości
Pod takim tytułem Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach współpracy z Parafią oraz Grupą AA „Dobra Wola” zorganizowała w dniu 17 maja 2024r. w Domu Kapitulnym otwarte dla wszystkich spotkanie z specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim.
Wzajemne zrozumienie w małżeństwie z problemem…
Spotkanie to miało faktycznie rozbudowany temat, który brzmiał następująco:
„Komunikacja i wzajemne zrozumienie w małżeństwie z problemem alkoholowym
oraz z innymi uzależnieniami”
DIECEZJALNY KONGRES TRZEŹWOŚCI
W dniu 19 lutego 2024r. w Sali Szkoły Muzycznej w Chełmży odbył się Diecezjalny Kongres Trzeźwości po hasłem „KU TRZEŹWOŚCI NARODU”.
Wspólne działanie MKRPA i MOPS w Chełmży
W dniu 21 lutego 2024 r. w ramach wzajemnej współpracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży odbyła się wycieczka do centrum zabaw dla dzieci w Chełmży pod nazwą „Kinderek”. Wycieczka ta miała na celu aktywizację społeczną dzieci w wieku od 2 do 13 roku życia.
Uroczyste spotkanie MKRPA
W dniu 7 lutego 2024r. w Inkubatorze Przedsiębiorczości, odbyło się spotkanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkanie miało charakter uroczysty, gdyż udział w nim wziął Burmistrz Miasta Chełmża Jerzy Czerwiński.
Diecezjalny Kongres Trzeźwości
Członkowie MKRPA podwyższają kwalifikacje
W miesiącu listopadzie członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży brali udział w szkoleniach i konferencjach związanych z problemami uzależnień oraz przemocy w rodzinie.
Konkurs rysunkowy w SP3
Mówi się, że miesiąc październik jest miesiącem abstynencji, więc Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych właśnie w tym miesiącu ogłosiła w Szkole Podstawowej nr 3 im. bł. ks. S.W. Frelichowskiego w Chełmży konkurs rysunkowy
W klubie karate z terapeutą
Już po raz drugi w tym roku na zaproszenie kierownictwa Międzyszkolnego Klubu Sportowego MKS Chełmża sekcja karate do-shotokan, które tym razem odbyło się w dniu 24 listopada 2023r. w Hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5.
Nowy Zespół Interdyscyplinarny
W dniu 28 września 2023r. w Środowiskowym Centrum Aktywności odbyło się posiedzenie nowego Zespołu Interdyscyplinarnego, który powołał Burmistrz miasta Chełmży na podstawie art.30 ust.1 ustawy z dnia 8.03.1990r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz na mocy uchwały nr XLVIII/353/23 Rady Miejskiej z dnia 10.08.2023r.
Grupy samopomocowe a MKRPA
W miesiącu czerwcu i lipcu odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Częstochowie i Licheniu, w których każdy zainteresowany problemem uzależnień pragnie wziąć udział.
Sportowa Niedziela z OSiT
W dniu 23 lipca 2023r.w ramach odchodów 43 Dni Chełmży, Ośrodek Sportu i Turystyki na swoich obiektach sportowych zorganizował imprezę pn. „Sportowa Niedziela z OSiT”, którą wsparł Burmistrz Miasta Chełmży oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Piknik na zakończenie sezonu
W dniu 18 czerwca 2023r. na boisku Ośrodka Sportu i Turystyki KS „Legii” Chełmża, zarząd tego klubu zorganizował piknik rodzinny p.t.: „Sportowe Rozpoczęcie Wakacji z Piłką Nożną i Lasami Państwowymi”. Była to okazja do spędzenia aktywnego wypoczynku, miłego zakończenia sezonu piłkarskiego, a także promowania zdrowego stylu życia.
Terapeuta w klubie karate
Terapeuta w klubie karate
W dniu 19 maja 2023r. w Międzyszkolnym Klubie Sportowym MKS Chełmża sekcja karate do-shotokan na zaproszenie kierownictwa Klubu gościł specjalista terapii uzależnień pan Michał Dąbkowski, któremu towarzyszył członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży Marian Walecki. Trenerem, czyli sensei młodych karateków jest p. Janusz Mikołajczyk i Artur Pietrzak. Klub składa się z dwu grup: początkującej i zaawansowanej, a w zajęciach uczestniczy w sumie 15 młodych zawodników.
MKRPA i Straż Miejska
W dniu 15 marca 2023r. odbyło się kolejne spotkanie robocze Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w którym zaplanowano udział przedstawiciela Policji i Straży Miejskiej. Na spotkanie przyszedł jednak tylko Komendant Straży Miejskiej, Janusz Mikołajczyk.
Duchowość a uzależnienia
W dniu 10 marca 2023r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży w ramach współpracy z Parafią oraz Grupą AA „Dobra Wola” zorganizowała w salce Domu Kapitulnego spotkanie z specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim pt.:
„Wzrastanie w wierze przykładem dla rozwoju duchowego w rodzinie z problemem alkoholowym oraz z innymi uzależnieniami”
W CARITAS o uzależnieniach
Na prośbę kierownictwa Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży im. bł. ks. St.W. Frelichowskiego w dniu 2 marca 2023r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży w ramach współpracy z Ośrodkiem zorganizowała spotkanie informacyjno motywacyjne dla osób zamieszkujących w tym miejscu, a być może borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami.
Zmiana siedziby MKRPA
- autor: TB
Spotkanie MKRPA, nowa siedziba
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży w dniu 25 stycznia 2023 roku odbyła pierwsze spotkanie w nowym roku. Spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy odbyło się w nowej siedzibie. Od tego roku członkowie Komisji mają swoją siedzibę w Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ul. gen. J. Hallera 7 (czyli w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego).
Mikołaj na Legii
W dniu 10 grudnia 2022r. Zarząd Klubu Sportowego „Legia” Chełmża z Panią Anną Gajewską – prezesem Klubu na czele, zorganizował spotkanie z Świętym Mikołajem. Spotkanie to zorganizowane było na obiektach OSiT-u czyli na boisku, na którym młodzi piłkarze rozgrywają swoje mecze.
W Caritasie profilaktycznie
Jeszcze jedno profilaktyczne spotkanie w tym roku z cyklu „Trzeźwym okiem widać więcej” zostało zorganizowane w chełmżyńskim Caritasie – Brodnickie Centrum Caritas, czyli w Schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Chełmży
Zabawa integracyjna z Mikołajem
Burmistrza Miasta Chełmży, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy wsparciu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowali w dniu 6 grudnia 2022r. w Środowiskowym Centrum Aktywności „Zabawę Integracyjną z Mikołajem – profilaktyka przeciwalkoholowa”.
Mikołajki
Kontynuacją imprez związaną z Mikołajem była ta zorganizowana pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmża p. Jerzego Czerwińskiego na Chełmżyńskim Rynku.
Trzeźwym okiem widać więcej
W Chełmżyńskim Ośrodku Kultury w ramach akcji profilaktycznej odbyło się spotkanie z cyklu „Trzeźwym okiem widać więcej”, w którym udział wzięli uczniowie chełmżyńskich szkół. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że życie ludzkie jest największą wartością, a trzeźwym okiem widać lepiej .
Profilaktycznie w Zespole Szkół
W Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży na prośbę dyrekcji Szkoły, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała spotkanie profilaktyczne pt.: „To nie dla mnie, czyli lekcje przestrogi”, które miało na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie problemem alkoholowym i innych uzależnień wśród młodzieży. Inicjatorem tego spotkania była p. Marzena Ptasznik, a pogadankę na temat uzależnień poprowadził Marian Walecki członek MKRPA.
O uzależnieniach z młodymi piłkarzami
Zarząd KS. „Legia” Chełmża w ramach współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w dniu 2.10.2022r. zorganizował spotkanie profilaktyczne dla swoich młodych podopiecznych.
Grupa robocza Zespołu Interdyscyplinarnego
Zgodnie z zarządzeniem 73/SOR/21 Burmistrza Miasta Chełmża oraz w związku z Porozumieniem o współpracy z Zespolem Interdyscyplinarnym, w siedzibie MOPS działa grupa robocza.
Profilaktyczny cukierek
W dniu 15 września 2022r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Chełmży Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała dla uczniów klas drugich i trzecich spotkanie profilaktyczne pod tytułem „Profilaktyczny cukierek”.
Nawroty w chorobie - zapicia
Po przerwie związanej z pandemią i nie możnością organizowania dużych spotkań, na prośbę członków Grupy AA „Dobra Wola” w dniu 19 sierpnia 2022r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała w salce Domu Kapitulnego spotkanie z specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim pt. „Nawroty w chorobie alkoholowej – zapicia”.
29 OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Licheń 22
Kolejną inicjatywą, którą wsparła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych było partycypowanie w najmie autokaru dla grupy osób zainteresowanych problemem alkoholowym, która chciała wziąć udział w bardzo ważnych dla nich Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu. Tegoroczne spotkania odbywały się w dniach 28÷31.lipca, ale osoby te pragnęły uczestniczyć tylko w sobotę 30 lipca.
