Menu

Nawigacja

Treść

Program Erasmus+ Projekt "Skills for Life"

     Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

    W bieżącym roku obchodzimy 32 rocznicę powstania programu Erasmus, 32 lata międzynarodowych sukcesów kilku pokoleń młodzieży. Polska uczestniczy w programach europejskich wymian studentów od 20 lat. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży  swoją międzynarodową przygodę w programach unijnych rozpoczął w 2012 roku i miał okazję być członkiem ,,erasmusowej rodziny‘’ przez kolejne lata realizacji projektów edukacyjnych.

W dniach 24 marca – 30  marca 2019r.  w ZSP w Chełmży odbyła się międzynarodowa krótkoterminowa wymiana młodzieży realizującej program ERASMUS+, projekt "Skills for Life". Na spotkanie przybyli nasi partnerzy z Francji, Niemiec oraz Rumunii: 23 uczniów i 6 nauczycieli. Łącznie z gospodarzami wymiany we wspólnych działaniach uczestniczyło 50 uczestników projektu. Bogaty program wizyty zawierał rozmaite warsztaty w grupach międzynarodowych, wycieczki i spotkania integracyjne.

,,Organizacja wizyty tak licznej reprezentacji szkół partnerskich była sporym wyzywaniem logistyczno-organizacyjnym. Dzięki współpracy całego zespołu projektowego oraz rodzin goszczących poradziliśmy sobie znakomicie. Spotkanie w Polsce było czwartą i niestety ostatnią wymianą uczniowską w ramach projektu. Za nami tydzień niezapomnianych doświadczeń spędzonych w międzynarodowym gronie. Cztery kraje, setki wspomnień, moc doświadczeń. 

   Przez dwa lata wspólnych działań młodzież doskonaliła umiejętność współpracy w grupie stając przed kolejnymi wyzwaniami. Poszerzaliśmy wiedzę i umiejętności z zakresu kompetencji kluczowych. Szkoliliśmy kompetencje językowe. W trakcie każdej wymiany uczniowskiej młodzież pracowała w grupach międzynarodowych, realizując różnorodne zadania, biorąc udział w rozgrywkach sportowych, wspólnych warsztatach informatycznych, matematyczno-logicznych oraz couchingowych  i aktywnej rekreacji w terenie podczas gry miejskiej. 

   Projekt można z całą pewnością uznać za innowacyjny, ponieważ odwoływał się do edukacji pozaformalnej, tworząc podejście holistyczne. Chcieliśmy, aby nasi uczniowie zdali sobie sprawę, że pełny rozwój osobowy zależy od wielu różnych czynników, które mimo pozornej odrębności często są ze sobą powiązane. Jednocześnie przebywając razem, pracując i bawiąc się w międzynarodowym gronie udowodniliśmy, że idea wspólnej wielokulturowej wspólnoty ma sens i jest na wyciągnięcie ręki’’ opowiada koordynator- Irena Szydłowska

 Specjalne podziękowania dla dyrekcji ZSP w Chełmży oraz nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, którzy przyczynili się do sukcesu tego projektu:

Katarzyna Komakowska- Dyrektor ZSP w Chełmży

Krystyna Soliwodzka - wicedyrektor ZSP w Chełmży

Lucyna Słowińska - opiekun projektu

Ewa Politowska - nauczyciel

Marek Swinarski- nauczyciel

Przemysław Piórkowski- nauczyciel

Artur Marszałkowski- nauczyciel

Beata Szczechowska-Szarleja- pedagog
 

Emilia Laskowska - referent

"Projekt "Skills for Life" był dla nas wyjątkowym doświadczeniem. Poznałam nowych przyjaciół i  poprawiłam swoje umiejętności językowe. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym projekcie i życzę każdemu, by przeżył coś równie niesamowitego:)

Julia Rajewska kl. I SP

"Wymiana była bardzo udana. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, wymieniliśmy szereg doświadczeń i podszkoliliśmy angielski. Nabyliśmy nowe umiejętności zawodowe i przede wszystkim wspaniale się bawiliśmy. Jesteśmy przekonani, że wspomnienia pozostaną z nami na długo...( Uczniowie klasy II TI)

Działania projektowe 24-30.03.2019r.

1. Warsztaty: Lego robots, Career guidance, Career management competences: Career kite, Pi games, Dragon's Den: czyli jak stworzyć własną firmę?, warsztaty Zumby

2. Udział w meczu ZSP w Chełmży vs Policja

3. Wizyta w "Niewidzialnym Domku" w Toruniu, Wizyta w Gdańsku-zwiedzanie, Europejskie Centrum Solidarności

4. Job-shadowing- wizyta w Cukrownia - Nordzucker Polska S.A,

5. Dyskoteka integracyjna"CUMA", udział w koncercie zespołu "Polskie Kwiaty"

6. Gra miejska "Meet historical Chełmża"

Opracowała: Irena Szydłowska

 

  • autor: Wioleta Derkowska, data: 2019-04-04
  • _DSC1355.JPG
  • _DSC1360 - Kopia.JPG
  • _DSC1369 - Kopia.JPG
  • _DSC1388.JPG
  • _DSC1407.JPG
  • _DSC1409 - Kopia.JPG
  • _DSC1425 - Kopia.JPG
  • _DSC1439 - Kopia.JPG

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl