Menu

Nawigacja

Treść

Niech żyją wakacje!

W ostatnim dniu roku szkolnego z przedszkolem uroczyście pożegnały się dzieci z grup ,,0", które od września rozpoczną edukację w szkole, w klasach pierwszych bądź w grupach ,,0". Z tej okazji przedszkolaki zaprezentowały się w programach artystycznych, a ich popisy oklaskiwali członkowie rodzin. Wszystkim ,,zerówkowiczom" życzymy sukcesów w dalszej edukacji i życzymy udanych wakacji.

Podziwialiśmy lecące balony.

W ostatni poranek roku szkolnego, tuż nad naszym przedszkolem leciały ogromne balony, które doskonale było widać z przedszkolnego tarasu.

Kolejna grupa Starszaków uroczyście pożegnała przedszkole.

27 czerwca w grupie pani Alicji Kucharskiej i Małgorzaty Strzałkowskiej odbyła sie uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego. Z tej grupy większość dzieci kończy edukacje przedszkolną, ponieważ rozpoczynają naukę w szkole w klasie pierwszej lub w grupach ,,0". Na tę okazję dzieci zaprosiły swoich bliskich, dla których przygotowali wiele niespodzianek, były więc piosenki, wiersze, a także przygotowane specjalnie na tę okazję tańce. Największą niespodzianką dla rodziców było wykonanie przez dzieci piosenek w języku angielskim, które przygotowały wraz z nauczycielką języka panią Małgorzatą Kubacką. Do wspólnego, aktywnego świętowania dzieci zaprosiły gości, którzy wraz z przedszkolakami wykonali taniec do piosenki Majki Jeżowskiej. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, zdjęcie i upominek. Dzieci przygotowały również niespodziankę dla pań: recytowały wiersze, których dzięki swoim mamom nauczyły się w domu, czym  sprawiły wychowawczyniom ogromna radość. Dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska życzyła dzieciom kończącym edukację przedszkolną  powodzenia w szkole, zaś dzieciom które zostają z nami, jeszcze wielu wspaniałych chwil w przedszkolu, zaś wszystkim udanych wakacji.

Sami zrobiliśmy pierniki czyli wycieczka do Muzeum Piernika.

Tuż przed wakacjami grupa pani Doroty Klukowskiej oraz grupa pani Jolanty Grugel i Wioletty Retkowskiej pojechały do Torunia do Muzeum Piernika. Zanim przedszkolaki miały okazję piec pierniki, spacerowały po toruńskim starym mieście oraz odwiedziły Dom Kopernika. Dzieci z zapałem wzięły się do wykonania wypieków, same zrobiły ciasto oraz formowały i dekorowały je, co sprawiło Im ogromną radość. Przed wyjazdem przedszkolaki spędziły jeszcze czas przy fontannie Cosmopolis. Do Chełmży każdy przywiózł własnoręcznie  zrobiony, pachnący przyprawami korzennymi piernik.

Aby wakacje były bezpieczne.

 Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci  spędzają wakacje nad wodą, w górach, nad jeziorem, czy tez w swoim miejscu zamieszkania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Chcąc, aby dla wszystkich przedszkolaków wakacje były okresem bezpiecznym we wtorek 26 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się impreza pod hasłem ,,Bezpieczne wakacje”. W czasie wspólnych zabaw, ćwiczeń i konkursów dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznej zabawy na powietrzu, dowiedziały się jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej oraz pod jaki numer telefonu należy dzwonić w razie zagrożenia. Zwracamy się również z apelem do rodziców pamiętajcie, że to zwłaszcza rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech. Zróbmy wszystko, aby wakacje dla dzieci były okresem radosnym, ale i bezpiecznym.

Najstarsze przedszkolaki uroczyście pożegnały przedszkole.

W piątek 22 czerwca, najstarsze przedszkolaki uroczyście pożegnały przedszkole. Cztery lata temu większość dzieci z tej grupy pierwszy raz przekroczyła mury naszego przedszkola. Wtedy były bardzo zagubieni, wszystko wydawało się nieznane, duże, w pierwszych dniach niejednokrotnie maluchy płakały z tęsknoty za bliskimi. Cztery lata minęły bardzo szybko i sale stały się jakby mniejsze, nieznajome kiedyś panie i panowie stali się dla nich druga rodziną, a tęsknota za rodzicami już nie taka wielka, bo każdy przedszkolak zyskał dużo koleżanek i kolegów, by wspólnie przeżywać przygodę z przedszkolem. Do ostatniej przedszkolnej uroczystości Starszacy przygotowywali się od kilku tygodni, by wszystko wypadło perfekcyjnie. Uroczystość rozpoczęła sie polonezem tańczonym w parch, następnie Starszaków pożegnały młodsze dzieci, które jeszcze zostają w przedszkolu. były także wzruszające wiersze, piosenki, a nawet występ solowy Dawida Żółtowskiego, który zagrał na skrzypcach. Dzieci żegnała dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska oraz wychowawczynie, które wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki. Przedszkolaki wraz z rodzicami podziękowały także wszystkim pracownikom przedszkola, za to, że przez te cztery lata robili wszystko by w przedszkolu dzieci czuły sie dobrze. Nie zabrakło także wzruszeń, łzy płynęły nie tylko po twarzach rodziców, pracowników, ale także dzieci. Po uroczystości odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Wszystkim Starszakom gratulujemy, życzymy udanych wakacji i sukcesów w szkole!

Gościliśmy przyszłych przedszkolaków.

W ostatnim dniu wiosny i w pierwszym dniu lata w naszym przedszkolu gościliśmy  dzieci, które od września rozpoczną edukacje w przedszkolu. I choć pogoda spłatała figla, bo od rana, zarówno w pierwszym dniu , jak i w drugim dniu padał deszcz od samego rana, to dzieci wraz z rodzicami licznie przybyli do przedszkola. W środę powitaliśmy dzieci 3-,4- letnie ,zaś w czwartek dzieci 5- letnie z grup ,,0". Spotkanie rozpoczęła dyrektor przedszkola pani Dorota Górtowska, która przekazała rodzicom istotne informacje o przedszkolu. Następnie przedszkolaki udały się do sal na spotkanie z wychowawczyniami, na wspólne zabawy. Wszystkie dzieci wyszły z przedszkola zadowolone i ciekawe tego co będzie się działo w przedszkolu, juz z ich udziałem, od września.  

Starszacy w Jednostce Wojskowej w Toruniu.

Na ostatnią przedszkolną wycieczkę grupa pani Marty Kurkierewicz i Lubomiry Michalskiej wybrała się do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu. Przedszkolaków zaprosił tata Przemka pan Krzysztof Kobusiński, zawodowy żołnierz, na co dzień pracujący w tejże Jednostce Wojskowej. Tego dnia  w jednostce ogłoszono gotowość bojową, więc przedszkolaki miały dużo szczęścia, że jednak wpuszczono je na teren jednostki. Dzieci po jednostce oprowadzał kpt. Krzysztof Kugiel, który pokazał im armaty, czołgi rakiety, a co najważniejsze wszystkiego można było dotknąć i wypróbować, choć na szczęście żadna armata nie wybuchła. Starszacy odwiedzili także ,,Salę pamięci", gdzie oglądali różnego rodzaju broń wojskową z różnych okresów historycznych, można było także przymierzyć czapki wojskowe. Dzieci oprócz lekcji historii dowiedziały się od pana kapitana jak należy zachować sie, gdy znajdziemy niewybuchy, niewypały lub broń. Wycieczka była bardzo udana i jak się okazało zainteresowania militarne przejawiają nie tylko chłopcy.

Zabawy z muzyką etniczną.

We wtorek 19 czerwca w naszym przedszkolu ponownie gościliśmy pana Sławomira Głowaka z ,,Fabryki Rytmów". Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem ,,Zabawy z muzyką etniczną” Przy dźwiękach wielkich tam-tamów dzieci jeździły po sali pociągiem. W skupieniu oglądały instrumenty z różnych krajów, słuchały wydawanej przez nie muzyki, przyswajały dźwięki deszczu i odgłosy lasu, pól i łąk wygrywane na rozmaitych instrumentach, a także wsłuchując się w muzykę odtwarzały jej nastrój w pracach plastycznych. Była to prawdziwie żywa lekcja muzyki. Na koniec dzieci osobiście zagrały na tam-tamach jak prawdziwi Afrykanie.

Matematyka jest ciekawa!

,,Matematyka jest ciekawa" - pod takim hasłem w najstarszej grupie przedszkolaków odbyło się zajęcie, na które przedszkolaki zaprosiły rodziców, a także babcie i dziadków. Zajęcie przeprowadziła jedna z wychowawczyń grupy pani Marta Kurkierewicz. Przedszkolaki w trakcie zabaw wykazały się umiejętnościami matematycznymi: dodawały, odejmowały, przeliczały, porządkowały liczby i udowodniły, że ...,,Matematyka jest ciekawa!".

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę...

Dwie najmłodsze grupy przedszkolaków z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do toruńskiego ogrodu zoobotanicznego. Dla dzieci z grupy pani Marzeny Bakiery - Błaszczyk był to pierwszy, w ich karierze przedszkolaków, wspólny wyjazd. Wraz z Maluchami do Torunia pojechały dzieci z grupy pani Joanny Fryzy i Elżbiety Swinarskiej. Przedszkolaki bardzo podekscytowane i odpowiednio przygotowane, rodzice zadbali, aby nie zabrało smakołyków na wyjeździe, przyszły do przedszkola. Już sama podróż sprawiła dzieciom ogromna radość, bo z okien autokaru świat wygląda ciekawie. W ogrodzie dzieci oglądały zwierzęta, dowiedziały sie także jak sie nazywają, co najbardziej lubią jeść, Najbardziej interesowały dzieci te zwierzęta, które podchodziły bardzo blisko i można było się im dokładnie przyjrzeć. W czasie wycieczki panie zorganizowały dzieciom  piknik w cieniu drzew, w czasie, którego dzieci pałaszowały prowiant przygotowany przez rodziców. Znalazł się również czas na zabawy na placu zabaw. Przedszkolaki pełne wrażeń i wcale nie zmęczone wróciły do przedszkola.

Dekoracje dla oddziału dziecięcego szpitala w Chełmży.

Dzieci z grupy pani Ali Kucharskiej i Małgosi Strzałkowskiej oraz grupa ,,0" pani Kasi Giełdon ponownie odwiedziły oddział dziecięcy Szpitala Powiatowego w Chełmży. Tym razem panie i dzieci przyniosły dla małych pacjentów dekoracje ścienne. Panie powiesiły na ściany obrazki własnoręcznie przygotowane przez siebie i dzieci, aby chorym maluchom poprawić nastrój, bo w kolorowym przyjaznym otoczeniu szybciej dochodzi się do zdrowia. Następnie przedszkolaki obejrzały izbę przyjęć chełmżyńskiego szpitala i karetki pogotowia. Miały również okazję porozmawiać z ratownikami medycznymi oraz z lekarzem pogotowia. Dzieci dowiedziały się na czym polega Ich praca i jak bardzo jest ważna, jaki sprzęt jest w karetce oraz jaki jest numer alarmowy na pogotowie. Była to bardzo pouczająca wizyta, a pracownikom szpitala bardzo dziękujemy, że w tak przystępny i ciekawy sposób przybliżyły dzieciom pracę w izbie przyjęć i w pogotowiu.

Zajęcia ruchowe z panią Beatą.

Grupę  ,,0" pani Katarzyny Giełdon odwiedziła pani Beata Kujawska, studentka Bydgoskiej Szkoły Wyższej o specjalności fizjoterapia, która przeprowadziła zajecia ruchowe z przedszkolakami. podczas których  pokazała i powiedziała dzieciom  jak dbać o kręgosłup i jak prawidłowo siedzieć.

Przedszkolaki w szkole.

Przedszkolaki wraz z wychowawczynią panią Dorotą Klukowską odwiedziły pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmży. Oprócz wspólnych zabaw na powietrzu i w sali gimnastycznej młodsze dzieci miały okazję obejrzeć sale lekcyjne, a nawet poczuć się jak uczniowie, ponieważ zasiadły w ławach szkolnych i wykonywały zadania na tablicy multimedialnej. Wychowawczyni klasy I-szej pani Marii Grubeckiej oraz i pani Małgorzacie Sadzikowskiej dziękujemy za zaproszenie i poświęcony czas.

Na wycieczce w toruńskim ogrodzie zoobotanicznym.

Dwie grupy ,,0" wraz z wychowawczyniami panią Hanią Piekarską i panią Hanią Pieniak pojechały na wycieczkę do Torunia, gdzie odwiedziły między innymi ogród zoobotaniczny. Tam dzieci miały okazję obejrzeć zwierzęta, a nawet niektóre pogłaskać, dowiedziały się także skąd pochodzą i jakie mają zwyczaje. Był również czas na odpoczynek w cieniu drzew i mały piknik. Przy okazji wyjazdu do Torunia dzieci obejrzały także fontannę Cosmopolis, która w słoneczny dzień prezentowała się znakomicie.

Wojewódzka Przedszkoliada.

Dzieci z grupy pani Doroty Klukowskiej i pani Małgorzaty Zombrowskiej przyjęły zaproszenie z toruńskiego Klubu Karate ,,KUMADE" i wzięły udział w II edycji Wojewódzkiej Przedszkoliady, gdzie reprezentowały nasze przedszkole. Zawody odbyły się na boisku Szkoły Podstawowej w Pigży, a otworzył je uroczyście wójt gminy Łubianka pan Jerzy Zająkała. .Nasza przedszkolna drużyna ubrana w czerwone koszulki, zaraz po śniadaniu wyruszyła autokarem  na Przedszkoliadę, z silną grupą wsparcia, którą stanowili rodzice, i dziadkowie. Pięcioosobowe reprezentacje małych sportowców, brały udział w konkurencjach indywidualnych i drużynowych wykazując się niezwykłą determinacją i  wolą walki. Zawody stanowiły doskonałą formę integralną dla przedszkolaków, ich bliskich i wychowawców. Rywalizacja wśród przedszkolaków pozwoliła na doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, jednocześnie stanowiąc świetną zabawę i rozrywkę. Nasze drużyny wystartowały we wszystkich konkurencjach przygotowanych przez organizatorów i choć nie zajęliśmy miejsca na podium, dzieci walczyły według zasad fair play, a zabawa przy tym była przednia. Organizatorzy oprócz sportu pamiętali o rozrywkach dla maluchów i przygotowali dmuchaną zjeżdżalnię, kulę oraz  trampolinę. Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale zadowolone i dumne , że w zmaganiach sportowych dały z siebie wszystko. Całej przedszkolnej drużynie gratulujemy, iż tak wspaniale reprezentowali nasze przedszkole.

Dzień kibica w przedszkolu.

Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, w przedszkolu odbyła się impreza pod hasłem ,,Dzień kibica”. Cała brać przedszkolna ubrana w biało-czerwone barwy i wyposażona w gadżety kibica wyraziła poparcie dla mistrzostw i dla naszej drużyny, były więc czapki, gwizdki, szaliki, trąbki, flagi inne niezbędne akcesoria kibica. Przedszkolaki najpierw bawiły się w przedszkolu, zagrzewając naszą drużynę do walki, następnie przeszły ulicami miasta czym wzbudziły ogromne zainteresowanie mieszkańców Chełmży. Do dzieci przyłączyli się kierowcy samochodów, a nawet maszynista pociągu, którzy na widok małych kibiców uruchomili swoje klaksony. Było radośnie, wesoło i głośno. Po takim dopingu mamy nadzieję, że reprezentanci Polski staną na wysokości zadania, za co będziemy wszyscy trzymać kciuki 

II Festyn Rodzinny.

W sobotę 2 czerwca w naszym przedszkolu odbył się II Festyn Rodzinny. Do wspólnej zabawy przyłączyły się całe rodziny również dzieci, które dopiero od września rozpoczną edukację przedszkolną, Na uczestników czekało wiele atrakcji; na samym początku zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolne, każda grupa  specjalnie na tę okazje przygotowała taniec, piosenkę lub wiersz, odbył się pokaz grupy cyrkowej Tymona i Jakuba Cichockich, harcerki z zastępu ,,Czterolistna koniczna” zorganizowały dla maluchów ,,Wioskę Smerfów”, wystąpiły z pokazem tańca uczennice szkoły nr 5 w Chełmży, laureatki konkursu szkolnego ,,Mam talent”, były trampoliny, pokaz modeli z modelarni Combat, loteria fantowa, zabawy i konkursy. Dzięki zaprzyjaźnionej z przedszkolem poradni stomatologicznej Aldent można było wykonać przegląd z zębów przedszkolaków, co cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ w przedszkolu nawet dentysta nie straszny. Dzięki pani Iwonie Jarosz dorośli mogli zmierzyć poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Nie zabrakło także kącika kulinarnego, były kiełbaski z grilla oraz  smaczne ciasta, a o jego zaopatrzenie zadbali rodzice. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci mogły malować, wyklejać oraz lepić z masy solnej. Odbył się również konkurs plastyczny, dzieci malowały postać Tygryska. Nie zabrakło również zawodów sportowych, dzieci wspólnie z rodzicami startowali w różnych konkurencjach. Choć pogoda w tym roku nie rozpieszczała uczestników festynu, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że zabawa była wspaniała. W organizację Festynu, bardzo aktywnie włączyli się rodzice przedszkolaków, jak również osoby bezpośrednio z przedszkolem nie związane, Im wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy. Jednocześnie informujemy, że dzięki Państwa hojności udało nam się zebrać imponująca kwotę 2158 zł, która została wpłacona na konto Rady Rodziców, z przeznaczeniem na modernizacje placu zabaw.

Obchodziliśmy wspólnie Dzień Dziecka.

Dzieci z grupy pani Kasi Giełdon oraz z grupy  pani Ali Kucharskiej i Małgosi Strzałkowskiej wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży obchodziły Dzień Dziecka. Najpierw przedszkolaki wraz z uczniami obejrzały przedstawienie w wykonaniu nauczycieli ze szkoły, następnie były zabawy i konkursy, a na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał upominek.

Przedszkolna Olimpiada Sportowa

 W ramach obchodów Dnia Dziecka w naszym przedszkolu odbyla się,,Przedszkolna Olimpiada Sportowa”, w której wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola. Jak przystało na prawdziwą olimpiadę był ogień i znicz olimpijski, zaś przedszkolaki ubrane w sportowe stroje rywalizowały ze sobą w duchu fair play. Do rywalizacji zagrzewał dzieci pan Marian Walecki, który specjalnie na te okazję przygotował piosenki w duchu sportowym. W olimpiadzie przedszkolnej byli tylko wygrani,  wszystkie dzieci otrzymały  medale, zaś każda grupa pamiątkowy dyplom i torbę z łakociami. 

,,Mały człowiek we Wszechświecie" - czyli zajęcie otwarte dla rodziców z rodzicami

W grupie dzieci 4 - letnich odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, w którym  aktywnie wraz ze swymi pociechami uczestniczyli. Wychowawczyni grupy pani Jolanta Grugel zaproponowała dzieciom i rodzicom wspólne zabawy pod hasłem ,,Mały człowiek we Wszechświecie". Podczas kosmicznej podróży przedszkolaki i ich najbliźsi odwiedzili różne planety, na których jak się okazało było bardzo wesoło. Rodzice znakomicie poradzili sobie z zadaniami Im stawianymi,  a dla dzieci nie ma nic przyjemniejszego niż zabawa z mamą, tatą, babcią czy dziadkiem.

,,Najmniejszy bal świata."

Starszacy z najstarszej grupy wraz z wychowawczyniami panią Lubą i panią Martą pojechały do toruńskiego teatru Baj Pomorski na spektakl ,,Najmniejszy bal świata". Bohaterką przedstawienia była Migawka, która odbywa podróż, podczas której uczy się trudnej sztuki panowania nad emocjami, przede wszystkim zaś szanowania drugiego człowieka, okazywania mu uczuć i empatii. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie, a największe wrażenie zrobiły na nich efekty specjalne i muzyka.

Z panią Małgosią uczymy się mówić po angielsku.

Jednym z zajęć dodatkowych dla dzieci w naszym przedszkolu są zajęcia z języka angielskiego, które prowadzi pani Małgorzata Kubacka, na codzień nauczyciel w jednej ze szkół toruńskich. Nauka języka odbywa się głównie przez zabawę, powtarzanie słów i całych zwrotów w języku angielskim. Aby nauka języka była bardziej atrakcyjna i naturalna przedszkolaki uczą się także zabaw i piosenek w języku angieskim.

Grupa ,,0" w Szkole Podstawowej nr 2.

5- latki z grupy pani Hanny Pieniak były na wycieczce w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmży, gdzie spotkały się z uczniami klasy I a, której wychowawczynią jest pani Małgorzata Karaszewska. Przedszkolaki obejrzały pomieszczenia szkolne, obserwowały lekcje w nauczaniu zintegrowanym, w klasie I - szej i II - giej oraz zajęcia dzieci 6 - letnich w grupie ,,0". Najwięcej czasu dzieci spędziły z uczniami klasy I a, którzy zaopiekowali sie młodszymi kolegami, a także pokazali przybory szkolne oraz podręczniki, z których się uczą. Największym zainteresowaniem cieszyła się tablica interaktywna, na której każde dziecko mogło wykonać jakieś zadanie. Dodatkową atrakcją były wspólne zawody sportowe, które odbyły się na szkolnej sali gimnastycznej. Dzieci do przedszkola wróciły bardzo podekscytowane i pełne wrażeń, wszak już od września rozpocznę naukę w szkole w grupie ,,0" lub w klasie I - szej.

Święto Mamy i Taty w przedszkolu.

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, między innymi dlatego, że właśnie wtedy wszystkie Mamy obchodzą swoje święto. Na tę okazję przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoje mamy, a niektóre grupy również tatusiów, ponieważ juz niedługo i Oni będą obchodzić swoje święto. Dzieci bardzo starannie przygotowywały sie do uroczystości, z wielkim zaangażowaniem śpiewały piosenki i recytowały wiersze, wszak dedykowały je najukochańszym osobom w ich życiu. Były wspólne tańce,  zabawy i konkursy, w których rodzice wypadli znakomicie. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, w przygotowanie którego niejednokrotnie zaangażowały się mamy. W czasie uroczystości były wzruszające momenty i po niejednej twarzy spłynęła łza dumnych rodziców ze swych pociech, szczególnie podczas składania przez dzieci życzeń i wręczania upominków. Wszystkim Rodzicom bardzo dziękujemy, że zaszczycili nasze przedszkole swoją obecnością i jeszcze raz w imieniu dzieci składamy Im najlepsze życzenia.

Słodkie wypieki dla mam.

Wszystkie dzieci z naszego przedszkola są bardzo zaangażowane w przygotowanie uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Jednak w sposób szczególny przygotowania trwały w grupie dzieci 5-,6- letnich, które postanowiły dla mam  upiec słodkie babeczki. Dzięki pomocy pani Ali i pani Małgosi udało się połączyć wszystkie potrzebne składniki, wyrobić ciasto i wstawić do piekarnika.  O to by babeczki piekły się  w odpowiedniej temperaturze i w odpowiednim czasie zadbały panie kucharki z naszego przedszkola. Ciastka upiekły się znakomicie, a po przedszkolu roznosił się niesamowity zapach. Przedszkolaki również samodzielnie ozdobiły wypieki, które na świątecznym stole prezentowały się apetycznie i jak stwierdziły mamy również smakowały wyśmienicie.

Starszacy wraz z panią Małgosią Kubacką, nauczycielką języka angielskiego, przygotowały dla mam jeszcze jedną niespodziankę - piosenki w języku angielskim, które zaśpiewały w trakcie uroczystości.

Starszacy w szkole.

Starszacy z grupy pani Marty Kurkierewicz i Lubomiry Michalskiej już niedługo rozpoczną naukę w szkole. Przedszkolaki, aby poznać  przyszłe miejsce nauki, odwiedziły Szkołę Podstawową nr 5 w Chełmży. Tam dzieci obejrzały sale lekcyjne, w których już niedługo będą się uczyły oraz inne pomieszczenia szkolne, jak stołówka , a nawet gabinet dyrektora szkoły. Starszacy po raz pierwszy mieli okazję zasiąść w szkolnych ławkach i stwierdziły, że na pewno w szkole będą się czuły tak dobrze jak w przedszkolu.

Na wycieczce w ZGK.

5 - latki wraz z wychowawczynią panią Hanna Pieniak były na wycieczce w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Chełmży, gdzie dowiedziały się jak należy prawidłowo segregować odpady, co to są bioodpady i co się z nich robi. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia nowoczesnego sprzętu sprzątającego nasze miasto, a także mogły wejść do kabiny takich pojazdów. Dzieci obiecały przypominać rodzicom o konieczności segregowania śmieci i same będą to robiły Na zakończenie, na ręce prezesa zarządu pana Piotra Zuby dzieci wręczyły podziękowania za ciekawą prezentację , zaś pracownicy ZGK przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek.

,,Książka naszym przyjacielem."

Dzień Bibliotekarza  stał się inspiracją do zorganizowania w naszym przedszkolu uroczystości pod hasłem

,,Książka naszym przyjacielem".

Nasze przedszkole uczestniczy w kampanii ,,Cała Polska Czyta Dzieciom" i każda okazja nadaje się do tego , aby popularyzować czytelnictwo wśród najmłodszych. W czasie tego święta odbyły się wspólne zabawy, konkursy, zagadki związane z literaturą dla najmłodszych. Dzieci także przypomniały sobie jak należy właściwie korzystać i dbać o książki, ponieważ są one źródłem wiedzy i niesamowitych przeżyć.

,,Przyjazna droga na dwóch nogach."

 17 maja 2012 roku w naszym przedszkolu dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Przyjazna droga na dwóch nogach” w wykonaniu aktorów ze studia artystycznego „Kama” z Białegostoku. Artyści w przystępny i zabawny sposób przedstawili zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych w ruchu drogowym. Główni bohaterowie Sygnalizator i Nieumiałek pokazali przedszkolakom jak należy prawidłowo zachować się na drodze, wyjaśnili znaczenie wybranych znaków drogowych, uświadomili małym widzom jak ważne są dla rowerzystów i pieszych kamizelki i znaczki odblaskowe. Dodatkowo aktorzy pokazali dzieciom, że warto jeżdżąc rowerem posiadać kask i ochraniacze na nogach i rękach. Spektakl był przestrogą dla spieszących się i nierozważnych, zaprezentował przedszkolakom możliwe konsekwencje braku odpowiedzialności i uwagi podczas wkraczania na jezdnię. Barwna scenografia, kolorowe stroje aktorów sprawiły, że przedszkolaki żywo reagowały na zachowanie bohaterów.

Przyjaciel dzieci - pies Aksa w przedszkolu

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka, więc tym bardziej ucieszył nas fakt, że 15 maja nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość, a mianowicie pies Aksa rasy golden retriever, który jest psem terapeutycznym. Pies przyjechał wraz ze swoją opiekunką panią Małgorzatą Burchardt - Topolewską , która  zajmuje się dogoterapią. Aksa to bardzo przyjazne zwierze, bardzo lubi dzieci i na codzień pomaga dzieciom  chorym i z problemami. Przedszkolaki dowiedziały się wielu rzeczy o psach, miedzy innymi jak bezpiecznie bawić się z nim, jak się z nim witać, co lubi jeść oraz jak się nim opiekować. Nie zabrakło też zabaw z czworonogiem, który pozwalał sie głaskać i przytulać, a przy tym wykazał  ogromną cierpliwość. Spotkanie z  Aksą na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Bardzo dziękujemy pani Małgosi, która zechciała wraz ze swoim pupilem odwiedzić nasze przedszkole.

Warsztaty plastyczne z panią Basią.

W grupie pani Ali i pani Małgosi odbyły sie warsztaty plastyczne, które poprowadziła pani Barbara Gołasz, na co dzień zajmująca się terapią zajęciową w Domu Pomocy Społecznej w Browinie. W trakcie warsztatów, pod kierunkiem pani Basi, dzieci wykonały upominki dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Koncert, koncert, koncert...

Dwie grupy dzieci 4- letnich przyjęły zaproszenie od nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej w Chełmży i udały sie tam na koncert w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Przedszkolaki zobaczyły salę koncertową, dowiedziały jak należy zachować się w czasie koncertu, poznały także dźwięki, nazwy i wygląd niektórych instrumentów muzycznych, a także miały okazję spróbować własnych sił. Koncert dzieciom bardzo się podobał i na pewno jeszcze nie raz skorzystają z zaproszenia uczniów ze Szkoły Muzycznej.

Spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem.

10 maja dzieci 5-,6- letnie wraz z wychowawczyniami panią Alą i panią Małgosią uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panem Wiesławem Drabikiem. Pan Wiesław Drabik jest autorem wielu książeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 roku. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom nie  nudzą się... Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania". Spotkanie odbyło się w filii Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, podczas którego dzieci miały okazję poznać bohaterów książek pisarza. Dzieciom bardzo podobały się opowieści autora, tym bardziej, że były pełne humoru. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły panu Wiesławowi kolorową laurkę, zaś każde dziecko na pamiątkę  otrzymało autograf.
 

Piknik na świeżym powietrzu.

4 - latki z grupy pani Joli Grugel i Wioletty Retkowskiej korzystając ze słonecznej pogody, zapakowały plecaki i udały się na piknik. Na świeżym powietrzu kanapki i łakocie smakowały wyśmienicie. Był również czas na zabawy w piaskownicy, granie w piłkę i inne zabawy.

Starsze przedszkolaki dla najmłodszych przedszkolaków.

Dzieci z grupy ,,0" pani Hanny Pieniak przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały najmłodszym przedszkolakom. Starsza koleżanka Kornelia Jędzura przebrana za księżniczkę indywidualnie przedstawiła inscenizację z bajki o smoku, którą zaprezentowała na IX Konkursie Inscenizacji Teatralnej Dla Dzieci i Młodzieży w toruńskim Baju Pomorskim, gdzie za swój występ otrzymała dyplom jako najmłodsza uczestniczka. Maluchom bardzo podobały się inscenizacje i wiersze prezentowane przez starszych kolegów, nie zabrakło także wspólnych zabaw i tańców.

Przedszkolaki ze szkoły w przedszkolu.

Przedszkolaki z grupy ,,0" pani Katarzyny Giełdon i 5-, 6 - latki z grupy pani Małgorzaty Strzałkowskiej i Alicji Kucharskiej, zaprosiły do wspólnej zabawy dzieci 6- letnie z grupy zerowej, wraz z wychowawczynią panią Danutą Ciesielską, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży. Dzieci spotkały się w ogródku naszego przedszkola na wspólnych zabawach i konkursach. Najbardziej dzieciom podobały sie zabawy z chustą animacyjną, zawody sportowe i puszczanie latawca. Tego dnia oprócz pogody dopisały również humory zarówno gości jak i gospodarzy, dlatego zabawa była bardzo udana.

Od ziarenka do bochenka - czyli jak powstaje chleb.

 Dzieci 5 – letnie wraz wychowawczynią panią Dorotą Klukowską udały się na wycieczkę do chełmżyńskiej piekarni ,,Tradycja”, gdzie dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem poznawały pracę piekarza, obserwowały etapy powstawania chleba oraz obejrzały różne maszyny i urządzenia do produkcji pieczywa. Serdecznie dziękujemy właścicielce pani Małgorzacie Polikowskiej oraz  wszystkim pracownikom piekarni „Tradycja ” za pozytywne ustosunkowanie się do naszych potrzeb programowych, okazaną gościnność, bardzo miłą atmosferę oraz słodki poczęstunek.

,,Moja ulubiona książka" - podsumowanie konkursu plastycznego.

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom", która propaguje czytelnictwo wśród najmłodszych. Dlatego też przedszkolaki często biorą udział w konkursach organizowanych przez Powiatową i Miejską Publiczną Bibliotekę im. J. Preussa w Chełmży. Tym razem dzieci  z grupy ,,0" pani Hanny Pieniak wzięły udział w konkursie pod hasłem ,,Moja ulubiona książka". 5 - latki wykonały prace plastyczne, które przedstawiały bohaterów lub scenki z ulubionych książek. Na podsumowanie konkursu dzieci udały się do oddziału dziecięcego biblioteki, który mieści sie w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, gdzie  z rąk pani Barbary Kicińskiej, otrzymały dyplomy, nagrody i słodkie upominki oraz obejrzały prace starszych kolegów.

Majowy spacer przedszkolaków.

Majowa pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, dlatego też przedszkolaki często z tego korzystają. Tym razem dzieci poszly na spacer nad jeziorem oraz ulicami miasta. Najpierw mialy okazję obejrzeć niedawno otwarty Bulwar 1000 -lecia, który prezentuje sie znakomicie i zachęca do spacerów, Nastepnie byla chwila wytchnienia na chelmżyńskim Rynku.

Poznajemy zawody naszych rodziców.

