Menu

Nawigacja

Treść

Żegnamy przedszkole.

Uczniowie szkoły w Warszewicach dla przedszkolaków.

W naszym przedszkolu gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Warszewicach, którzy pod kierunkiem pani Hanny Cichockiej zaprezentowali małym widzom przedstawienie pod tytułem ,,Pierniki toruńskie”. Spektakl bardzo podobał się małym widzom, którzy wielokrotnie nagradzali brawami aktorów.

Dni otwarte dla nowych przedszkolaków.

W naszym przedszkolu w dniach 17 i 18 czerwca gościliśmy przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami. W tym czasie odbyło się zebranie z dyrektor przedszkola panią Dorotą Górtowską, która przekazała rodzicom najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania naszej placówki. Następnie odbyły się zajęcia  dla dzieci, podczas których przyszłe przedszkolaki miały okazję do poznania się i wspólnej zabawy.

PSZCZÓŁKI i SKRZATY obejrzały przedstawienie.

Grupy SKRZATY i PSZCZÓŁKI przyjęły zaproszenie Biblioteki w Chełmży i obejrzały przedstawienie pod tytułem ,,Kopciuszek – wersja współczesna” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 w Chełmży. Przedszkolaki z uwagą obejrzały przedstawienie, które bardzo im się podobało, a starszych kolegów nagrodzili gromkimi brawami

IV Festyn Rodzinny.

Czerwiec to czas rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu, dlatego też 14 czerwca w sobotnie przedpołudnie w naszym przedszkolu odbył się:

IV FESTYN RODZINNY,

na który oprócz obecnych przedszkolaków i ich rodzin zaprosiliśmy przyszłych przedszkolaków. Celem imprezy było zachęcenie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. O oprawę muzyczną zadbał pan Marian Walecki, od wielu lat zaprzyjaźniony z naszą placówką, który bawił nas taneczną muzyką. Wszystkich przybyłych na festyn czekało moc atrakcji i dobrej zabawy. Odbył się koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem pana Jacka Kałamarskiego, pokaz tańca w wykonaniu dzieci ze Studia Tańca ,,Pyras”, spotkanie z panem Dariuszem Łubkowskim, autorem książki dla dzieci ,,Wierszyki o zwierzętach”, warsztaty naukowe ,,Mini namiot przygód” prowadzone przez panią Justynę Bagińską i Annę Kazimierczak oraz uczniów Gimnazjum nr 1 w Chełmży. Nie zabrakło także loteryjki z bardzo atrakcyjnymi nagrodami, kawiarenki, a w niej smacznych ciast, kiełbasek z grilla, lodów, kącika plastycznego, malowania twarzy oraz małego badacza. Odbyły się konkursy i zabawy rodzinne. Radosny nastrój, w miarę sprzyjająca pogoda i przyjemna atmosfera, sprawiły, że był to dzień wyjątkowy, zarówno dzieci, jak i rodziców.

Bajka ,,O rybaku i złotej rybce".

Dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie teatralne  ,,O rybaku i złotej rybce”, przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży pod kierunkiem pani Grażyny Nitzler. Bajka wśród dzieci wzbudziła zainteresowanie i zachwyt, reagowały one żywo na poczynania bohaterów. Wszystkich artystów ich młodsi koledzy nagrodzili gromkimi brawami

Wycieczka do ogrodu zoo - botanicznego w Toruniu.

W dniu 5 czerwca . dzieci z grup ,,0” wraz ze swoimi paniami wybrały się do ogrodu zoo – botanicznego w Toruniu. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły i poznały wiele ciekawych gatunków zwierząt. Zachwycały się wielkością żubra i niedźwiedzia. W ogrodzie przedszkolaki czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w ogrodzie zoo - botanicznym dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był także wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Przedszkolna Olimpiada Sportowa.

W naszym przedszkolu odbyła się Przedszkolana Olimpiada Sportowa, w której wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne. Mali sportowcy konkurowali w kilku konkurencjach, w których wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział. Do boju zagrzewał pan Marian Walecki, który przygotował wiele zabaw przy muzyce. Każda grupa przedszkolna otrzymała dyplom oraz słodycze, które wręczała dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska.

Najstarsze przedszkolaki na ,,Ranczu pod Olszyną".

Biedronka dla BIEDRONEK.

W grupie BIEDRONEK Dzień Dziecka trwał jeszcze kilka dni po 1 czerwca. Mama Zuzi, pani Barbara Gładkowska przygotowała dla dzieci niespodziankę – upiekła tort biedronkę, a na każdej kropce umieściła pierwszą literę imienia każdego dziecka z grupy. Ciasto wyglądało pięknie, apetycznie i było bardzo smaczne. Dzieci wraz z wychowawczynią -  panią Lubą Michalską bardzo dziękują pani Barbarze za słodką i smaczną niespodziankę.

Wojewódzka Przedszkoliada Małego Karateki.

4 czerwca w Szkole Podstawowej w Pigży odbyła się po raz kolejny

Wojewódzka Przedszkoliada Małego Karateki,

której organizatorem jest Toruński Klub Karate Tradycyjnego KUMADE. Nasze przedszkole kolejny raz przyjęło zaproszenie od organizatora, by uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Tym razem naszą placówkę reprezentowały dzieci 5 – letnie z grupy.  LEŚNE DUSZKI tj: Maja Drozdowska, Maja Górska, Zosia Jaskulska, Julia Klawińska i Zosia Ucińska. Turniej rozgrywany był w kategoriach drużynowych i zapewnił zaciętą, pełną emocji zabawę. Dziewczynki, które reprezentowały nasze przedszkole bardzo dzielnie walczyły i świetnie dawały sobie radę, zwłaszcza, że konkurencja była spora, ponieważ w zawodach uczestniczyło ok. 160 zawodników. Drużyna Przedszkola Miejskiego nr 1 wróciła zadowolona, ponieważ dała z siebie wszystko, a my dumni z Ich występu bardzo Im gratulujemy!

Na ,,Ranczu pod Olszyną".

3 czerwca, we wtorek odbyła się wycieczka autokarowa na ,,Ranczo pod Olszyną", w której uczestniczyła grupa WIEWIÓREK i JAGÓDEK. Choć pogoda tego dnia nie rozpieszczała, mnóstwo atrakcji zapewniło udany pobyt wszystkim  przedszkolakom. Oprowadzenie na kucykach oraz jazda tramwajem konnym, były dla dzieci największą frajdą. Szczęśliwi i zadowoleni, pełni wrażeń grupy bezpiecznie wróciły do przedszkola.

Święto Mamy i Taty w naszym przedszkolu.

W naszym przedszkolu przez kilka majowych dni trwały uroczystości z okazji Dnia Mamy, a w niektórych grupach z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki bardzo przeżywały tę uroczystość, wszak pragnęły jak najlepiej wypaść przed najukochańszymi osobami na świecie. Dzieci wystąpiły przed zgromadzonymi gośćmi prezentując specjalnie na tę okazje przygotowany program artystyczny, w tym wiersze, piosenki, inscenizacje, tańce. Na twarzach wszystkich gości malował się uśmiech, a także wzruszenie, ponieważ Ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do występu. Każda mama i tato zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez dzieci, nie zabrakło także poczęstunku zarówno dla gości, jak i dzieci.

Ksiądz Bartosz z wizytą u przedszkolaków.

21 maja w naszym przedszkolu grupy dzieci 5 - ,  6 - letnich, w ramach zajęć z religii, które prowadzi pani Justyna Bąkowska, gościły księdza naszej parafii Bartosza Fjałkowskiego.  Gość opowiedział o swojej posłudze i zadaniach, które na co dzień wykonuje, a także prezentował naczynia i księgi liturgiczne, z których korzysta w trakcie Mszy świętej. Ksiądz pokazał także szaty kapłańskie takie jak sutanna, alba, ornat, które dzieci mogły nie tylko obejrzeć, ale także przymierzyć. Przedszkolaki z uwagą i zainteresowaniem słuchały opowiadań księdza Bartosza i zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Na zakończenie dzieci  podziękowały księdzu Bartoszowi za przybycie i podarowały na pamiątkę spotkania upominek.

Wielka wyprawa najmłodszych przedszkolaków.

Najmłodsze przedszkolaki z naszego przedszkola w poniedziałek 19 maja odbyły pierwszą, wspólną, autokarową wycieczkę. Celem podróży był  ogród zoo – botaniczny w Toruniu, gdzie grupa WESOŁYCH MISIÓW mogła podziwiać wiele gatunków zwierząt takich jak paw, żubr, lemury, papugi i wiele innych. Dzieci zafascynowane światem zwierząt zadawały wiele pytań dotyczących życia, zwyczajów i sposobu ich odżywiania. W trakcie wyprawy nie zabrakło czasu na wspólny piknik, na którym przedszkolaki z ochotą pałaszowały łakocie i kanapki przygotowane przez rodziców. WESOŁE MISIE podekscytowane, pełne wrażeń, w drodze powrotnej do przedszkola … zapadły w sen.

KRASNOLUDKI w ,,JuraPark" w Solcu Kujawskim.

Dzieci z grupy KRASNOLUDKI wybrały się na  wycieczkę  do ,,JuraParku”. Choć wydawało się pogoda tego dnia nie będzie sprzyjała wycieczkowiczom, dzieci w dobrym nastoju ruszyły w podróż do Solca Kujawskiego. Na miejscu okazało się, że aura znacznie się poprawiła i z tym większą radością można było rozpocząć wyprawę po świecie dinozaurów. Dzieci miały możliwość odbycia wędrówki przez erę mezozoiczną czyli erę dinozaurów. Spacer pośród doskonale zrekonstruowanych modeli, wśród których najliczniej reprezentowane ( grubo ponad 100) były oczywiście dinozaury ale równie ciekawie prezentowały się gady ssakokształtne, co pozwoliło uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata. Wędrówka ścieżką dydaktyczną okazała się  doskonałą lekcja ciekawego fragmentu dziejów życia na Ziemi. Następnie KRASNOLUDKI przeniosły się o 5 mln. lat wstecz i w ,,Muzeum Ziemi” oglądały skamieniałości zwierząt żyjących pod wodą. Kolejnym punktem wizyty w ,,Parku Dinozaurów” był udział dzieci w seansie filmowym w kinie 5D. Dzięki najwyższej technologii przedszkolaki obejrzały wspaniałe widowisko z niespotykanymi pejzażami. Nie opuszczając wygodnego fotela  udały się w podróż do realnego świata dinozaurów… Prócz trójwymiarowego obrazu mali widzowie  doznawali, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, zapachowych. Efekty te pozwoliły oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Pełne wrażeń i nowych wiadomości przedszkolaki oddały się zabawie na ,,Placu rozrywki”, gdzie skorzystały z karuzel, kolejki szynowej, ogromnej huśtawki i wielu innych, co dostarczyło sporo emocji i radości. Dzieci wróciły z Solca Kujawskiego zmęczone, ale bardzo zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń.

Przedszkolaki poznały ,,Legendę o Flisaku".

W naszym przedszkolu we wtorek 13 maja gościliśmy artystów teatru ,,Zaczarowany Świat”, którzy przybliżyli przedszkolakom toruńską

,,Legendę o Flisaku”.

Zła na mieszkańców Torunia czarownica ściąga na miasto plagę żab. Z każdą chwilą przybywa ich coraz więcej. Rajcy miejscy wraz z burmistrzem wyznaczają cenną nagrodę dla tego, kto zlikwiduje plagę, jednak żaden ze śmiałków nie potrafi tego dokonać. Dopiero ubogi,  przepięknie grający na skrzypcach flisak wyprowadza żaby z Torunia za pomocą swojej muzyki. W dodatku odmawia przyjęcia nagrody… Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy Torunia stawiają mu pomnik. Dzieciom bardzo podobała się legenda, którą w bardzo atrakcyjny i zabawny sposób przedstawiły aktorki teatru ,,Zaczarowany Świat”.

Przedszkolaki w pracowni plastycznej pani Wiolety Dominiczak.

Dzieci z grupy JAGÓDKI miały okazję odwiedzić pracownie plastyczną, w której na co dzień tworzy mama Tytusa pani Wioleta Dominiczak. Pani Wioleta opowiedziała dzieciom o pracach, które tworzy, takich jak ikony, kubki i wiele innych, poznały także techniki ich wykonania. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło koło garncarskie i specjalny piec, w którym wypalane są prace z gliny. Mama Tytusa pokazała również jak one działają. Przedszkolakom bardzo spodobała się pracownia pani Wiolety i to co w niej zobaczyły. Bardzo dziękujemy pani Dominiczak za zaproszenie i przybliżenie dzieciom tajników tworzenia prac artstycznych.

Festiwal Piosenki Przedszkolnej.

W piątek 9 maja w ogródku naszego przedszkola po raz drugi odbył się

Festiwal   Piosenki   Przedszkolnej,

którego celem było umożliwienie dzieciom prezentacji talentu muzycznego, ułatwienie pokonywania tremy i rozbudzenie chęci do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola. W trakcie imprezy każda grupa zaprezentowała się przed zgromadzoną publicznością i zaśpiewała piosenkę, odbyło się również wiele wspólnych zabaw. Za udział w Festiwalu każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i słodycze, które wręczała pani dyrektor Dorota Górtowska. Pragniemy bardzo podziękować panu Marianowi Waleckiemu, który zadbał o nagłośnienie imprezy i wzbogacił występy oraz zabawy podkładami muzycznymi.

JAGÓDKI w szkolnym laboratorium chemicznym.

Dzieci z grupy JAGÓDKI skorzystały z zaproszenia mamy Julka,  pani Justyny Bagińskiej i uczestniczyły w warsztatach naukowych w Gimnazjum nr 1 w Chełmży. Przedszkolaki pod okiem nauczycieli i uczniów wykonywały i obserwowały bardzo ciekawe doświadczenia z zakresu chemii i fizyki. Okazało się, ze wiele przedmiotów codziennego użytku posiada niezwykłe właściwości. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat ,,Przyrodnika – Magika” oraz upominek. Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom Gimnazjum nr 1 w Chełmży za zaproszenie i ciekawie przeprowadzone warsztaty.

JAGÓDKI w toruńskim ,,Młynie Wiedzy"

Dzieci z grupy JAGÓDKI odwiedziły Centrum Nowoczesności ,,Młyn Wiedzy” w Toruniu, gdzie uczestniczyły w specjalnie przygotowanych dla grup przedszkolnych warsztatach pod nazwą ,,Razem ze słonkiem”. W trakcie warsztatów przedszkolaki poznały zjawiska przyrodnicze obserwowane wiosną, a także rozwiązywały zagadki, obserwowały i wykonywały pod okiem pań eksperymenty naukowe inspirowane aktualną pora roku. JAGÓDKI zwiedziły interaktywne wystawy, na których było wiele ekspozycji wyjaśniających zjawiska przyrodnicze, jak i zagadnienia techniczne. Dzieciom udział w warsztatach, jak i zwiedzanie ekspozycji sprawiło ogromną radość, ponieważ można było wszystkiego dotknąć, manipulować, a przy okazji wiele się dowiedzieć. Panie wychowawczynie planują już kolejne warsztaty w ,,Młynie Wiedzy” jesienią, a tym czasem zachęcamy rodziców, aby wspólnie z dziećmi uczestniczyli w warsztatach i zwiedzaniu Centrum Nowoczesności w Toruniu, naprawdę warto.

KRASNOLUDKI u zaprzyjaźnionej pani kwiaciarki.

Dzieci z grupy KRASNOLUDKI, tuż przed świętami wybrały się do zaprzyjaźnionej z przedszkolem pani Kasi, właścicielki jednej z chełmżyńskich kwiaciarni, by złożyć życzenia wielkanocne.

Dzieci z grupy WIEWIÓRKI złożyły życzenia.

Dzieci z grupy WIEWIÓRKI wraz z panią katechetką Justyną Bąkowską odwiedziły chełmżyńską plebanię, gdzie na ręce księdza proboszcza Krzysztofa Badowskiego złożyły świąteczne życzenia. Przy okazji przedszkolaki wstąpiły do Bazyliki Kontrkatedralnej Trójcy Świętej, o historii której opowiedziała pani Justyna. Ksiądz proboszcz podziękował dzieciom za życzenia i obdarował  słodkim upominkiem.

Obchodziliśmy Dzień Ziemi.

Mimo, iż Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie 22 kwietnia, ze względu na święta Wielkanocne, w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy jego obchody nieco wcześniej. Z tej okazji dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI przygotowały przedstawienie ,,Żyj z przyrodą w zgodzie”. Aby promować wśród dzieci postawy proekologiczne dzień ten miał charakter zabawowy i radosny, nie brakowało zabaw, konkursów, zagadek, dzięki którym przedszkolaki mogły utrwalić wiadomości dotyczące ochrony środowiska przyrodniczego. Na zakończenie każdy przedszkolak złożył uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będzie dbał o środowisko. Mamy nadzieje, że promowane w przedszkolu postawy znajdą odzwierciedlenie w zachowaniach dzieci i ich rodzin poza przedszkolem. Przedszkolny Dzień Ziemi był też okazją do podsumowania konkursu na wykonanie pracy z tzw. nieużytków ,,Stworek – śmieciorek”. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i pomysłowe, dlatego też jury postanowiło nagrodzić każde dziecko, które otrzymało pamiątkowy dyplom i słodki upominek. Kapituła konkursu wyróżniła dziesięc prac, a dzieci które je wykonały dodatkowo otrzymały upominek,, są to: Marysia Dell’ Atti, Zosia Jaskulska, Wiktoria Życka, Wiktoria Wojciechowska, Ala Piotrowska, Martyna Jarosz, Maks Romanowski, Wiktor Chaciński, Maja Gawrońska, Igor Grabowski. Wszystkim dzieciom, które wzięły w udział w konkursie jeszcze raz gratulujemy pomysłowych i ciekawych prac.

Spotkanie dla rodziców z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chełmży.

15 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie dla rodziców z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chełmży dyrektor poradni panią Małgorzatą Domalską, psycholog panią Joanną Rucką, pedagog panią Danutą Manelską, logopedą panią Haliną Grudniewską,  na temat ,,Gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole w klasie I - szej". W trakcie prezentacji multimedialnej, którą przedstawiła pani Joanna Rucka rodzice mogli dowiedzieć się jakie umiejętności powinno posiąść dziecko zarówno 6 - jak i 7 – letnie, które rozpocznie naukę w klasie I – szej oraz jak przygotować dziecko rozpoczynające nowy etap edukacyjny. Pani dyrektor Poradni Małgorzata Domalska przybliżyła rodzicom jak wygląda sytuacja od strony prawa oświatowego dzieci 6 – letnich rozpoczynających naukę w klasie  I – szej. Na zakończenie każdy z obecnych rodziców otrzymał ,,Test domowy gotowości szkolnej dziecka”. Była także możliwość zadawania specjalistkom pytań oraz rozmów indywidualnych. Paniom z Poradni bardzo dziękujemy za spotkanie.

 

Warsztaty plastyczne w grupie JAGÓDKI.

Przedszkolaki z grupy JAGÓDKI gościły panią Wioletę Dominiczak, mamę Tytusa, która poprowadziła warsztaty plastyczne. Podczas zajęć dzieci poznały materiał plastyczny jakim jest glina i wykonały z niej prace plastyczne, które następnie zostaną wypalone w specjalnym piecu przez mamę Tytusa. Pani Wiolecie bardzo dziękujemy za materiały i poświęcony czas.

,,Stworek - śmieciorek".

W naszym przedszkolu na przełomie marca i kwietnia trwał konkurs plastyczny ,,Stworek – śmieciorek”, który skierowany był dla dzieci i rodziców i polegał na wykonaniu pomysłowej i oryginalnej pracy z materiałów odpadowych, które na co dzień znajdują się  w naszym otoczeniu. Konkurs miał również zachęcić rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu na twórczej zabawie. Pomysł na taką zabawę okazał się trafiony, gdyż wpłynęło ponad 80 różnorodnych prac, a pomysłowością, wyobraźnią dzieci i rodziców byliśmy mile  zaskoczeni. Oprócz Stworków przypominających roboty, można było znaleźć zwierzęta np. osiołka, psa, lisa,  dinozaura, a także postacie: króla, policjanta, krakowiaka. Wystawa  wszystkich ,,Stworków – śmieciorków” stanęła w holu przedszkola i można ją podziwiać do Świąt. Zważywszy na  zaangażowanie rodziców i dzieci kapituła konkursu postanowiła nagrodzić wszystkie prace,  zaś po wielu dyskusjach wyróżniono 10 prac, ich właścicieli poznamy 16 kwietnia, kiedy w naszym przedszkolu będziemy obchodzić Dzień Ziemi. Wszystkim rodzicom i dzieciom bardzo dziękujemy za aktywną postawę. Mamy nadzieję, że dorosłym wspólna praca z dzieckiem sprawiła wiele radości.

LEŚNE DUSZKI z wizytą w Przedszkolu nr 2.

Dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI wzięły udział w olimpiadzie

,,Żyj zdrowo i kolorowo",

która odbyła sie w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Chełmży, a jej celem było  promowanie wśród dzieci postaw prozdrowotnych. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w konkursach zręcznościowych, a także na temat zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania. Podczas potyczek panowała miła i serdeczna atmosfera, o którą zadbali gospodarze.

Marchewkowy pierwszy dzień WIOSNY!

Jak co roku dzieci z naszego przedszkola z radością powitały nadejście wiosny. W tym roku zorganizowaliśmy MARCHEWKOWY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, którego celem było wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez zabawę, zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a zwłaszcza marchewki. Już od samego rana przybyłych do przedszkola witały pani Luba i pani Marta, które częstowały świeżym sokiem z marchwi i marchewkami. W tym dniu nie zabrakło także Marzanny, która symbolizuje zimę, a którą dzieci przegnały z przedszkola, by powitać kolejna porę roku Przedszkolaki radosną nowinę o nadejściu wiosny obwieściły mieszkańcom Chełmży podczas przemarszu ulicami miasta z zielonym gaikiem, śpiewając piosenki i grając na instrumentach.

Marzanna - zimowa panna!

Poznajemy zawody.

W marcu dzieci z grupy JAGÓDKI miały okazje odwiedzić niektóre miejsca pracy między innymi swoich rodziców. Były między innymi w ,,Przychodni Chełmżyńskiej”, gdzie zobaczyły wyposażenie gabinetu zabiegowego, a także gabinetu kardiologicznego, gdzie dowiedziały się od pani Justyny do czego służą poszczególne przybory i sprzęty lekarskie. Przedszkolaki uczestniczyły także w pogadance z lekarzem pediatrą, od którego dowiedziały się co należy robić, by jak najmniej chorować, tzn. jeść warzywa i owoce, dbać o higienę i zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu. Dzięki spotkaniu z pracownikami służby zdrowia przedszkolaki wzbogaciły swój słownik o pojęcia takie jak: stetoskop, ciśnieniomierz itp. Na zakończenie spotkania w ,,Przychodni Chełmżyńskiej” dzieci otrzymały kolorowanki, naklejki ,,dzielny pacjent”, patyczki do badania gardła i słodki upominek. Kolejna wizyta w gabinecie lekarskim z pewnością będzie już mniej stresująca dla małych pacjentów. JAGÓDKI odwiedziły także ,,Plast Jan” – zakład produkcyjny w Chełmży, gdzie dowiedziały się z czego i w jaki sposób produkuje się wieszaki do odzieży. Największe wrażenie na przedszkolakach wywarły maszyny, które robią bardzo wiele hałasu. Po zakładzie przedszkolaków oprowadzał pan Bartek – absolwent naszego przedszkola, który na pamiątkę podarował każdemu dziecku wieszak do odzieży.  Kolejnym miejscem pracy, które odwiedziły dzieci z naszego przedszkola był sklep ,,Netto”, w którym dowiedziały się jak wygląda praca sprzedawcy i ochroniarza, obejrzały w jaki sposób poukładane są towary oraz poznały zasady zachowania się w nim. Kierownictwo sklepu zadbało by każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy breloczek z psem Scottim i naklejki. Ostatnia wycieczka odbyła się do zakładu fryzjerskiego, gdzie pani Małgosia pokazała i opowiedziała na czym polega praca fryzjerki. Przedszkolaki obejrzały salon, gdzie zaciekawiło je wiele przedmiotów, takich jak np. duże suszarki do włosów. Dzieci skorzystały także z możliwości i zasiadły na prawdziwych fryzjerskich krzesłach. Pani Małgosia pokazała dzieciom jak wykonuje się niektóre fryzury i podała również ich nazwy. Salon fryzjerski to naprawdę bardzo ciekawe miejsce. Dzięki uprzejmości rodziców dzieci miały okazję obejrzeć ich miejsca pracy, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. kolejne spotkania w miejscach pracy rodziców już wkrótce.

Woda zdrowia doda!

Przedszkolaki z grupy LEŚNE DUSZKI w ramach realizacji tematyki kompleksowej obchodziły ,,Dzień wody”, którego celem było rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Cała grupa ubrana w różnych odcieniach koloru niebieskiego brała udział w zabawach, doświadczeniach, które przybliżały im wspomniane zagadnienie, a śmiechu i radości było przy tym wiele.

Przedstawienie teatralne ,,Magia słów".

W środę 12 marca w naszym  przedszkolu gościliśmy aktorów krakowskiego teatru dla dzieci ,,Horyzont”, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. ,,Magia słów”. Spektakl w atrakcyjny sposób ukazał dzieciom czarodziejską moc słów ,,proszę, dziękuję, przepraszam”. Akcja przedstawienia toczy się w scenerii leśnej polany pod zamkiem królewskim, zaś bohaterowie to: król, królewicz, zając i Rumburak.. Bardzo ważnym wątkiem wychowawczym była przestroga, aby dzieci nie nawiązywały kontaktu z nieznajomymi, aby nic od nich nie brały i nie oddalały się od swoich opiekunów. Akcja spektaklu toczyła się w taki sposób, że przedszkolaki mogły brać w nim aktywny udział, wpływając na dalsze losy bohaterów.

Bezpieczny przedszkolak wiosną.

Wiosna nadchodzi wyjątkowo szybkimi krokami. Przedszkolaki bardzo chętnie korzystają ze sprzyjającej pogody i sporo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym dzieci z grupy SKRZATY brały udział w zajęciach, które przybliżyły im wiadomości związane z tym zagadnieniem. Poznały niektóre znaki drogowe,  typy pojazdów spotykanych na jezdniach, zaglądały nawet pod maskę samochodu, wiedzą także jaką funkcję pełnią pasy i zderzaki w samochodzie. Dzieci po takich zajęciach potrafią  się zachować  w taki sposób, by wiosenne zabawy na powietrzu były dla nich bezpieczne. Swoje wiadomości i umiejętności dotyczące prawidłowych zachowań przedszkolaki przedstawiły w pracach plastycznych.

Mali ogrodnicy.

Dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI założyły w sali hodowlę fasoli. Przedszkolaki wiedzą co jest potrzebne do rozwoju rośliny. Teraz będą uważnie obserowowały kolejne etapy wzrostu fasoli i dbały by nie zabrakło jej wody.

SKRZATY w sklepie spożywczym.

Dzieci z grup SKRZATY wybrały się do sklepu spożywczego po sprawunki. Dla niektórych z nich były to pierwsze, samodzielne zakupy. Największą popularnością wśród przedszkolaków cieszyły się lizaki i inne łakocie. Po wyprawie, wspaniałym zajęciem była zabawa w sklep.

MĄDRE SOWY z wizytą w chełmżyńskiej ,,Izbie muzealnej"

4 marca najstarsza grupa z naszego przedszkola MĄDRE SOWY wybrała się z wizytą do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki, gdzie w Izbie Muzealnej brała udział w zajęciach prowadzonych przez pana Marcina Seroczyńskiego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały eksponaty zgromadzone w Izbie takie jak stare przedmioty użytku codziennego. Największą ciekawość wzbudziły  sztandary, pistolety, szable i szpady. Zachęcamy również rodziców, aby wspólnie z dziećmi odwiedzali Izbę Muzealną w chełmżyńskiej bibliotece, w której można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów związanych z historią naszego miasta.

,,Spotkanie z legendą" i zabawa plastyczna przedszkolaków w CH.O.K.

Przedszkolaki na warsztatach czerpania papieru w Ch.O.K.

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ,,Warsztatach czerpania papieru" organizowanych w ramach BIAŁYCH WAKACJI przez Chełmżyński Ośrodek Kultury. Zajęcia prowadzone były w duchu dawnej epoki. Własnoręcznie wykonanie papieru metodą tradycyjną okazało się świetną zabawą, zwłaszcza, że każdy przedszkolak zabrał ze sobą arkusz papieru o charakterystycznych postrzępionych brzegach, który stanowi oryginalną pamiątkę.

Karnawału czas.

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dla nich to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu bale karnawałowe odbyły się tuż przed feriami zimowymi, podczas których najmłodsi mieli możliwość wspólnego potańczenia i pośpiewania. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, Indianie, krasnoludki, królewny, motylki, myszki, krakowianki, policjanci, smok oraz batman ze spidermanem i żółwiem ninja   a także  inne  postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin przedszkole. Oprócz tańców, zabaw odbyło się wiele konkursów, a także wybór króla i królowej balu. Przedszkolaki opuszczały salę balową zmęczone, ale bardzo zadowolone, kolejny bal już za rok.

Serdeczne podziękowania składamy

panu Marianowi Waleckiemu

i panu Markowi Walichniewiczowi,

którzy zadbali o oprawę muzyczną,

a dzięki Ich zaangażowaniu

zarówno bal piątkowy,

jak i sobotni na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.

Hu, Hu, ha zima wcale nie jest zła!

Zima to doskonały czas na ciekawe zabawy na śniegu. Dzieci bardzo lubią saneczkowe zabawy, deptanie ścieżek, tropienie, chodzenie po śladach. Najlepiej bawią się śnieżnymi kulami, chętnie też lepią i budują ze śniegu bałwanki. Bawią się przy tym doskonale i hartują organizmy.

Wspólne kolędowanie.

W piątek 24 stycznia w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbyło się

WSPÓLNE KOLĘDFOWANIE.

Dzięki występom przedszkolaków można było jeszcze raz poczuć  niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Na scenie zaprezentowała się każda grupa przedszkola w świątecznym repertuarze, zaś na widowni zasiadły rodziny przedszkolaków, które gromkimi brawami nagradzały popisy małych artystów. Na zakończenie każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz torbę pełną łakoci.

Dzień Babci i Dziadka.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu dziecku robi się cieplej na sercu, bo przecież to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej placówce Święto Babci i Dziadka trwało przez cały tydzień, tak aby dzieci z każdej grupy  mogły gościć dziadów w przedszkolu. Na tę okazję przedszkolaki przygotowały wiersze, piosenki, tańce oraz upominki. Nie zabrakło także wspólnych zabaw z babcią i dziadkiem. Atmosfera tych uroczystości była niepowtarzalna, dziadkowie ze wzruszeniem oglądali popisy swoich wnuków. Całe szczęście każdy przedszkolak tak samo kocha babcię i dziadka przez cały rok, choć miło to okazać w tym jednym wyjątkowym dniu.