„Europejski Funduszu Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej poprzez zakup i montaż oświetlenia scenicznego dla sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury w Chełmży
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: zakup oświetlenia scenicznego dla sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury
Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Ziemia Gotyku
Podpisanie umowy na realizację operacji pn. „Zakup i montaż nowoczesnego oświetlenia scenicznego dla Sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury w Chełmży”, współfinansowanej z funduszy pomocowych Unii Europejskiej
W dniu 2 czerwca 2022 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Burmistrz Miasta Chełmży podpisał umowę o dofinansowanie operacji pn. „Zakup i montaż nowoczesnego oświetlenia scenicznego dla Sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury w Chełmży”, nr umowy 01327-6935-UM0212127/22. Na jej podstawie Chełmża otrzyma środki, w wysokości 38 166,00 PLN, na zakup kompletnego systemu oświetlenia scenicznego, które zamontowane zostanie w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Bydgoskiej 7 w Chełmży.
Wsparcie pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Poddziałania 19.2. Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zakres planowanego zadania obejmuje zakup i montaż w szczególności sterownika DMX, reflektorów teatralnych, głowic tupu SPOT, reflektorów LED BAR, reflektorów LED. Zaprojektowany układ reflektorów stwarza możliwość szerokiej konfiguracji oświetlenia zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym.
Kontroler pozwoli na sterowanie reflektorami za pomocą obwodów regulowanych. Komunikacja odbywać się będzie za pomocą protokołu DMX poprowadzonym po przewodzie o minimalnym standardzie Li2YCY 1x2x0,25 mm2. Jest to powszechny i podstawowy sygnał sterujący systemami oświetlenia scenicznego, w którego odbiorniki wyposażona jest większość urządzeń scenicznych liczących się producentów.
Park oświetleniowy będzie składał się z ruchomych głów ledowych typu SPOT, reflektorów teatralnych, listw typu LED BAR oraz reflektorów LED. Połączenie opraw ledowych o szerokim spektrum kolorów i temperatury barwowej światła białego z reflektorami o tradycyjnym źródle światła tworzy bardzo plastyczną kombinację światła nowoczesnego i tradycyjnego. Taki system pozwala na osiąganie na scenie szerokiej gamy efektów i nastrojów scenicznych.
Sygnał DMX będzie generowany w wysokiej klasy sterowniku oświetlenia. Specyfikacja kontrolera pozwoli na swobodną obsługę projektowanego parku oświetleniowego, a także poszerzanie systemu o kolejne elementy.
Planowane działania wpłyną na poprawę funkcjonalności sali i zwiększenie atrakcyjności oferty kulturalnej ChOK. Obecnie koncerty, spektakle i wszelkiego rodzaju występy, oprócz artystów i scenografii, nie mogą obejść się bez właściwej wizualizacji świetlnej. Programowalne oświetlenie umożliwia tworzenie efektów wizualnych, doświetlanie pożądanej części sceny, czy wspierania efektów dźwiękowych w trakcie występów. Powyższe podnosi wartość artystyczną imprezy, sprawiając, że dane wydarzenie jest atrakcyjniejsze w odbiorze.
Nowe wyposażenie pozytywnie wpłynie na funkcjonalność obiektu, umożliwiając pełniejsze wykorzystanie potencjału sali. Organizowane koncerty, spektakle i inne wydarzenia odbywać się będą w bardziej komfortowych warunkach, ułatwiając ich odbiór i podnosząc atrakcyjność oferty. Powyższe wpisuje się w najważniejsze zadanie ChOK, jakim jest popularyzowanie kultury, rozbudzanie zainteresowań i zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności w tym zakresie.
Niniejsza inwestycja jest jednym z rezultatów wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku na lata 2016-2023.
Całkowita wartość projektu: 73 778,00 PLN,
Wsparcie z EFRROW wyniosło: 38 166,00 PLN.