Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Wtorek 23 Lipca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Brygidy, Apolinarego, Bogny

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • Triathlon 2019

Treść strony

W GÓRACH

ŚWIĘTOKRZYSKICH

      Uczniowie klas IV - VI przebywali od 4 do 6 czerwca w najniższych polskich górach - Górach Świętokrzyskich. To była iście przyrodnicza wyprawa. Poznaliśmy przykłady wszystkich form ochrony przyrody: od pomnika przyrody, przez parki krajobrazowe i rezerwaty ziemi kieleckiej, po Świętokrzyski Park Narodowy. Na własne oczy przekonaliśmy się, ile jeszcze życiowych sił ma w sobie słynny dąb Bartek i gdzie zrywano dawniej zioła w kieleckim rezerwacie "Kadzielnia". Zdobycie szczytu Łysa Góra nie sprawiło nam większych trudności, a tam czekały niespodzianki: zakręcony fotograf, mumia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz liczne zbiory Muzeum Misyjnego. Schodząc z góry, zerkaliśmy z ciekawością na osobliwości Świętokrzyskiego Parku Narodowego - gołoborza i Puszczę Jodłową. W jaskini Raj podziwialiśmy liczne i różnorodne formy naciekowe, a w Centrum Neandertalczyka stanęliśmy oko w oko z olbrzymim mamutem.

         Bałtowski Park Jurajski zachwycił nas ilością atrakcji - do obejrzenia były makiety mezozoicznych gadów, kolekcje minerałów, żywe zwierzęta  w zoo i seans w kinie 5D.  Wielu emocji doznaliśmy, jeżdżąc po wybiegach z dzikimi zwierzętami i oglądając trójwymiarowe potwory w oceanarium.

         Na naszym wycieczkowym szlaku nie mogło zabraknąć również zabytków i muzeów. W Samsonowie przyglądaliśmy się ruinom dawnej huty żelaza, a w muzeum w Oblęgorku poznaliśmy fakty z życia Henryka Sienkiewicza. Pałac biskupi i katedra w Kielcach oraz ruiny zamku w Chęcinach uzupełniły bagaż wrażeń, z jakim wróciliśmy do domu. Długo jeszcze będziemy wspominać naszą wycieczkę.  

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

 

opracował: L. Chmielewski

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1268 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.