Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

W KRAINIE BOMBEK

 

              13 grudnia był dla turystów dniem niespodzianek. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do pierwszej polskiej stolicy - Gniezna. Zbliżając się do miasta, obserwowaliśmy za oknami autokaru coraz bardziej zmieniającą się aurę. Gniezno powitało nas siarczystym mrozem, wszechobecną szadzią i pięknym, lecz niegrzejącym słońcem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wytwórni Ozdób Choinkowych. Z panią przewodnik śledziliśmy kolejne etapy produkcji kolorowych bombek - od dmuchalni przez srebrzalnię, lakiernię aż do dekoratorni. W firmowym sklepie odebraliśmy zamówione cacka z imionami; dokupiliśmy jeszcze inne, bajeczne ozdoby.

 

            Gnieźnieńska katedra zaintrygowała nas swoim położeniem na Wzgórzu Lecha, ilością pięknych kaplic i charakterystycznym relikwiarzem św. Wojciecha. Przewodnik  interesująco opowiedział historię powstania kościoła. W jego podziemiach obejrzeliśmy pozostałości wcześniejszych świątyń oraz trumny ze szczątkami arcybiskupów i prymasów.

 

            Objuczeni szklanymi bombkami dotarliśmy późnym popołudniem do Chełmży. O dziwo, udało się dowieźć wszystkie ozdoby bez uszczerbku. Już niedługo będą cieszyć nasze oczy przy świątecznych stołach.

 

 

WSZYSTKIM TURYSTOM I ICH RODZINOM ŻYCZYMY MIŁEGO ŚWIĘTOWANIA. NIE ZAPOMNIJCIE, ABY W CZASIE ŚWIĄT TAKŻE WĘDROWAĆ - OT CHOĆBY POSPACEROWAĆ.

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

 

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl