Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Sobota 24 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Bartłomieja, Haliny, Jerzego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

 • fundusze europejskie
 • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

Trasa turystyczna

Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy

Kościół gotycki, trójnawowy, o korpusie halowym, z transeptem. Jego architektura łączy ze sobą elementy typowej architektury katedralnej, tj. transept, dwuwieżową fasadę i wieżyczki przy transepcie, z formami typowymi dla architektury zakonów żebraczych (franciszkanów i dominikanów), do których należy prostokątne prezbiterium bez obejścia. Katedra chełmżyńska poniosła dość duże straty w XIX i XX w. – przede wszystkim rozebranie przylegających do kościoła krużganka i zabudowań kapituły w 2 poł. XIX w. W 1906 zastąpiono pierwotny gotycki portal zachodni neogotycką kruchtą. W 1950 wybuchł pożar, który zniszczył dachy, część sklepień nawy głównej, hełm wieży oraz belkę tęczową. Odbudowa w latach 1968-1971 przywróciła kościołowi dawny wygląd.

Stary cmentarz – kaplica rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic oraz kaplica rodziny Kalksteinów z Pluskowęs

Stary cmentarz w Chełmży został założony na początku XIX wieku. Ceglany mur został zbudowany z pozostałości po spalonym kościele św. Jerzego. Znajduje się tutaj m.in. Kaplica rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic. Jest to neobarokowa kaplica z roku 1879. Alfred Zawisza Czarny był pierwszym z rodziny, który został tutaj pochowany. W młodości był polskim oficerem w powstaniu listopadowym – 1830/31. Na szczególną uwagę zasługuje także oktagonalna, czyli ośmiokątna, neoklasycystyczna kaplica rodziny Kalksteinów z Pluskowęs. Powstała ona około 1860 roku. Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz.

Dom rodziny Frelichowskich

Ks. Stefan Wincenty Frelichowski w 1945 r. zachorował na tyfus i zmarł 23 lutego. Obecnie jest patronem harcerzy polskich. Kamienica, w które mieszkała rodzina Frelichowskich została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. W miejscu dzisiejszego sklepu była piekarnia, w której początkowo ręcznie wyrabiano ciasto na chleb. W tamtym czasie 1 kg chleba pszennego kosztował 1 zł, zaś żytniego 50 gr. Personel piekarni składał się z 1 czeladnika i 2 uczniów. W podwórzu za bramą znajdowało się zaplecze: piec węglowy, magazyny mąki, magazyn z węglem oraz tzw. bojty – maszyny do ręcznego wyrobu cista chlebowego.

Rzeźba kobiety przy ul. Chełmińskiej

Naprzeciwko kamienicy, w której mieszkała rodzina księdza, znajduje się budynek zbudowany na przełomie XIX/XX wieku. Pośrodku została umieszczona rzeźba kobiety, która do dnia dzisiejszego jest zagadką dla historyków.

Rynek chełmżyński

Na Rynku miasta Chełmża doskonale widać, że zachował się układ urbanistyczny. Mamy Bibliotekę Miejską im. Julian Prejsa, który około 1850 roku wydawał pismo „Biedaczek”, a także był aktywnym działaczem narodowym i walczył z germanizacją. Przy ul. Rynek 15 mieści się tabliczka upamiętniająca wydarzenie z 1920 roku, kiedy ks. Józef Wrycza oraz kpt. Włodzimierz Swoiński, na czele Wojska Polskiego, wkroczyli do Chełmży i wyzwolili miasto spod jarzma pruskiego. Tablica była uroczyście poświęcona przez ks. Infułata Alfonsa Groszkowskiego.

Ratusz

Ratusz miasta Chełmża powstał w roku 1900. Jest to budynek utrzymywany w stylu neogotyckim. Wcześniej znajdowała się tu kamienica, która była siedzibą władz miasta, została ona zburzona i postawiono tu Ratusz, który możemy dzisiaj podziwiać.

Tabliczka upamiętniająca Synagogę

W miejscu przeniesionego szpitala dziecięcego, mieszkańcy pochodzenia żydowskiego mieli swoją Synagogę.

Cmentarz ewangelicki

Został on założony przed 1861 rokiem, a zniszczony w 1945 roku. Część dawnego cmentarza zajmują też pochówki wraz z pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej. Gdy w 1998 roku rozpoczęto budowę hali sportowej ekshumowano szczątki mieszkańców wyznania ewangelickiego i złożono je we wspólnej mogile, miejsce pochówku opatrzono tablicą.

Wieża ciśnień

Chełmżyńska wieżą ciśnień została wybudowana w 1900 roku. Architektura zawiera elementy neogotyckie, modernistyczne i nawet w stylu rodzinnym – weimatstil. Wieża jest zabytkiem klasy „0” w skali Europy. Jest obiektem nadal funkcjonującym.

Tablica w murze komisariatu

Upamiętnia wydarzenie z początku lutego 1945 roku. W głąb ZSRR deportowano około 600 chełmżan, zaś 200 z nich zmarło. Co roku odbywa się uroczystość rocznicowa, w której udział biorą Sybiracy oraz rodziny osób wywiezionych.

Kościół p.w. Św. Mikołaja

Pierwsza wzmianka o Kościele p.w. Św. Mikołaja pochodzi prawdopodobnie z 1248 roku. Są jednak przypuszczenia, że mógł on istnieć wcześniej już w X-XI w. w czasach pierwszych Piastów. Kościół został wybudowany z cegły i kamieni polnych, posiada prezbiterium zwrócone ku wschodowi. Kościelna wieża posiada dach czterospadowy z osadzoną na szczycie latarnią, zwieńczoną iglicą. Wokół kościoła Św. Mikołaja istniał cmentarz o czym świadczą liczne kości ludzkie. Mógł on istnieć do XVIII wieku.

Bulwar

Bulwar Chełmżyński, czyli bulwar 1000 – lecia jest miejscem wyjątkowym. Znajduje się on przy Jeziorze Chełmżyńskim, którego powierzchnia liczy ponad 299 ha, a jego wody są zaliczane do 2 klasy czystości. Flora i fauna chełmżyńskiego jeziora jest niesamowicie bogata. Co najmniej od roku 1910 pielęgnujemy pasję, jaką są sporty wodne. Od lat istnieje tutaj klub wioślarski, który do dzisiaj świetnie funkcjonuje. Swoje początki mieli tutaj zawodnicy tacy jak np. Mariusz Kujawski – wybitny kajakarz. Możemy pochwalić się także klubem sportowym „Legia”, który powstał w 1928 roku i znajduje się przy ul. 3-go maja. Pomost łączący bulwar 1000 – lecia z ul. Plażową, znajdującą się po drugiej stronie jeziora, powstał w okresie wakacji letnich i oficjalnie został otwarty 22 sierpnia 2014 roku.

Mistral

W budynku obecnie znajduje się restauracja Mistral. Przedtem była tutaj łaźnia miejska.

Metaloplastyka – bł. Juta i bp. Heidenryk oraz makieta średniowiecznej Chełmży

Metaloplastyka jest projektem autorstwa artysty Jacka Sobolewskiego i pochodzi z 2007 roku. Przedstawieni są tutaj bł. Juta Sangerhausen i pierwszy biskup chełmiński Heidenryk. Bł. Juta urodziła się około 1220, zaś zmarła w 1260 roku. Po śmierci męża rozdała majątek ubogim. Wielki mistrz krzyżacki – Anno von Sangerhausen zaprosił Jutę do ziemi chełmińskiej, aby przyczyniła się modlitwą i pokutą do nawrócenia na wiarę chrześcijańską. Zamieszkała w chacie rybackiej w Bielczynach i została pustelnicą. Prowadziła ascetyczny tryb życia i opiekowała się chorymi w szpitalu w Chełmży. Zmarła w opinii świętości i powstało o niej wiele legend. Spowiednikiem jej był biskup Heidenryk, który był również obecny w dniu jej śmierci. Fragmenty napisanego przez Heidenryka traktatu są do dziś dnia przechowywane w Bibliotece Watykańskiej.

Galeria
 • Dom rodziny Frelichowskich
  Dom rodziny Frelichowskich
 • Metaloplastyka – bp. Heidenryk
  Metaloplastyka – bp. Heidenryk
 • Metaloplastyka – bł. Juta
  Metaloplastyka – bł. Juta
 • Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy
  Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy
 • Kościół p.w. Św. Mikołaja
  Kościół p.w. Św. Mikołaja
 • Mistral
  Mistral
 • Ratusz
  Ratusz
 • Rynek chełmżyński
  Rynek chełmżyński
 • Rzeźba kobiety przy ul. Chełmińskiej
  Rzeźba kobiety przy ul. Chełmińskiej
 • Tabliczka upamiętniająca Synagogę
  Tabliczka upamiętniająca Synagogę
 • Wieża ciśnień
  Wieża ciśnień

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

 • Ziemia gotyku
 • Samorządowy Informator SMS
 • Facebook
 • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 3718 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.