Informator - Dokąd o Pomoc?
- autor: TB
Kompendium informacji o Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży
Drodzy Państwo tutaj możecie zapoznać się z historią MKRPA na przełomie ostatnich kilkunastu lat. Informacje zawarte są w formie plików "pdf" zredagowanych i opracowanych przez członka MKRPA p. Mariana Waleckiego.
Problemy współczesnych nastolatków
Kolejnym spotkaniem jakie zorganizowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży w ramach współpracy z Parafią oraz Grupą AA „Dobra Wola”, było spotkanie z specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim pod tytułem: „Problemy współczesnych nastolatków”, które odbyło się w piątek 14 czerwca 2024 r. o godz.1800 w salce Domu Kapitulnego.
Do najczęstszych problemów współczesnej młodzieży zaliczamy: uzależnienie od internetu, od telefonu, gier komputerowych, cyberprzemoc (nękanie i zastraszanie, grożenie publikacją wizerunku, itp.), problemy z używkami, inicjacje seksualne, problemy w szkole i w grupie rówieśniczej.
Dużą uwagę poświęcił jednak tematowi jak być nastolatkiem i jak rozwija się jego młody organizm itd. W natłoku życia codziennego młodzi ludzie często doświadczają stresu, który z czasem na skutek nieradzenia sobie z nim może powodować nadużywanie tzw. środków znieczulających, co w konsekwencji może doprowadzić do uzależnienia, gdyż w tym okresie zaczynają się ich zalążki spowodowane traumą przez osobę nadużywającą alkohol w domu. Może to być ojciec, a często również może to być matka zauważył p. Michał.
Współcześnie nastolatki zmagają się z wieloma problemami. Obecnie nastolatek musi zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami, które dotyczą różnych sfer życia: emocjonalnej, społecznej, poznawczej itp. Warto wiedzieć, z czym zmagają się nastolatki, aby lepiej je zrozumieć i mieć szansę im pomóc.
W dalszej części były tzw. „Rozmowy niedokończone”, w których uczestnicy mogli zadawać pytania oraz prowadzić dyskusję na temat jak można takiej młodzieży pomóc? Cały wykład terapeutyczny podparty był prezentacją multimedialną.
- autor: Marian Walecki
Niedziela z OSIT - Piknik rodzinny
Do obchodów 44. Dni Chełmży swoją cegiełkę dołożyła również Miejska Komisja
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, biorąc czynny udział w spotkaniu pod
nazwą „Sportowa Niedziela z OSiT”.
W niedzielę 21 lipca 2024 r. na Stadionie Miejskim odbył się Piknik Rodzinny, na
który złożyły się liczne atrakcje łącznie z dmuchawcami i mydlanymi bańkami.
Rozegrany został m.in.. turniej umiejętności piłkarskich dla dzieci i młodzieży pod
nazwą „Turbo Kozak Junior”. Były rozgrywki w badmintona w kategoriach: gry
singlowe, debel lub mikst, a także rozgrywki w Darta dla dzieci i dorosłych. Odbyły
się również potyczki rodzinne w konkurencjach zręcznościowych.
Osobnym punktem programu była prelekcja o szkodliwości alkoholu oraz innych
używek dla młodego człowieka, poprowadzona przez członka Miejskiej Komisji
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Mariana Waleckiego, który również
prowadził całą Sportową Niedzielę z OSiT-em. Po krótkiej pogadance zaprezentował
narkogogle i alkogogle pokazując, jak zachowuje się organizm potencjalnego pijanego
człowieka czy osoby pod wpływem narkotyków i środków odurzających.
Zaakcentował w ten sposób, jaki wpływ na młode organizmy ma alkohol, narkotyki,
dopalacze, złe korzystanie ze smartfonów oraz nadmierne używanie Internetu np. gier
komputerowych. W wyniku tego typu uzależnień młode osoby zaniedbują obowiązki
rodzinne, naukę, szkołę i przyjaciół.
W trakcie prowadzenia imprezy pan Marian Walecki wygłaszając krótkie apele
przez mikrofon przekazywał zalecenia dotyczącego zachowań w czasie wakacji, aby
były one zdrowe i bezpieczne. W imprezie uczestniczyła również przewodnicząca
MKRPA Maria Mol, która zapewniła, że Miejska Komisja Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych działa profilaktycznie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Oprócz gier i zabaw było można też skonsumować kiełbaskę z grilla, smaczną
grochówkę oraz przez cały czas uzupełniać organizm wodą mineralną, a wszystko to
było w ramach gratisowego poczęstunku.
Na zakończenie, uczestniczący w Sportowej Niedzieli z OSiT Burmistrza Miasta
Chełmży Paweł Polikowski oraz inicjator imprezy Dyrektor OSiT Michał Hałat,
krótko podsumowali wydarzenie oraz podziękowali za przybycie młodym
uczestnikom, ich rodzicom oraz opiekunom. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji
otrzymali dyplomy, puchary i nagrody, które wręczał Burmistrz Miasta Chełmży oraz
Dyrektor OSiT, w towarzystwie współorganizatorów czyli pracowników OSiT.
- autor: Marian Walecki, data: 2024-07-21
Niedziela z OSIT - Piknik rodzinny
MKRPA wspiera grupy samopomocowe
Dzielenie się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyzwoleniu z nałogów – to od lat cel Jasnogórskich i Licheńskich Spotkań ludzi uzależnionych, którym w wyjeździe pomaga Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży.
Tegoroczne 34.Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych odbywały się w dniach 1-2 czerwca 2024r. w Częstochowie pod hasłem: „Nie potrzebują lekarza zdrowi”, a 27-28 lipca 2024r. 31.Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu pod hasłem: „Bogaci w nadzieję”. Uczestniczą w nich ludzie o różnych światopoglądach, spojrzeniu na świat, wierzący i niewierzący.
Na program spotkań składają się przede wszystkim mitingi i wspólna modlitwa o trzeźwość w narodzie. Zarówno Jasnogórskie jak i Licheńskie spotkania są największym w Polsce zjazdem ludzi uzależnionych, ich rodzin oraz tych, którzy pragną wspierać „dźwigających się” z choroby. Mogą uczestniczyć w nich uzależnieni, ich rodziny oraz współuzależnieni. W różnych miejscach odbywają się spotkania przeznaczone dla konkretnych grup np. dorosłych dzieci alkoholików czy żon anonimowych alkoholików. Osoby szukające wsparcia, mogą takie otrzymać w czasie spotkań grupowych lub indywidualnych z terapeutami, psychologami czy specjalistami terapii uzależnień różnego rodzaju.
Obecnie uzależnieniem oraz zachowaniem nałogowym może stać się prawie wszystko. Do najczęstszych należą: alkoholizm, nikotynizm, narkomania, lekomania, pracoholizm, seksoholizm, hazard, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia od gier komputerowych, zakupów czy social mediów.
Uzależnienia nowego typu, jak np. od gier komputerowych, powodują m.in. rezygnację z bezpośredniego międzyludzkiego kontaktu, utratę zainteresowania wszelkimi formami aktywności społecznej czy zaburzenia w zakresie własnej tożsamości.
Dlatego takie przedsięwzięcia, które mogą pomóc wspiera Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży.
- autor: Marian Walecki
MKRPA wspiera grupy samopomocowe
Spotkania z terapeutą
Po wakacyjnej przerwie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych w ramach współpracy z tutejszą Parafią oraz z grupą AA
„Dobra Wola” zorganizowała w miesiącu wrześniu i październiku spotkania
terapeutyczne ze specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim.
I tak w dniu 20 września 2024r. w salce Domu Kapitulnego odbyło się
spotkanie pt: „Nawroty w uzależnieniach – czym są i jak im zapobiegać?”.
Nawrót choroby alkoholowej jest procesem związanym z powracaniem do
aktywnej fazy choroby alkoholowej, czyli do nadużywania alkoholu. Nawrót
zdarza się w procesie powrotu do zdrowia i jest konsekwencją nie tyle tego co
alkoholik robi, lecz tego co nie zostało zrobione. Chcąc zadbać o swoją
trzeźwość należy zwracać uwagę na takie objawy jak: zwiększony stres,
zmiana sposobu myślenia, zmiana uczuć oraz zmiany w zachowaniu.
Terapeuta zalecał, żeby uniknąć nawrotowi nie należy samego siebie
okłamywać, że: ja nigdy już nie sięgnę po alkohol czy narkotyki, zajmowanie
się innymi bardziej niż sobą itd. Nawrót może być też wtedy gdy bez powodu
stajesz się zły, rozdrażniony i nie do wytrzymania dla otoczenia.
Przez całe spotkanie prowadzony był dialog, padały na gorąco pytania, na
które odpowiadał terapeuta. Na zakończenie członek MKRPA Marian Walecki
podziękował wszystkim za przybycie, terapeucie za prelekcję i wręczył
broszurki nawiązujące do poruszanych tematów, które mają być profilaktyką.
- autor: Marian Walecki