Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

„IBERIA”- pokaz tańców

gruzińskich

8 listopada z niekłamaną przyjemnością obejrzeliśmy na auli naszej szkoły pokaz tańców gruzińskich w wykonaniu artystów z grupy „Iberia”.

         Zaciekawiła nas historia Gruzji - pełna wojen, walk, bohaterstwa. Poznaliśmy realia życia mieszkańców Kaukazu. Dowiedzieliśmy się, z jakich „naczyń” pija się toasty na gruzińskich weselach i innych uroczystościach. Zachwyciły nas piękne stroje artystów, ale najbardziej urzekł nas ich taniec.

         Każdy występ to osobna, cudnie odtańczona i opowiedziana historia: o ludziach gór, o ludziach walki, o ludziach szukających miłości. Od pierwszego tańca artyści nas zaczarowali. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich talentu, siły, zwinności i lekkości. Podziwialiśmy wyszukane taneczne akrobacje, kunszt wykonawców oraz ich temperament. Obejrzeliśmy następujące tańce:

Xorumi –taniec pełen ekspresji; rodzaj  muzyczno – tanecznego „opowiadania” o walce, miłości do ojczyzny, radości, przywiązaniu do symboli narodowych, a w szczególności do gruzińskiej flagi.

Qartuli – dostojny, pełen powagi taniec młodej pary występującej w tradycyjnych strojach narodowych.

Swanuri – taniec wykonywany na czubkach palców, wymagający od tancerzy niezwykłej siły i umiejętności.

Kazbeguri –„ dziki” taniec mieszkańców wysokich  gór  z wykorzystaniem zabawnych, baranich czapek przypominających peruki lub rozczochrane włosy.

Farikaoba – taniec z szablami, który śledziliśmy w skupieniu, z zapartym tchem, podziwiając walkę mężczyzn zainteresowanych piękną kobietą. 

            Występ zakończył się tańcem mtiluri, w którym młodzieńcy nie walczą, lecz popisują się przed dziewczyną swym tańcem.

Tancerzy z Tbilisi nagrodziliśmy gromkimi brawami, dziękując za prawdziwy spektakl emocji – podziwu, lęku, niedowierzania…

tekst: B. Skrzeczkowska

zdjęcia: L. Chmielewski

opracował: L. Chmielewski

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl