Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Cyryla, Edwarda, Narcyza

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • obiekt Flash - http://triathlonenergy.pl/chelmza

Treść strony

Budżet obywatelski

Uprzejmie informujemy, iż powiat toruński po raz pierwszy przystąpił do realizacji budżetu obywatelskiego – budżetu, w którym to mieszkańcy powiatu decydują o przeznaczeniu środków finansowych.

200 tys. zł – bo taką kwotę przeznaczono w bieżącym roku na budżet obywatelski – podzielono na dwie pule. 70 tys. to część, z której będą mogły być realizowane zadania służące mieszkańcom całego powiatu. Pozostała kwota zaś – z tzw. puli lokalnej – umożliwi wcielenie w życie pomysłów lub projektów służących mieszkańcom poszczególnych gmin powiatu toruńskiego. Konkretne kwoty będą zależały od liczby mieszkańców i wyniosą od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Propozycje zadań, które mogą być sfinansowane z budżetu obywatelskiego będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec powiatu toruńskiego, który w momencie składania wniosku ma ukończone 18 lat, a także organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu.

W ramach budżetu obywatelskiego można zgłaszać projekty dotyczące najróżniejszych sfer życia: sportu, rekreacji, kultury, edukacji czy też przestrzeni publicznej. Ważne jest to, że realizatorem zwycięskiego zadania nie będzie urząd, ale wnioskodawca projektu. Starostwo będzie służyć inicjatorom przedsięwzięć pomocą organizacyjną i wsparciem merytorycznym.

Zadania będzie można zgłaszać na specjalnym formularzu, do którego należy dołączyć listę poparcia projektu przez minimum 15 mieszkańców gminy, w której realizowane będzie zadanie lub mieszkańców powiatu w przypadku ubiegania się o środki z puli powiatowej. Każdy mieszkaniec może zgłosić po jednej propozycji do realizacji z każdej puli.

Zgłoszony wniosek podlegać będzie weryfikacji formalnej, by następnie mógł być poddany pod głosowanie. Każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na zgłoszone zadanie z gminy, w której mieszka i jeden na zadanie powiatowe. Te zadania, które w głosowaniu uzyskają najwięcej głosów – będą zrealizowane. Jeśli zostanie pieniędzy – będzie można wcielić w życie kolejny pomysł z listy rankingowej. Natomiast jeżeli środki na realizację kolejnego zadania będą niewystarczające, to uwzględnione zostanie pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków. Zatem – każdy ma szansę!

Szczegółowe zasady realizacji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego tutaj: http://www.powiattorunski.pl/8157,budzet-obywatelski.html

drukuj (Budżet obywatelski)

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1788705 osobą na tej stronie

Stopka

Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.