Menu

Nawigacja

Treść

AKCJE SPOŁECZNE/ PROGRAMY EDUKACYJNE

Nasze przedszkole bierze udział w różnego rodzaju akcjach społecznych oraz programach edukacyjnych koordynowanych przez poszczególnych nauczycieli. Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazałą pomoc i wsparcie. Poniżej prezentujemy, w jakiego rodzaju akcjach i programach bierzemy udział.

BEZPIECZNE WAKACJE

       Celem Ogólnopolskiej Akcji  BEZPIECZNE WAKACJE jest zwiękzenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

bezpieczne_wakacje_360_300.jpg

"5 porcji warzyw, owoców lub soku"

Udział w tej akcji ma na celu uświadomienie i przekonanie zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie. 

Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

 

Od 24-28 marca 2014 w grupie 3-4 latków był realizowany Program Edukacyjny " 5 porcji warzyw owoców lub sok". Przedmiotem programu jest promowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych spożywania warzyw, owoców lub soków pięć razy dziennie wśród dzieci uczęszczających do placówek przedszkolnych, biorących udział w Programie. Dzieci zapoznawały się z owocami, warzywami i sokami owocowymi za pomocą 5 zmysłów: smaku, węchu, dotyku, wzroku i słuchu. Podczas zajęć gospodarczych samodzielnie wykonały wiosenne kanapki oraz sałatkę owocową, które później pałaszowały ze smakiem. Przedszkolaki codziennie smakowały pyszne i pożywne soki owocowe. Na zakończenie Maluchy własnoręcznie wykonały pracę plastyczną pt." Warzywno-owocowe pieczątki kolorowe".

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu pomocy dydaktycznych w postaci świeżych warzyw, owoców i soków niezbędnych do przeprowadzenia Programu Edukacyjnego" 5 porcji warzyw owoców lub sok".

      Jeszcze zimową porą dzieci z grupy Maluchów wybrały się do gospodarstwa ogrodniczego w celu poszukiwania tak długo wyczekiwanej wiosny. Przedszkolaki poznały rośliny, które są uprawiane         w szklarniach, dowiedziały się - co jest im niezbędne    do życia i kiedy będą gotowe to konsumpcji.  Atmosfera panująca w szklarniach i ogrodniczych tunelach sprawiła, że dzieci zaczęły już myśleć nie tylko              o wiośnie, ale i o gorących wakacjach.

 

Bezpieczne Przedszkole

                                      


Program „Bezpieczne przedszkole” skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. 
W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.

Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.

W ramach uczestnictwa naszego  przedszkola w konkursie Bezpieczne dziecko – Bezpieczny przedszkolak  2o marca dzieci wszystkich grup wiekowych odwiedziły miejsce pracy policjanta- Komisariat Policji. Spotkanie z policjantem dotyczyło zagadnień bezpiecznego poruszania się na rowerze, dzieci poznały  podstawowe zasady ruchu drogowego, numery telefonów alarmowych. Po rozmowie z panem policjantem przedszkolacy zrozumiały znaczenie społecznej przydatności pracy policjanta.

Wycieczka na basen ,,Bezpieczne zabawy nad wodą ,,

Teatrzyk dla dzieci pt. ,, Uwaga obcy ,,

Dzieci obejrzały scenki edukacyjne przygotowane przez nauczycieli. Celem spotkania było nabywanie przez dzieci umiejetności mówienia ,, NIE ,,  w sytuacjach mogących stanowić dla nich zagrożenie. Przedstawione zdarzenia miały uświadomić dzieciom daleko idącą ostrożność         w kontaktach z nieznajomymi.

„ Ze snu budzą się zwierzęta, praca w polu rozpoczęta…”

PRZESTROGI PANI WIOSNY

W czasie zabaw popołudniowych dzieci wszystkich grup wiekowych w rozmowie z Wiosną poznały zagrożenia w kontaktach z przyrodą nad wodą w lesie i w górach. Rozwiązywały zagadki w konkursie rysunkowym „dobrze” – „źle”. W formie pracy plastycznej dzieci zaprezentowały bezpieczne zachowania w wybranych środowiskach przyrodniczych.

Niezwykły gośc w przedszkolu - przestrogi przed spotkaniem z niezananymi psami - dogoterapia.

10 kwietnia wczesnym rankiem dzieci w naszym przedszkolu przywitały niezwykłego gościa, który przybył do nas ze swoim treserem. Edi - bo tak miał na imię pies pokazywał nam swoje umiejętności.  Podczas spotkania dzieci nauczyły sie rymowanki, która miała przypominać dzieciom o ostrozności w kontaktach z nieznanjomymi zwierzętami.

Wycieczka do Przychodni Chełmżyńskiej

 

                Wycieczka do Przychodni Chełmżyńskiej
przy ul. Kościuszki .

Pierwszego kwietnia dzieci wszystkich grup wiekowych spotkały się z panią pielęgniarką na terenie przychodni. Celem spotkania było kształtowanie postaw prozdrowotnych. Dzieci poznały podstawowe narzędzia pracy lekarza i pielęgniarki, utrwaliły i usystematyzowały zakres swoich znajomości na temat zdrowego stylu życia.

Pierwsza Pomoc

W przedszkolu gościliśmy p. Anię i p. Macieja ratowników medycznych. Dzieci poznały zanczenie słowa ,, pierwsza pomoc,, oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Przedszkole w ruchu

 
 
 

NASZE PRZEDSZKOLE  PRZYSTĄPIŁO DO AKCJI
„PRZEDSZKOLE W RUCHU” 

 

Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytuł „Szkoła w Ruchu” szkołom albo „Przedszkole w Ruchu” przedszkolom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej .

 

Tytuł stanowi wyróżnienie dla szkół i przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej. 

Tytuł może być przyznany szkołom i przedszkolom, które wezmą udział w Akcji „Ćwiczyć każdy może” i spełnią wymagane kryteria.

Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organem wspierającym akcję jest Ośrodek Rozwoju Edukacji.

“ Ruch w szkole i przedszkolu “

Obszar II -Alternatywne formy realizacji zajęć ruchowych

W naszym przedszkolu codziennie prowadzimy zajęcia z zakresu wychowania zdrowotnego . Do tradycyjnych metod zabaw ruchowych często włączamy metody : jogi , gimnastyli twórczej , aerobiku dla dzieci .

“ Ruch poza szkołą “

Obszar 6

Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dzieci
i młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia;

 

W naszym przedszkolu , dniu 27 .03 .odbyła się Międzyprzedszkolna Olimpiada pod hasłem :”Żyję zdrowo -bo sportowo”. Podczas tej olimpiady , dzieci z przedszkoli nr 1 i 2 w Chełmży :

1.     Poznały ideę rywalizacji olimpijskiej

2.     Brały udział w konkurencjach sportowych

3.     Rozwiązywały zadania umysłowe , rebusy i zagadki

4.     Dodatkowym zadaniem było stworzenie plakatu ::”Sport to zdrowie”

Ponadto nasze przedszkolaki , bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych na pobliskim boisku “Orlik” .Pod fachowym okiem chełmżyńskich graczy ,ćwiczą strzały do bramki.

“Aktywność w gronie rodziny”

Obszar 8

Od kilku lat realizujemy w przedszkolu spotkania z rodzicami pod hasłem :”Mamo, tato , pobaw się ze mną”

Są to spotkania o chrakterze ruchowym. Główne metody jakie wykorzystujemy podczas zabaw to “Ruch rozwijający” , “Kinezjologia edukacyjna” Częstotliwość spotkań dostosowujemy do potrzeb i możliwości rodziców. Tym najbardziej wytrwałym serdecznie gratulujemy .

Wiosna, słońce , przyroda -czego chcieć więcej......

W poszukiwaniu wiosny , grupka dzieci wraz z rodzicami wybrała się w sobotni poranek na rajd rowerowy . Wyruszyliśmy spod przedszkola , a trasa prowadziła na polanę w naszym parku. Tam dzieci miały okazję do wspólnych zabaw ruchowych z rodzicami, zabaw tropiących a także chwilę na zdrowy poczęstunek. Roześmiane dzieci i zadowoleni rodzice są dla nas najlepszą motywacją do dalszej pracy. Kolejny rajd w maju . !!!!!!!Wszystkich , którzy jeszcze nie przekonali się do wspólnych wypraw rowerowych -serdecznie zapraszamy . Tym rodzicom ,którzy jak zwykle nie zawiedli – bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas:)

" Ruch w szkole i w przedszkolu "

Obszar III. Edukacja zdrowotna.

