Menu

Nawigacja

Treść

Medale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W dniu 11.11.2018 r. o godz. 19.00 podczas uroczystości odbywającej się na Rynku miasta Pan Józef Ramlau - Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski wręczy odznaczenia państwowe.

Pan Alfons Dorawa otrzyma po raz drugi ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w działalności na rzecz popularyzacji muzyki chóralnej.

Pan Alfons Dorawa jest członkiem chóru „Św. Cecylia” od 1942 roku. Edukację muzyczną jako organista przeszedł pod okiem swego ojca Stefana – profesora muzyki kościelnej. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Toruniu w klasie flet. W latach 1951-1953 w czasie służby wojskowej był członkiem Zespołu Pieśni i Tańca Pomorskiego Okręgu Wojskowego, jako członek orkiestry prowadzonej przez znanego kompozytora i dyrygenta Bogusława Klimczuka. W 1958 roku po śmierci  ojca przejął  funkcję organisty  w Chełmżyńskiej Konkatedrze. Od 1959 roku jest dyrygentem najstarszego w Polsce chóru mieszanego ”Św. Cecylia” (chór powstał w 1869r.). W 2019 roku chór będzie obchodził  150 lecie swego istnienia. Na stanowisku dyrygenta p. Dorawa pracuje społecznie do dnia dzisiejszego. W bieżącym roku obchodzi 60-lecie pracy zawodowej na stanowisku organisty  w Chełmżyńskiej Konkatedrze, a w roku 2019 będzie miał 60-lecie dyrygentury.

Pan Dariusz Łubkowski otrzyma BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój kultury.

Pan Dariusz Łubkowski to autor bardzo popularnych w Chełmży i w regionie książek dla dzieci. Od 2007 roku aktywnie współpracuje z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Chełmży. Na stale związany jest z czasopismem „Głos Chełmżyński”, w którym opublikował 120 artykułów dot. m.in. historii Chełmży, miejskich imprez kulturalnych, sportu. W 2016 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem konkursu plastycznego pt. Najpiękniejsze miejsca w naszym mieście. Od 2008r.współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Chełmży a od 2011r.jest jego członkiem. Jest autorem wierszyków, bajek i legend :”Wierszyki o zwierzętach”, ”Przygody świetlika Edzia. Urodziny”, „Przygody świetlika Edzia, Odkrywca”, ”Po lądzie, po wodzie i w powietrzu”, ”Wierszyki o zwierzętach”, ”Poznaj Chełmżę z Łozusiem. Historia i teraźniejszość”, ”O skarbie ukrytym w kryptach”, ”O czapraku Kara Mustafy”, ”O uratowaniu Chełmży przez kobiety” ..Jest współautorem pozycji: ”Chełmża, Fakty, mity i legendy”.  W 2016r.uczestniczył w akcji pn. Cała Polska czyta dzieciom. W 2015r. zorganizował i poprowadził akcję w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN pn. Patroni naszych ulic.

Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży otrzyma BRĄZOWY MEDAL „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pracę w zakresie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej oraz wkład w  tradycję i dziedzictwo kulturowe województwa kujawsko - pomorskiego.

Orkiestra obchodziła w tym roku 150 lat istnienia i jest jedną z najstarszych udokumentowanych orkiestr w Polsce, która działa nieprzerwanie od 1868 r., od początku znajduje się w rękach jednej rodziny - Kałamarskich

W 1994 r. uchwałą Rady Miasta przyjęto jako hymn Chełmży utwór skomponowany na trąbkę przez Pana Leopolda Kałamarskiego, którego mogą słuchać codziennie w południe mieszkańcy Chełmży.

Obecnie Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży, którego kapelmistrzem jest Pan Jacek Kałamarski działa w ramach Stowarzyszenia Muzycznego „Kamerton”. Orkiestra znana jest nie tylko w chełmżanom, ale również mieszkańcom całego naszego regionu.

Orkiestra licząca 30 osób uświetnia uroczystości państwowe, rocznicowe, kościelne, dożynki i inne imprezy w regionie. W swoim repertuarze posiadała marsze, utwory ludowe, oficjalne, rozrywkowe, a także utwory religijne, wzbogaca życie muzyczne w Chełmży.

    [treść archiwalna]
  • autor: Iwona Niedzielska, data: 2018-11-09

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl