Menu

Aktualności

Nawigacja

Treść

Doradztwo zawodowe w klasach 1-3

KLASA 3a ze Szkoły Podstawowej nr 5 im Jana Pawła II od września 2019 r. sukcesywnie realizuje założenia planu pracy uzgodnionego wspólnie z doradcą zawodowym szkoły. W styczniu 2020 uczniowie odwiedzili firmę MARCUS Design z Chełmży, która jest producentem wysokiej klasy mebli z drewna litego i tapicerowanych oraz drewnianych elementów meblowych. Dzięki uprzejmości właścicieli uczniowie poznali proces produkcji mebli oraz mogli dowiedzieć się o specyfice pracy i zawodzie szwaczki, tapicera i stolarza. Dzieci nauczyły się rozróżniać naturalne surowce, takie jak drewno dębowe, orzechowe, a także skóry naturalne od włoskich dostawców oraz poznały skomplikowane formy sklejki giętoklejonej.  Marcus Design duży nacisk kładzie na współpracę  firmy ze szkołami zawodowymi województwa uczącymi takich specjalności jak stolarz, mechatronik czy tapicer, ponieważ zależy im na pozyskaniu młodych ludzi, którzy po okresie szkolenia, praktyk, staną się dobrymi specjalistami w swoim zawodzie.
Obecnie zaczyna brakować fachowców, nie tylko w produkcji mebli. Jest wiele zawodów, które borykają się z problemem braku chętnych do szkolenia się. Ta sytuacja uświadamia nam, że dzieci i młodzież w szkołach teraz nie uczą się już zagadnień technicznych, ponieważ obecne zajęcia z przedmiotu techniki opierają się jedynie na podręcznikach.


Z wielu spotkań odbytych z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, dyrektorami szkół podstawowych, pracownikami Wydziałów Edukacji urzędów okolicznych miast wynika, że to nauczyciele techniki nie zawsze mają możliwości i warunki by zajęcia praktyczne poprowadzić w szkole. Młody człowiek potrzebuje teraz stymulowania i zachęcania do rozwijania umiejętności technicznych, nauki systematyczności i umiejętności planowania działań, ale przede wszystkim rozwijania dokładności, precyzji i ostrożności. W świecie wszechobecnych urządzeń teleinformatycznych zanika umiejętność posługiwania się narzędziami i prostym sprzętem technicznym, dlatego firma Marcus Design, wraz z firmą produkującą pomoce dydaktyczne dla nauczycieli techniki chce stworzyć Wzorcową Pracownię Techniczną, w której będą mogły odbywać się szkolenia dla nauczycieli, ale również dzieci będą mogły skorzystać i stworzyć coś własnymi rękami. Przecież „nauka przez zabawę” jest najlepszym sposobem nauki, a kiedy dzieci mogą stworzyć od podstaw jakiś przedmiot, nawet zabawkę, to jest to dla nich bardzo interesujące.

tekst i fot.: Szkoła Podstawowa nr 5

  • autor: Wioleta Derkowska, data: 2020-02-11

Wstecz

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl

baner toplayer
półmaraton