W naszym przedszkolu promujemy zdrowy styl życia poprzez aktywne postawy.

Organizujemy :

Zajęcia gospodarcze- zdrowe odżywianie

Grupa 3-4 latków

Zabawy hartujące nasz organizm.

Spotkania i pogadanki na temat bezpieczeństwa.

Bierzemy udział w zawodach sportowaych" Przedszkoliada Małego Karateki " i możemy pochwalić się zdobyciem pierwszego miejsca i otrzymania pamiątkowego pucharu.

Odwiedzamy zaprzyjażnione gospodarswo agroturystyczne.

Dbamy i pomagamy dzieciom przyswajać nawyki higieniczno- kulturalne.

Akademia Aquafresh

II Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków. Program koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym i jest realizowany we wszystkich grupach wiekowych w przedszkolach w całej Polsce (w roku szkolnym 2012/2013). W ramach programu nauczyciele prowadzą cykl zajęć na temat higieny jamy ustnej na bazie otrzymanego pakietu materiałów edukacyjnych, aby w konsekwencji zmniejszyć poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci. Podejmujemy również działania wspomagające organizując na terenie przedszkola pogadanki ze specjalistami czy fluoryzację.

„Mamo, tato wolę wodę”

Program "Mamo, Tato, wolę wodę!" już od 2009 roku wspiera rodziców i nauczycieli w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Jest on odpowiedzią na narastający w polskim społeczeństwie, zwłaszcza wśród dzieci, problem z nadwagą i otyłością. Postanowiliśmy aktywnie przeciwdziałać temu zjawisku i poprzez edukację oraz zabawę podkreślać rolę wody w codziennej diecie dziecka. Partnerami merytorycznymi programu są Instytut Matki i Dziecka i Instytut Żywności i Żywienia. IV edycja programu została objęta honorowym patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej.

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
- Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

„Czyste powietrze wokół nas” - to Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej, który realizujemy od 2011 roku w grupach dzieci 5 – letnich.

Na poziomie krajowym patronat honorowy nad programem objęło: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia.

Jednym z głównych celów Narodowego Programu Zdrowia jest zmniejszanie rozpowszechniania palenia tytoniu. Szczególny nacisk położony jest na zapobieganie palenia wśród dzieci i młodzieży. Edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, socjalizacją od podstaw od najmłodszych lat, biorąc pod uwagę szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.

Program „Czyste powietrze wokół Nas” angażuje dom rodzinny dziecka do współpracy w propagowaniu zdrowia, walczy z negatywnym zjawiskiem biernego palenia, a także umożliwia twórczą aktywację dziecka w różnych formach. Najważniejszym celem projektu jest jednak nauczenie dzieci praktycznej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą papierosy i właśnie ta umiejętność ma przynieść w konsekwencji trwałe efekty wykraczające poza wiek rozwojowy dziecka.

 

Założenia programu:

1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.

2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.

3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.

4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

 

Cele główne programu:

1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

 

Cele szczegółowe programu:

1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania rożnych źródeł dymów.

2. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

3. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym

Akademia Super Przedszkolaka

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Akademia Super Przedszkolaka”to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi dzieci na dwie główne kwestie: zasady zdrowego odżywiania oraz zasady dobrego zachowania się.

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Kubusiowi Przyjaciele Natury - to inicjatywa firmy Tymbark i marki  KUBUŚ. Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii. Dzięki akcji dzieci i nauczyciele w przedszkolach otrzymują ciekawe materiały edukacyjne o tematyce przyrody i ekologii. Na ich podstawie realizują wiele działań, by zadbać o otaczające nas środowisko: segregują śmieci, prowadzą patrole ekologiczne, organizują specjalne dni, poświęcone przyrodzie.

Edukacja Żywieniowa dla przedszkolaków.

Edukacja żywieniowa to jeden z głównych elementów edukacji zdrowotnej. Wiele schorzeń cywilizacyjnych ma swoje uwarunkowania w utrwalonych z dzieciństwa błędnych nawykach żywieniowych.

Program realizowany jest przez Zakład Żywienia Człowieka  i opracowano dla dzieci  na akceptację i zwiększenie spożycia świeżych warzyw i owoców.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl