Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

Na tropach skarbów”

Któż z nas nie marzy o znalezieniu prawdziwego skarbu? Może to będzie skrzynia pełna drogocennych kamieni …albo złotych monet?

O Chełmży krąży wiele legend. Jedna z nich opowiada o skarbie ukrytym w kryptach. Niestety, nikt dokładnie nie wie, gdzie to jest. Uczniowie klasy IV b postanowili sprawdzić, jakie skarby kryje chełmżyńska plaża.

16 maja uczestniczyliśmy w niezwykle pasjonujących zajęciach w terenie związanych z poszukiwaniem skarbów. Wyposażeni w profesjonalny sprzęt do wykrywania metali, rozmaite łopatki, malutkie grabie i pędzelki, wyruszyliśmy na „podbój” miejskiej plaży.  Reagowaliśmy na każdy dźwięk wykrywaczy metali. Zawzięcie kopaliśmy w ziemi, z uporem przesypywaliśmy piasek, penetrowaliśmy dokładnie każdy skrawek wydzielonego rewiru i… udało się. Znaleźliśmy prawdziwe skarby: zabytkowy miecz, 2 żelazka, kuszę, kulę armatnią, sztylet, podkowę na szczęście, ogromne gwoździe,   dziwaczne haki i inne sprzęty oraz kilka monet. (Swoją drogą…  bardzo ciekawe, co też ludzie biorą ze sobą na plażę!).Oprócz tych zabytkowych przedmiotów wykopaliśmy całkiem współczesny skarb – kociołek pełen słodyczy. Wiemy, czyja to sprawka!

Te wyjątkowe zajęcia mogły się odbyć dzięki uprzejmości i  zaangażowaniu pana Zbigniewa Rykaczewskiego, który swoją pasją zaraził przynajmniej niektórych z nas. Cierpliwie udzielał nam wskazówek i wyczerpująco odpowiadał na pytania.

 

DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!

 

 

Tekst: Beata Skrzeczkowska

 

 

opracował: L. Chmielewski

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl