Menu

Nawigacja

Treść

Żegnamy przedszkole czyli uroczyste zakończenie roku szkolnego w grupach ,,0".

Dzieci z grup ,,0” uroczyście pożegnały przedszkole, ponieważ od września rozpoczną edukację w szkołach podstawowych, część w klasach pierwszych część w grupach ,,0”. Na tę okazję dzieci do przedszkola zaprosiły swoich rodziców, aby przed nimi po raz ostatni w przedszkolu zaprezentować się w programie artystycznym. Grupy pożegnały ich wychowawczynie oraz dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska, życząc udanych i bezpiecznych wakacji oraz powodzenia w szkole. Pani dyrektor  wręczyła również dzieciom pamiątkowe dyplomy, zaś dzieci  dziękowały paniom za dziesięciomiesięczną pracę. Rodzicom gratulujemy pociech, a dzieciom  życzymy sukcesów w szkole.

LEŚNE DUSZKI w gospodarstwie rolnym.

Dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI miały przyjemność gościć u rodziców kolegi z grupy Filipa – Państwa Kalisz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne. Dla większości dzieci był to pierwszy kontakt z gospodarstwem rolnym, co stanowiło dla nich niezwykłą atrakcję. Filip doskonale wcielił się w rolę gospodarza i oprowadzał rówieśników po gospodarstwie, pokazywał maszyny rolnicze, mówił do czego służą. Przedszkolaki miały możliwość kontaktu ze zwierzętami: z krowami, świnkami, kurami, kurczakami, kaczkami. Radości i zachwytom nie było końca. Gospodarze udostępnili gościom plac zabaw, zjeżdżalnie, huśtawki, trampolinę, była także okazja, aby strzelić gola do bramki. Rodzice Filipa zadbali także o poczęstunek dla dzieci, które  piekły kiełbaski na ognisku, a także kosztowały wypieków Pani Justyny, które były wyśmienite. Dzieci i wychowawczyni grupy, pani Elżbieta Swinarska, bardzo dziękują Państwu Kalisz za tak wspaniałe przyjęcie. Jesteśmy pewni, że  ten dzień na długo pozostanie w  pamięci przedszkolaków.

Dni otwarte czyli przyszłe przedszkolaki z wizytą w przedszkolu.

W ostatnim tygodniu czerwca odbyły się dni otwarte dla dzieci nowoprzyjętych, które w nowym roku szkolnym rozpoczną edukację w naszym przedszkolu. W pierwszym dniu gościliśmy młodsze przedszkolaki, zaś drugiego dnia dzieci 5 – letnie z grup ,,0”. Młodsze przedszkolaki powitała dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska, zaś 5 – latki wicedyrektor pani Iwona Lewandowska. Na początku spotkań panie dyrektor pokrótce przedstawiły  informacje związane z organizacją pracy oraz edukacji w przedszkolu oraz odpowiadały na pytania rodziców. W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia i zabawy, dzięki którym dzieci miały okazję się poznać i  poczuć jak przedszkolaki.

Najstarsze przedszkolaki uroczyście pożegnaly przedszkole.

W piątek 21 czerwca uroczyście pożegnały przedszkole najstarsze przedszkolaki, grupa MĄDRE SOWY. Większość dzieci od nowego roku szkolnego rozpocznie naukę w szkole w klasie pierwszej. Na tę okazję dzieci przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały przed zaproszonymi gośćmi: rodzinami i pracownikami przedszkola. MĄDRE SOWY pięknie tańczyły, śpiewały, recytowały wiersze, a ich popisy zostały nagrodzone brawami. Każde dziecko otrzymało dyplom oraz upominek. Pani dyrektor przedszkola Dorota Górtowska życzyła sukcesów w szkole oraz udanych wakacji, zaś rodzicom zadowolenia ze swoich pociech. Dzieci dziękowały swojej pani Katarzynie Kick oraz pozostałym pracownikom przedszkola, którzy w czasie tych kilku lat spędzonych w przedszkolu troszczyli się o nie. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów i pewni, że są dobrze przygotowani do podjęcia wyzwań stojących przed nimi w kolejnym etapie edukacyjnym.

Dzień sportu czyli wspólna zabawa i zmagania sportowe przedszkolaków.

19 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się Przedszkolna Olimpiada. Choć  pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i ze względu na upał nie wszystkie konkurencje się odbyły, zabawa była przednia. Jak przystało na prawdziwą olimpiadę byli kibice, zawodnicy, znicz olimpijski, który uroczyście zapaliła wicedyrektor przedszkola pani Iwona Lewandowska, a nawet chiliderki, które swoim występem zagrzewały zawodników do walki. Zawody sportowe były również okazją do wspólnej zabawy, przy muzyce, którą poprowadził zaprzyjaźniony z naszym przedszkolem pan Marian Walecki, za co bardzo dziękujemy. Zawodnicy walczyli o punkty dla swoich grup zaciekle, ale w duchu fair play i dlatego w naszej olimpiadzie są tylko wygrani. na zakończenie wśród uczestników olimpiady rozlosowano drobne upominki, a pani dyrektor Dorota Górtowska wręczyła każdej grupie  pamiątkowy dyplom i słodycze

Wielka wyprawa małych przedszkolaków.

Najmłodsze przedszkolaki z naszego przedszkola, grupa JAGÓDKI, pojechała na wycieczkę autokarową do Torunia. dzieci nie mogły doczekać sie kiedy rozpocznie się ich wielka wyprawa. Podróż rozpoczęła się zaraz po śniadaniu i przedszkolaki w świetnych nastrojach ruszyły do Torunia. Wielka wyprawa rozpoczęła się od obejrzenia niezwykłego miejsca: nowo otwartego Muzeum Zabawek, które ma swą siedzibę w zabytkowej kamienicy, która przypomina nieco zamek księżniczki. Dzieci przywitała i oprowadziła współwłaścicielka kolekcji zabawek pani Katarzyna Wesołowska - Karasiewicz. JAGÓDKI obejrzały zabawki z dawnych czasów, takie którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie i prapradziadkowie. Dziewczynkom najbardziej podobały się laki, zaś na chłopcach największe wrażenie zrobiła stara kolejka, która jeździła po torach. Po takiej ilości wrażeń dzieci miały okazję pobawić się w parku na placu na zabaw przy ul. Bydgoskie Przedmieście. Zjeżdżalnie, huśtawki, przeplotnie, tunele zachęcały do zabawy. Zabawa na takim placu była dla przedszkolaków niewątpliwie wielką atrakcją. Dzieci chętnie widziałyby taki plac zabaw w naszym ogrodzie przedszkolnym i jak twierdzi pani dyrektor Dorota Górtowska już we wrześniu to życzenie się spełni. ,,Plac zabaw nie będzie tak duży jak ten w Toruniu, ale na pewno przypadnie do gustu wszystkim przedszkolakom"  - zapewnia pani dyrektor. Ostatnią niespodzianką dla JAGÓDEK  było spotkanie ze zwierzętami z toruńskiego ogrodu zoobotanicznego. Dzieci miały okazją z bliska obejrzeć żubra, surykatki, kozy, pawia, osła, a nawet niedźwiedzia, który właśnie zażywał kąpieli. Pierwszą wyprawa najmłodszych przedszkolaków uważamy za udaną, a kolejna wycieczka już w przyszłym roku szkolnym

MĄDRE SOWY w sali zabaw.

Do ,,Tęczowej krainy zabaw" wybrała się grupa MĄDRE SOWY , gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Przedszkolaki pokonywały kręte tunele, labirynty, by przedostać się do zjeżdżalni prowadzącej wprost do basenu z kolorowymi piłkami. Zabawy dzieci przerwał niespodziewany ,,atak" piratów, jednak MĄDRE SOWY doskonale sobie poradziły i  wygrały walkę. Dodatkowo udało im się odnaleźć kilka skarbów, skrzętnie ukrytych przez piratów. Zmęczeni, ale także zadowoleni i dumni ze swoich łupów dzieci wróciły do domów. 

W magicznie artystycznym Skłudzewie.

Dnia 10 czerwca grupa dzieci LEŚNE DUSZKI i WESOŁE MISIE pojechały do Skłudzewa do ,,Fundacji Piękniejszego Świata'" na warsztaty plastyczne. Skłudzewo zaprezentowało się przed przedszkolakami najpiękniej jak mogło, kolorowymi barwami przyrody, błękitem nieba, było słoneczne, zielone, magiczne, artystyczne, dzieci poczuły się tam niesamowicie. Gospodarze przywitali dzieci bardzo serdecznie, pan Leszek Warmbiera raczył niesamowitymi opowieściami, a także kanapkami z dżemem przygotowanym przez swą żonę, panią Danutę. W trakcie warsztatów dzieci malowały farbami na płótnie obrazy, które wyglądały, szczególnie ustawione pod światło, niesamowicie. Na zakończenie pobytu w tym niezwykle ciekawym miejscu, gospodarze przygotowali ognisko, na którym dzieci upiekły kiełbaski. WESOŁE MISIE i LEŚNE DUSZKI pełne wrażeń i przeżyć wróciły z pięknymi pracami do domów.

III FESTYN RODZINNY.

Wiele atrakcji czekało na wszystkich przybyłych gości podczas

III FESTYNU RODZINNEGO,

który odbył się w sobotę 8 czerwca w naszym przedszkolu. Swoja obecnością zaszczycili nas nie tylko przedszkolaki wraz z rodzinami, ale także dzieci, które od nowego roku szkolnego po raz pierwszy rozpoczną edukację w naszym przedszkolu. Tym razem nie martwiliśmy się o pogodę, ponieważ od samego rana świeciło piękne słońce. W trakcie festynu odbył się pokaz karate w wykonaniu dzieci z toruńskiego klubu KUMADE, wystąpiły dziewczęta z sekcji mażoretek działającej przy Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, a także artyści z sekcji żonglerki ,,Piruet" pod kierunkiem Jakuba i Tymona Cichockich. Dużą popularnością cieszył się kącik japoński ,w którym polsko –japońskie małżeństwo Państwo Watanabe prowadziło warsztaty orgiami oraz malowanie tuszem, można było także zrobić sobie zdjęcie w japońskim stroju. Jak co roku dużym powodzeniem cieszył się kącik plastyczny, malowanie twarzy a także loteryjka, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Zaproszenie na nasz festyn przyjęła także poradnia stomatologiczna ALDENT, dzieki której możliwy był przegląd zębów dzieci, za co każdy maluch otrzymał kolorowy dyplom. Nie zabrakło także rodzinnych zmagań sportowych oraz konkursów i zabaw, w których ,,sprawdzaliśmy” miedzy innymi znajomość twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Wiele emocji wzbudził ,,Konkurs talentów”, okazało się, że nie tylko dzieci mamy uzdolnione, ale rodzice również wykazali się talentami tanecznymi, recytatorskimi i aktorskimi. Dla najmłodszych niezwykłą frajdą okazał sie ,,Kącik małego badacza”, który zgromadził być może przyszłych naukowców. Po wyczerpującej zabawie można było zregenerować siły w kawiarence, próbując pysznych ciast, soków i kiełbasek z grilla, o zaopatrzenie której zadbali rodzice. Zabawa w czasie słonecznej soboty z pewnością należała do udanych i była doskonałą okazją do oderwania się od codziennych obowiązków na rzecz czynnego spędzenia czasu z całą rodziną. Wszystkie środki zebrane w trakcie festynu zasiliły konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na modernizację placu zabaw w naszym przedszkolu Przygotowanie festynu było możliwe dzięki wsparciu sponsorów, zaangażowaniu rodziców oraz wszystkich pracowników przedszkola,  za co jeszcze raz bardzo dziękujemy.

,,Księżniczka na ziarnku grochu"

W naszym przedszkolu gościliśmy uczniów Gimnazjum nr 1 w Chełmży, którzy przedstawili młodszym kolegom i koleżankom bajkę pt. ,,Księżniczka na ziarnku grochu”. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały bajkę, była nawet okazja do wspólnego tańca z bohaterami przedstawienia.

WESOŁE MISIE w pizzerni.

Dzieci z grupy WESOŁE MISIE wybrały się do pizzerni. Choć nasze panie kucharki gotują dla dzieci  smacznie i zdrowo, przedszkolaki nie mogły sobie odmówić kawałka pizzy, która jak mówiły była wyśmienita.

Dzień Dziecka w przedszkolu.

W poniedziałek 3 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy

DZIEŃ  DZIECKA .

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami za całą kwotę zebraną  dzięki Państwa hojności w trakcie Kiermaszu Świątecznego w grudniu 2012 roku, przeznaczyliśmy na atrakcje dla przedszkolaków z okazji Ich święta. Od rana z niepokojem spoglądaliśmy w niebo, ponieważ cała impreza miała się odbyć na podwórku przedszkolnym, a niebo było przykryte chmurami, co niechybnie zapowiadało deszcz. Jednak gdy do przedszkola zajechał samochód z dmuchanym zamkiem, zjeżdżalnią , basenem z kolorowymi piłkami, trampoliną, ku radości wszystkich na niebie pojawiło się słonko. Dzieci przez okna obserwowały jak zjeżdżalnia i zamek są coraz większe i strasznie się niecierpliwiły. Jakaż była ich radość, kiedy wyszły na podwórko, uśmiechy nie schodziły z ich twarzy. można było do woli  skakać, podskakiwać, zjeżdżać. Dzieci otrzymały także watę cukrową i balonowe zwierzątka. Przedszkolaki zmęczone, ale pełne wrażeń i radości zakończyły dzień w przedszkolu

Wojewódzka Przedszkoliada Małego Karateki.

29 maja na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w  Pigży odbyła się III Wojewódzka Przedszkoliada "Małego Karateki". Organizatorem imprezy był Toruński Klub Karate Tradycyjnego "KUMADE". W zawodach wzięło udział 14 drużyn ze szkół i przedszkoli z całego województwa. Nasze przedszkole reprezentowała grupa WESOŁE MISIE. Siedmioosobowa reprezentacje małych sportowców startowała zarówno w konkurencjach zespołowych jak i indywidualnych, zaś pozostała część grupy wyposażona w akcesoria kibica i hasła zagrzewała startujących do sportowej walki. Niestety nie udało nam się zająć miejsca na podium, ale walka małych sportowców została doceniona. Wszystkie dzieci, które brały udział w zawodach otrzymały upominki. Jedną z niespodzianek, był do wygrania rower, który w drodze losowania wśród uczestników zawodów, otrzymał Felek Kwiatkowski z naszego przedszkola, zaś piłkę nożna wylosował Kacper Foksiński. Świetnie się sprawiła drużyna kibicująca, która, jako jedyna wystąpiła przed zawodnikami i sędziami z tańcem, za co została nagrodzona gromkimi brawami. Po zakończeniu zawodów znaleźliśmy również czas aby pobawić się na placu zabaw, co sprawiło dzieciom wiele radości. Wszystkim uczestnikom Przedszkoliady gratulujemy i cieszymy się, że tak wspaniale reprezentowali nasze przedszkole.

WIEWÓRKI - konstruktorami.

,,W czasie deszczu dzieci się nudzą..." tak brzmią słowa piosenki, jednak gdy w majowy dzień za oknami szaro i deszczowo przedszkolaki  na pewno się nie nudzą. Dzieci z grupy WIEWIÓRKI postanowiły zostać konstruktorami i z klocków konstruowały wymyślne budowle, zaś w kąciku ,,kuchennym" powstawały ,,niby" dania dla budowniczych.

Koncert laureatów.

We wtorek 28 maja w naszym przedszkolu gościliśmy uczniów Szkoły Muzycznej w Chełmży z koncertem ,,Wiolonczela w roli głównej”,  dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak w Filharmonii. Młodzi artyści zdobywają umiejętność gry na wiolonczeli pod okiem pana Wojciecha Okurowskiego, który akompaniował występującym. Uczniowie Szkoły Muzycznej – Kinga Gill, Antonina Stachowicz oraz Michał Bazanowski są laureatami Ogólnopolskiego  Konkursu VIII Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku, gdzie zajęli II miejsce. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały gry swoich starszych kolegów, miały okazję również popróbować swych sił grając , oczywiście z pomocą pana Wojciecha,  na wiolonczeli. Młodym artystom gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych, mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zaprezentują swoje umiejętności przed przedszkolną publicznością.

Bajka o SMOKU WAWELSKIM.

W poniedziałek 27 maja najstarsze grupy przedszkolne obejrzały przedsatwienie teatralne pt.

,,Bajka o Smoku Wawelskim",

które odbyło się w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

W bibliotece.

23 maja dzieci z grupy WIEWIÓRKI odwiedziły bibliotekę dziecięcą, gdzie wysłuchały fragmentu książki czytanej przez panią bibliotekarkę Barbarę Kicińską Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki, a także jak należy obchodzić się z książkami, aby ich nie niszczyć. Nie zabrakło także zabaw z wierszami – rymowankami, które sprawiły dzieciom wiele radości.

WIEWÓRKI i LEŚNE DUSZKI w remizie strażackiej.

Dzieci z grupy WIEWIÓRKI i LEŚNE DUSZKI przyjęły zaproszenie od taty Natalii, pana Zielińskiego, który pracuje jako strażak i udały się do remizy strażackiej. Tam przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęt strażacki, który wzbudził ich ogromne zainteresowanie, a także dowiedziały się jak bawić się w domu i na podwórku, aby nie była potrzebna interwencja strażaków. WIEWÓRKI I LEŚNE DUSZKI poznały także nr telefonu do straży, na który należy dzwonić tylko wtedy kiedy zaistnieje niebezpieczeństwo. Dzieci podziękowały strażakom za zaproszenie,  poświęcony czas i obiecały, że ich zabawy będą bezpieczne

Dzięń Mamy i Taty w przedszkolu.

Dzień mamy i taty jest jedne z najpiękniejszych świąt w roku, pełne miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić te święta .Odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Mamy, a w niektórych grupach również z okazji Dnia Taty. Nasze przedszkolaki z niecierpliwością i wielkim przejęciem czekały na swoich gości, dały znakomity popis swoich recytatorsko-wokalnych, tanecznych zdolności i umiejętności, śpiewając piękne piosenki, deklamując wierszyki oraz tańcząc dla mamy i taty. Na twarzach rodziców widać było radość i ogromne wzruszenie, a swoje pociechy nagrodzili gromkimi brawami. Dzieci złożyły rodzicom serdeczne życzenia oraz wręczyły upominki.. Były to bardzo udane, miłe i wesołe spotkania

Wiosenny bal warzyw i owoców.

Dzieci z grupy WESOŁE MISIE 16 maja uczestniczyły w ,,Wiosennym balu owoców i warzyw- żyj zdrowo i kolorowo” przygotowanym przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży Dzieci miały okazję wysłuchać i zaprezentować piosenki,  wiersze o owocach i warzywach, a także brały udział w konkursach i zabawach. Zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziły kolorowe przebrania starszych kolegów, w których występowali podczas prezentacji. Oprócz zagadek słownych, graficznych dzieci rozpoznawały owoce i warzywa po dotyku, zapachu oraz smaku, co wzbudziło wiele emocji i śmiechu. Pobyt w szkole umiliły także wspólne tańce z kolegami i koleżankami ze Szkoły podstawowej nr 5 z grupy ,,0”, które również uczestniczyły w imprezie. Starsi koledzy i nauczyciele ze szkoły zadbali także o słodki poczęstunek oraz upominki i dyplomy dla każdego uczestnika zabawy

Na majówce w ogrodzie zoobotanicznym.

W dniu 15 maja dzieci z grup ,,0”  wraz z wychowawczyniami wybrały się na majówkę do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły i poznały wiele ciekawych gatunków gadów, ssaków, płazów, ptaków i ryb, a także roślin. Zachwycały się wielkością niedźwiedzi, kolorowym upierzeniem niektórych ptaków i zwinnością surykatek. W ogrodzie przedszkolaki czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w zoo dostarczył im wielu nowych rażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Majówka na wiejskim podwórku.

Dzieci z grupy WIEWIÓRKI oraz MĄDRE SOWY wybrały się na majówkę do wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego ,,Babaluda” w Parowie Falenckiej. Pogoda  tego dnia sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu, gdzie wśród zieleni łąk i pól oraz kwitnących drzew owocowych dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach ,,Co słychać na wiejskim podwórku?”. W trakcie pobytu w Parowie Falenckiej przedszkolaki miały okazję nie tylko obserwować domowe zwierzęta takie jak kury, kaczki, owce, kozy, króliki, ale również je karmiły, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o zwyczajach zwierząt domowych, a nawet doiły kozę. Dzieci także zapoznały się z procesem powstawania wełny, która swój początek ma na grzbiecie owcy, co dla wielu przedszkolaków było odkryciem . Mali goście ,,Babaludy” zostali poczęstowani smaczną herbatą malinową oraz pierożkami wykonanymi przez gospodynię. WIEWIÓRKI i MĄDRE SOWY  pełne wrażeń i zauroczone miejscem, które odwiedziły, wróciły do przedszkola.

Przedszkolaki na przedstawieniu w Ch.O.K.

Najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola obejrzały  w poniedziałek 13 maja w Sali Ch. O. K.28 przedstawienie teatralne, w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa pt. ”Magiczna Księga”.  Przybyli na spektakle widzowie poznali historię małego króliczka, który jest bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagają od niego, by czytał książki. Uważa to za stratę czasu, wolałby spędzić go na innych, ciekawszych, jego zdaniem, zajęciach. Podczas spaceru króliczek Maciuś odnajduje Magiczną Księgę Baśni, którą zrozpaczona czarodziejka Arielka ukryła przed złą czarownicą. Strasznie się nudzi, postanawia więc zobaczyć, co się w tej księdze znajduje. W trakcie czytania, króliczek przenosi się do świata bajek, które po kolei z coraz większym zainteresowaniem pochłania. W ten sposób poznaje  historię „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” oraz „Żabiego króla”. Gdy króliczek chce przeczytać następną bajkę, odnajduje go czarodziejka Arielka, która  wróciła po swoją  księgę. Króliczkowi ciężko jest się rozstać z Księgą, ale oddaje ją czarodziejce, po czym postanawia udać się do biblioteki, aby tym razem wypożyczyć książki do czytania. Dzieci obejrzały spektakl, żywo reagując na przygody Króliczka Maciusia, który na pewno nauczył małych widzów, że warto czytać książki.

 

Święto piosenki przedszkolnej.

Śpiew jest jedną z podstawowych form ekspresji dziecka, a piosenka najprostszym utworem muzycznym, który dziecko jest w stanie przeżyć, zrozumieć, zapamiętać i odtworzyć, Wszystkie formy wychowania muzycznego w przedszkolu odgrywają dużą rolę w życiu dziecka. Dzięki nim dzieci kształtują słuch muzyczny, łatwiej przyswajają sobie treści z zakresu wychowania moralnego, umysłowego, zdrowotnego, a przede wszystkim są wesołe i szczęśliwe. Dlatego tez w piątek 10 maja w naszym przedszkolu odbył się

Festiwal Piosenki Przedszkolnej.

Pogoda w tym dniu sprzyjała przedszkolakom, dlatego święto piosenki odbyło się na podwórku przedszkolnym. Każda grupa zaprezentowała się przed kolegami i koleżankami śpiewając wybraną piosenkę przed mikrofonem, były także zabawy integracyjne przy muzyce, które sprawiły dzieciom wiele radości. Festiwal otworzyła uroczyście dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska, zaś  akompaniował dzieciom i prowadził zabawy pan Marek Walichniewicz - nauczyciel rytmiki w naszym przedszkolu. Za udział w Festiwalu każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz słodkie upominki .Był to bardzo wesoły i radosny dzień, który zapewne dzieci zapamiętają na długo.

Ruszyliśmy KOLOROWĄ LOKOMOTYWĄ.

 7 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zabawie organizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczna im. J. Prejsa - Filia dla dzieci i Młodzieży w Chełmży pod hasłem

WESOŁLOKOMOTYWA

która odbyła się na Rynku naszego miasta.

Celem zabawy było miedzy innymi uczczenie Roku Juliana Tuwima, promocja książki jako czynnika zapewniającego wszechstronny rozwój intelektualny i emocjonalny oraz integracja dzieci pochodzących z różnych środowisk.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola przebrane w postacie bajkowe, wśród których można było zauważyć również bohaterów wierszy Juliana Tuwima. WESOŁA LOKOMOTYWA przy pięknej majowej pogodzie i w radosnym nastroju ruszyła spod przedszkola, przeszła ulicami miasta oraz Bulwarem 1000 – lecia wzbudzając zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Na Rynku na przedszkolaków czekali pracownicy biblioteki, władz miasta jak również dzieci z innych przedszkoli, rodzice oraz mieszkańcy. Wszystkich przybyłych przywitał wiceburmistrz Chełmży pan Marek Kuffel życząc udanej zabawy. Przedszkolaki z naszego przedszkola zaprezentowały się mieszkańcom naszego miasta w wierszach ,,Lokomotywa” oraz ,,Pan Hilary”. Nie zabrakło wspólnych zabaw przy takich piosenkach jak ,,Jedzie pociąg z daleka” oraz ,,Krasnoludki”. Wesoła Lokomotywa dzieci wróciła do przedszkola pełna pozytywnych wrażeń.

Obchody DNIA ZIEMI w przedszkolu.

W piątek 16 kwietnia dzieci z naszego przedszkola obchodziły

DZIEŃ ZIEMI,

który związany był z realizowanym w naszym przedszkolu programem edukacyjnym

,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Celem tego dnia było miedzy innymi rozwijanie wśród najmłodszych postaw proekologicznych , jak również popularyzacja ochrony przyrody. Główne obchody zorganizowane były w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, gdzie przed publicznością złożoną z przedszkolaków, pracowników przedszkola, a także rodzin dzieci , zaprezentowała się każda grupa. Na początku wystąpiła, specjalnie na tę okazję, utworzona przedszkolna grupa teatralna, która pod kierunkiem pani Katarzyny Giełdon, pani Katarzyny Kick i pani Małgorzaty Strzałkowskiej, przygotowała przedstawienie  pt

,,Czerwony Kapturek i zielony las

czyli jak Kapturek uczył dzieci , że w lesie się nie śmieci”.

Następnie wystąpiły wszystkie grupy, które śpiewały piosenki, bądź recytowały wiersze związane z ekologią bądź przyrodą. Za udział w imprezie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Akcja Wiosennego Sprzątania Miasta Chełmży 2013.

Dzieci z naszego przedszkola w piątek 12 kwietnia włączyły się w

,,Akcję Wiosennego Sprzątania Miasta Chełmży 2013".

Przedszkolaki małymi rączkami porządkowały  najbliższe otoczenie, czyli każda grupa swoją salę przedszkolną. Dzieci układały zabawki,  wycierały mebelki i kąciki zabaw, a także porządkowały swoje półki indywidualne. Za udział w akcji i zaangażowanie każde dziecko otrzymało czekoladę ufundowaną przez Urząd Miasta Chełmży.

Wiosna...w przedszkolu!

 Choć pogoda w pierwszym dniu wiosny wcale nie był wiosenna, a raczej zimowa, dzieci pożegnały zimę i powitały wiosnę na wesoło: zabawą, piosenką, tańcem. Kolorem, który dominował tego dnia w przedszkolu był kolor zielony, a to dlatego, że każde dziecko i panie miały na sobie element garderoby w kolorze zielonym. nie zabrakło także konkursów oraz inscenizacji na podstawie  wiersza  Jana Brzechwy ,,Przyjście wiosny”

,,…A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią –Witaj wiosno.”

BIEDRONKI w teatrze.

W dniu 20 marca dwie grupy BIEDRONEK pojechały do toruńskiego ,,Baja Pomorskiego” na spektakl pt. Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki” Przedstawienie opowiadało o doktorze, Bonifacym Trąbce - lekarzu opiekującym się wszystkimi zwierzętami w swej  leśnej chatce. Spektakl jest próbą oswojenia dzieci z wizytą w gabinecie lekarskim. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedziły rozmaite gabinety lekarskie - między innymi gabinet zabiegowy, gdzie można założyć opatrunek na chorą nogę, pracownię EKG, gdzie razem z przestraszoną myszką można zobaczyć, na czym polega badanie serca, laryngologa, który zbadał słuch kukułki, gabinet RTG  czy gabinet USG prowadzony przez dwa chomiki.  Dzieci  zobaczyły, na czym polegają poszczególne badania i jak ich działanie pomaga dbać o zdrowie. Dzięki temu wizyty u lekarza nie będą dla małych pacjentów tak stresujące i trudne. Dla wielu dzieci była to pierwsza wizyta w teatrze i już sam budynek i wnętrze teatru zrobiło na nich ogromne wrażenie. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie tym bardziej, że dzieci miały okazję wraz z aktorami występować na scenie.

Marzanna - zimowa panna.

 W tym roku wiosna opóźnia swoje przybycie, zaś zima na dobre zadomowiła się w marcu. Jednak brać przedszkolna nie zrażona takim obrotem spraw, z zapałem przygotowuje się do wiosny. Na przekór aurze w całym przedszkolu mamy już wiosenne dekoracje, a kolejnym etapem przygotowań do wiosny było zrobienie Marzanny. Panie bardzo zaangażowały sie w przygotowanie ,,zimowej panny", zaś dzieci wesołym śpiewem piosenek o zimie i o wiośnie dopingowały wychowawczynie, aby Marzanna była naprawdę piękna i kolorowa, bo przecież chcemy pożegnać zimę na wesoło i tylko na kilka miesięcy.

Poznajemy kraje Unii Europejskiej - W słonecznej Grecji.

Mimo nadchodzącej wiosny, za oknami mamy aurę zimową. Jednak w naszym przedszkolu zrobiło się słonecznie i wręcz letnio, a to za sprawą dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI, które zaprosiły wszystkie przedszkolaki w podróż do słonecznej Grecji. W trakcie prezentacji dzieci dowiedziały się jak w języku greckim brzmią ,,czarodziejskie słowa”: proszę, dziękuję, przepraszam, jak wygląda flaga Grecji, jakie zabytki można zobaczyć, wysłuchały opowieści o puszce Pandory oraz wiele innych ciekawostek. LEŚNE DUSZKI zaprezentowały utwór ,,Dzieci Pireusu”, zatańczyły miedzy innymi najbardziej znany taniec grecki Zorbę do którego zaprosiły wszystkich gości tzn. przedszkolaki wraz z wychowawczyniami, a popołudniu swoich rodziców. Największą niespodziankę sprawiły dzieci śpiewając piosenkę Eleni ,,Po słonecznej stronie życia”, którą do końca dnia nucili nie tylko dorośli. Na pamiątkę podróży do Grecji każda grupa wykonała z kolorowych elementów promyk słońca. Występy przedszkolaków, wprowadzeni w wakacyjny słoneczny nastrój, wszyscy goście nagradzali gromkimi brawami.

,,Cudowna podróż" czyli WESOŁE MISIE i LEŚNE DUSZKI w Planetarium.

 Dnia 13 marca  dzieci z grupy LEŚNE DUSZKI i WESOŁE MISIE wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły Centrum Popularyzacji Kosmosu ,,Planetarium” w Toruniu. Przed wyjazdem dzieci poznawały na zajęciach w przedszkolu nazwy planet Układu  Słonecznego oraz różne ciekawostki dotyczące kosmosu Spoglądanie na rozgwieżdżone niebo, o którym pięknie opowiadał lektor dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych przeżyć. Przedszkolaki poznawały nazwy planet, gwiazdozbiorów a także znaki zodiaku. Po seansie piękna, jeszcze zimowa aura pozwoliła na krótki spacer ulicami Torunia.

Starsze przedszkolaki młodszym przedszkolakom.

JAGÓDKI gościły w swojej sali dzieci z grupy WESOŁE MISIE. Najmłodsze przedszkolaki obejrzały w wykonaniu starszych kolegów bajkę pt. ,,Kot w butach", która bardzo im się podobała.

Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie JAGÓDKI.

7 marca dzieci z grupy JAGÓDKI zaprosiły swoich bliskich na zajęcie otwarte. Rodzice, a także babcie , które gościliśmy w przedszkolu mieli możliwość zaobserwować swoje pociechy podczas zabaw i różnego rodzaju zadaniach. W trakcie zajęcia przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania pt. ,,Zaczarowane garnki", które opowiedziała, dobrze im znana, pacynka Fruzia. JAGÓDKI ozdabiały także wg własnego pomysłu kubki do herbaty, które podarowały zgromadzonym gościom. Największą atrakcja zajęcia okazała się kuchenna orkiestra w wykonaniu dzieci, która zabrzmiała naczyniami i przyborami kuchennymi.

Teatr szkolny w przedszkolu.

7 marca gościliśmy w naszym przedszkolu uczniów Szkoły Podstawowej w Warszewicach, którzy pod kierunkiem pani Hanny Cichockiej przedstawiły dzieciom bajkę ,,O dwunastu miesiącach". Szkolni aktorzy zachwycili swoją grą aktorską zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły losy głównej bohaterki, a na koniec nagrodzili brawami starszych kolegów ze szkoły w Warszewicach.

W przedszkolnej kuchni.

Przedszkolaki z grupy JAGÓDKI  wraz ze swoją wychowawczynią panią Hanną Pieniak postanowiły zajrzeć do przedszkolnej kuchni i dowiedzieć się, na czym polega praca pań kucharek z przedszkola.
Dzieci przywitała i oprowadziła kucharka pani Grażyna Karolska. Przedszkolaki miały możliwość poznania miejsca w którym przygotowywane są dla nich różne posiłki. Obejrzały wyposażenie kuchni, zobaczyły ogromne garnki, miski i patelnie, w których przygotowywane są posiłki właśnie dla nich oraz nazywały urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne paniom kucharkom do pracy. 
Teraz już wiedzą, jak ciężką pracą jest przygotowanie, tak dużej ilości posiłków.

,,Wiosenny kurnik" czyli ZAGRODA POWROTY w przedszkolu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom małego dziecka, chcąc zaspokoić jego ciekawość i w praktyczny sposób uzupełnić program nauczania przedszkolnego zaproszenie do naszego przedszkola przyjęła ZAGRODA POWROTY - gospodarstwo agroturystyczne ze wsi Lipy, dzięki której przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,Wiosenny kurnik ''. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się  jak dobra nioska zmienia się w kwokę,co jedzą ptaki takie jak kura, kogut, kaczka, gęś ,indyk (np. małe kurczaki jedzą płatki, pokrojone jajka i pokrzywy), oraz jak należy o nie dbać.Obserwowały zachowania zwierząt domowych, wygląd i zwyczaje ptaków, rozpoznawały jaja gęsie, kurze indycze i kacze. Na zajęciach dzieci wykonywały różne zadania praktyczne, np.  grzędy do kurnika. Dla dzieci dużą radością był osobisty kontakt z ptakami domowymi. Dotykały je, przenosiły, głaskały. Specjalnym gościem spotkania z Gospodarzem i Gospodynią był bocian, który w trakcie zimy znalazł schronienie w ZAGRODZIE POWROTY. Przedszkolaki dowiedziały się, że bocian żaby jada głównie w bajkach, a tak naprawdę jego głównym pożywieniem są drobne owady Zajęcia te wyzwoliły w dzieciach dużo pozytywnych emocji. Zainteresowane były przede wszystkim małymi żywymi kurczakami, które są głównym symbolem zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci były zachwycone i chętnie wymieniały określone części ciała ptaków, a także odpowiadały na pytania gości.

Rodzinne zabawy w grupie WIEWIÓRKI.

Dnia 26 lutego w grupie dzieci WIEWIÓRKI odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, którego celelm było miedzy innymi zachęcenie rodziców do czynnego udziału w zabawach ze swoimi pociechami. Przybyli goście bardzo chętnie włączyli się do wspólnych zabaw oraz wspierali dzieci w tworzeniu wycinanki z gazety na temat ,,Karmnik dla ptaków".

Spotkanie z literaturą czyli BIEDRONKI w bibliotece.

Dzieci z grupy BIEDRONKI wraz z wychowawczynią panią Lubomirą Michalską odwiedziły filię dla dzieci i młodzieży Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmży. Dzięki uprzejmości pani Barbary Kicińskiej przedszkolaki zostały wprowadzone w świat książek. Dowiedziały się między innymi jak należy dbać o książki i co zrobić , aby móc wypożyczać je do domu. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami pani bibliotekarki, również odpowiadały na zadawane pytania oraz zagadki. Mamy nadzieję, że to jedna z wielu wizyt dzieci w bibliotece i że zaprocentuje ona zainteresowaniem książkami wśród najmłodszych.

Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie KRASNOLUDKI.

W czwartek 22 lutego w grupie KRASNOLUDKI odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. W jego trakcie rodzice mogli obserwować zachowanie swoich  pociech w grupie . Była także okazja do wspólnej zabawy co sprawiło dzieciom i rodzicom wiele radości.

Rakieta kosmiczna KRASNOLUDKÓW.

Dzieci z grupy KRASNOLUDKI postanowiły wybrać się w kosmos, a jak wiadomo do tego potrzebna jest rakieta. Przedszkolaki z pomocą pani Małgosi wykonały i ozdobiły kosmiczny pojazd, co sprawiło dzieciom ogromna frajdę. Rakieta prezentowała się znakomicie, była bardzo kolorowa i zabawna, a potem już tylko...świetna zabawa z kosmicznym pojazdem.

Walentynkowy dzień przedszkolaków.

Dzień św. Walentego w naszym przedszkolu upłynął pod hasłem: „Przedszkolak – optymista w Walentego dobrocią tryska…”. W tym dniu dzieci były wyjątkowo miłe i dobre dla siebie. Dominował kolor czerwony. Dzieci wykonały „walentynki” dla osoby, którą chcą obdarować, bawiły się, brały udział w zabawach i konkursach. Był to bardzo wyjątkowy dzień, a każdy przedszkolak tego dnia wyszedł z przedszkola z walentynkowym upominkiem..

Spotkanie rodziców z panem Andrzejem Siemianowskim - Wicekuratorem Oświaty Województwa Kujawsko - Pomorskiego

13 lutego 2013 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Siemianowskim Kujawsko - Pomorskim Wicekuratorem Oświaty, które miało na celu przybliżenie rodzicom dzieci 5 – letnich oraz 6 – letnich informacji na temat przygotowań poczynionych przez szkoły naszego województwa i miasta, by dzieci te mogły uczęszczać do  klas I. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta w osobie Kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego – Oświaty p. Iwony Konickiej, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Dyrektorzy  Przedszkoli oraz rodzice dzieci pięcioletnich i sześcioletnich z terenu Gminy Miasto Chełmża  Pan Wicekurator na wstępie przybliżył rodzicom wszelkie aspekty związane z podjęciem przez ich dzieci nauki w szkole w wieku 6 – lat. Następnie zabrała głos Pani Kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego – Oświaty, by w kilku zdaniach omówić jakie działania podjęło miasto, by ułatwić start sześciolatkom w ich edukacji szkolnej. Na zakończenie spotkania głos zabrali Dyrektorzy szkół podstawowych, którzy prezentowali swoje placówki oraz udzielali odpowiedzi na zadawane im pytania przez rodziców.

Wspólne kolędowanie.

1 lutego w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury w Chełmży odbyła się impreza pod hasłem

WSPÓLNE  KOLĘDOWANIE,

na którą licznie przybyli członkowie rodzin   przedszkolaków, a także przedstawiciele władz miasta: burmistrz miasta Chełmży pan Jerzy Czerwiński, wiceburmistrz pan Marek Kuffel, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Chełmży pani Małgorzata Polikowska, a także dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży pani Urszula Meszyńska oraz pani Zofia Szymczak, która reprezentowała Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Oświaty w Chełmży. Dzięki występom dzieci publiczność mogła jeszcze raz poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przybyli goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe, następnie każda grupa przedszkolna zaśpiewała piosenkę o tematyce świątecznej. Popisy przedszkolaków zgromadzeni nagradzali gromkimi brawami. 

Babciu, Dziadku żyj sto lat!

 Dzień Babci i Dziadka przypadł w tym roku w czasie ferii zimowych, jednak przedszkolaki nie zapomniały o swoich najbliższych i już po feriach odbyły się uroczystości z tej okazji. Część grup przedszkolnych zaprezentowała się przed babciami i dziadkami jeszcze w bożonarodzeniowym repertuale i przedstawiła Jasełka. Ponadto dzieci śpiewały, tańczyły, mówiły wiersze i składały życzenia. Babcie i dziadkowie ukradkiem ocierali łzy wzruszenia, gdy ich kochane wnuki występowały dla nich. Oczywiście nie zabrakło także upominków, które przedszkolaki przygotowały dla swoich bliskich.

Ulepiliśmy śniegowego bałwanka.

Dzieci z grupy JAGÓDKI korzystając z zimowej aury, w ogrodku przedszkolnym ulepily ze śniegu balwanka, który dumnie razem z przedszkolakami pozował do zdjęcia.

Karnawału czas czyli bal przebierańców w przedszkolu!

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw przy muzyce, a także nieodłączny element dzieciństwa. Przedszkolaki już od grudnia żyją myślą o balu. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im  wielu przeżyć, radości i zadowolenia. W naszym przedszkolu bale przebierańców dla przedszkolaków odbyły się w piątek 11 stycznia i w sobotę 12 stycznia dla dzieci z grup ,,0”. Na wszystkich uczestników balu czekała specjalnie na tę okazje sala balowa, ozdobiona kolorowymi balonami i serpentynami, które przyniosły wcześniej dzieci.Starym zwyczajem i ważnym atrybutem tej imprezy był ciekawy strój wszystkich uczestników, łącznie z personelem przedszkola. Wśród uczestnikówbalu były krasnoludki, królewny, księżniczki, wróżki, czarodziejki, motylki, biedronki, pszczółki, Indianie, kowboje, batman ze spidermanem oraz wiele innych postaci z bajek. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy skocznej i rytmicznej muzyce, o co zadbał pan Marek Walichniewicz, który na tę okazję przygotował specjalny repertuar. Były piosenki dla dzieci, ale oczywiście nie zabrakło przebojów, które królują na parkietach dyskotek. Podczas odpoczynku dzieci uczestniczyły w konkursach i zabawach. Nie zabrakło także wyborów króla i królowej balu, którzy zatańczyli królewski taniec. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.