W ramach poznawania zawodów rodziców 5-, 6- latki z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami  pojechały do Domu Opieki Społecznej w Browinie, gdzie Pani Lucyna Słowińska, mama Oliwii prowadzi  zajęcia terapeutyczne z pensjonariuszami. Dzieci obejrzały sale do terapii zajęciowej oraz sale do ćwiczeń, gdzie dowiedziały się na czym polega praca mamy Oliwii. Były też wspólne zabawy, słodki poczęstunek, a na zakończenie drobne upominki dla przedszkolaków. Bardzo dziękujemy pani Lucynie za zaproszenie i tak miłe przyjęcie.

Gimnastyka buzi i języka.

Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Chełmży, szczególnie w zakresie prowadzenia diagnozy logopedycznej. Zaprzyjaźnione z przedszkolem specjalistki z zakresu logopedii pani Małgorzata Kołpa, i pani Halina Grudniewska, już na początku roku szkolnego przeprowadziły diagnozę logopedyczną dzieci 5- i 6 - letnich. Odbyło się także spotkanie  rodziców z logopedami na temat problemów logopedycznych dzieci w wieku przedszkolnym oraz profilaktyki logopedycznej. Tym razem pani Małgorzata Kołpa i pani Halina Grudniewska wraz z wychowawczyniami dwóch grup zaprosiły rodziców na zajęcie otwarte, na którym mogli zobaczyć jak w praktyce wyglądają ćwiczenia logopedyczne. Specjalistki z zakresu logopedii pokazały, iż  nie muszą być one nudne i męczące, wprost przeciwnie, mogą być zabawne, atrakcyjne i ciekawe, dzięki czemu dzieci będą je wykonywały chętnie. Ćwiczenia i zabawy logopedyczne wykonywane systematycznie, na pewno przyniosą zamierzone efekty. Nie trzeba było również nikogo przekonywać, iż lepiej zapobiegać wadom i błędom wymowy, niż je rehabilitować lub leczyć.

Wychowawczynie grup: pani Katarzyna Giełdon, pani Alicja Kucharska

i pani Małgorzata Strzałkowska składają podziękowania logopedom

pani Małgorzacie Kołpa i pani Halinie Grudniewskiej

za poświęcony czas i za przeprowadzone zajęcia.

Zajęcie otwarte dla rodziców,w grupie ,,Maluchów".

Wychowawczyni najmłodszej grupy pani Marzena Bakiera - Błaszczyk  zaprosiła rodziców na zajęcie otwarte, na którym  mogli obserwować swoje pociechy w czasie zabaw grupowych. Oprócz rodziców gościliśmy także babcie, rodzeństwo, kuzynki oraz inne bliskie dzieciom osoby. Spotkanie było także okazją do wspólnej, aktywnej zabawy dzieci i dorosłych, co dla niektórych rodziców stanowiło wyzwanie, któremu sprostali z wyróżnieniem, ku radości własnych pociech.

O zdrowiu w przedszkolu.

 W poniedziałek 23 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu higienistę przedszkolną panią Małgorzatę Lewandowską. Pani Małgosia przyjęła zaproszenie z grupy 5-,6- latków oraz grupy ,,0” i przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, które produkty i potrawy są zdrowe i niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu i z którymi trzeba się zaprzyjaźnić (owoce i warzywa), a jakich należy unikać, bądź ograniczać (chipsy i colę). Dzieci w naszym przedszkolu regularnie myją zęby, więc pani higienistka pokazała dzieciom jak robić to prawidłowo. Oczywiście największe zainteresowanie dzieci wzbudziły przedmioty pomocne w pracy takie jak ciśnieniomierz czy stetoskop. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Małgosi pamiątkowy obrazek i obiecały, że będą bardzo dbały o swoje zdrowie.

Przedszkolaki wystąpiły w bibliotece.

Nasze przedszkole sąsiaduje z Chełmżyńskim Ośrodkiem Kultury, w którym siedzibę biblioteka dziecięca, której częstymi gośćmi są dzieci z naszej placówki. Tym razem grupa ,,0" pani Katarzyny Giełdon i 5-,6-latki z grupy pani Alicji Kucharskiej i Małgorzaty Strzałkowskiej wystąpiły z programem artystycznym w bibliotece dla młodszych kolegów i koleżanek, które nie uczęszczają jeszcze do przedszkola. Starszacy zaprezentowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie" oraz tańce, których nauczyły się w przedszkolu.

,,Cudowna podróż" przedszkolaków do świata nauki.

Dzieci 5-,6-letnie pojechały na wycieczkę do toruńskiego Planetarium na seans pt. ,,Cudowna podróż", podczas którego uzyskały odpowiedzi na pytania: dlaczego w nocy jest ciemno i czy niebo może być czerwone?, co to jest gwiazdozbiór?,  czy to prawda, że na niebie są wozy i niedźwiedzie z ogonami? , jak wygląda Księżyc z bliska?, czym są gwiazdy? , czy na innych planetach są kosmici?. Przedszkolaki odwiedziły także interaktywną salę Orbitarium, które na początku wydawało się komnatą czarnoksiężnika. Okazało się jednak, że w prosty sposób można wytłumaczyć  szereg zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Wystarczyło nacisnąć odpowiedni guzik, a wszystko działo się na oczach dzieci. Połączenie wiedzy, widowiska, wrażeń i emocji zapewne zaprocentuje w przyszłości zainteresowaniem dzieci nauką, która może stać się pasją i przyjemnością.

W pizzerni.

Dzieci 4 - letnie z wychowawczyniami panią Jolantą Grugel i Wiolettą Retkowską odwiedziły jedną z chełmżyńskich pizzerni, gdzie miały okazję degustować włoski przysmak - pizzę. Aktualnie w tej grupie dzieci poznają kraje Unii Europejskiej, w tym Włoch, a niewątpliwie pizza kojarzy się z Italią. W trakcie tej wizyty  dzieci również uczyły się, jak właściwie zachować się w restauracji.

Przegląd recytatorski ,,Piękna nasza Ziemia cała...".

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi  w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbył się przegląd recytatorski dla dzieci z naszego przedszkola pod hasłem:

Piękna nasza ziemia cała...

 

Jego celem  było promowanie zachowań i postaw proekologicznych zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, a także integracja społeczności przedszkolnej, ćwiczenie pamięci odtwórczej i wyrazistości wypowiedzi oraz nabywanie pewności siebie i  wzbudzanie wiary we własne możliwości. Każda grupa przedszkolna zaprezentowała wiersz związany z tematyką ekologiczną lub przyrodniczą. Wystąpiło także 11 uczestników w recytacjach indywidualnych. Wszystkie dzieci wypadły znakomicie zarówno  w pokazach grupowych , jak i indywidualnych. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali stroje dla swoich pociech oraz przygotowali dzieci do indywidualnych recytacji. Cieszy nas fakt, iż tak wielu bliskich naszych przedszkolaków zechciało przyjść na przegląd, aby oklaskiwać przedszkolaki. Każda grupa otrzymała dyplom za uczestnictwo  oraz torbę z cukierkami, zaś za indywidualne występy dzieciom pani dyrektor Dorota Górtowska wręczyła książki i dyplomy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanego występu.

Rozpoczęliśmy obchody Dnia Ziemi.

Choć Światowy Dzień Ziemi obchodzimy oficjalnie 22 kwietnia , w naszym przedszkolu już kilka dni wcześniej odbywają się zajęcia z tym związane. W ramach obchodów Dnia Ziemi odbył się festiwal pod hasłem ,,Przyjaciele Ziemi". Celem obchodów tego święta jest promowanie proekologicznych zachowań wśród dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem budzenia poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego człowieka. Mimo powagi tematu, festiwal odbywał się w radosnej atmosferze, były konkursy , zabawy, zagadki, tańce dzięki czemu dzieci mogły w sposób przystępny przyswoić sobie wiadomości, umiejętności i postawy proekologiczne.

Jedna wycieczka w dwa miejsca.

Zabawy w ,,Kinderku"

Dwie grupy dzieci 4 - letnich pojechały w poniedziałek 16 kwietnia na wycieczkę do Torunia. Pierwszą część wycieczki spędziły w centrum zabaw ,,Kinderek". Przedszkolaki były zachwycone urządzeniami do zabaw, a największą frajdę sprawiły im różnego rodzaju zjeżdżalnie, dmuchany zamek do skakania, tunele, tajemnicze przejścia i tropikalna karuzela.

Jak powstają skarpetki? - czyli  wizyta w  firmie Terjax. 

Po szaleństwach w ,,Kinderku" dzieci pojechały do zakładu Terjax, w którym produkuje się skarpetki, miedzy innymi dla dzieci. Spotkanie w firmie pomogła zorganizować mama Kacpra pani Anna Foksińska, zaś właściciel pan Waldemar Przybysz opowiedział i pokazał przedszkolakom z czego i w jaki sposób robi się nieodłączną część garderoby zarówno chłopców jak i dziewczynek, czyli skarpetki. Przedszkolakom bardzo podobały się dziwne urządzenia, z których powstają skarpetki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od właścicieli firmy skarpetki, które na pewno przydadzą się na chłodne, jak i ciepłe dni wiosenne.

,,Akcja wiosennego sprzątania miasta Chełmży 2012"

13 kwietnia w naszym przedszkolu trwała ,,Akcja wiosennego sprzątania miasta Chełmży 2012". Przedszkolaki , choć jeszcze za małe by wraz z uczniami szkół porządkować miasto, włączyły się w akcje robiąc porządki w swoim najbliższym otoczeniu. Dzieci w tym dniu uporządkowały zabawki w swoich salach, zadbały o porządek na półkach indywidualnych, a także myły półeczki, stoliczki i zabawki. Maluchy dumne ze swojej pracy, za udział w akcji, w nagrodę otrzymały czekolady, które ufundował Urząd Miasta Chełmży.

Kamizelki odblaskowe dla przedszkolaków.

Dzieci z naszego przedszkola w ramach akcji ,,Bezpieczna Chełmża" otrzymały z Urzędu Miasta kamizelki odblaskowe, które zapewne przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w trakcie spacerów i wycieczek. Kamizelki z nadrukiem przedszkola, przekazał przedstawiciel urzędu pan Jerzy Muskała.

Zebrane książki już umilają czas małym pacjentom.

Przez kilka tygodni nasze przedszkole uczestniczyło w ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez miesięcznik ,,Bliżej przedszkola"

Książka dla szpitala.

W akcję włączyły się dzieci i ich rodzice, z wszystkich grup w naszym przedszkolu  oraz osoby nie związane z przedszkolem. Udało nam się zebrać 211 książeczek dla dzieci w różnym wieku. W środę 4 kwietnia inicjatorki akcji w naszym przedszkolu, pani Katarzyna Giełdon i pani Małgorzata Strzałkowska wraz z dziećmi udały się do Szpitala Powiatowego w Chełmży na oddział dziecięcy, aby przekazać zebrane książki. Przedszkolaki zostały serdecznie przywitane przez pracowników oddziału, którym zaprezentowały się w artystycznym repertuarze. Jesteśmy pewni, że zebrane książki umilą małym pacjentom pobyt w szpitalu, zaś wszystkim darczyńcom jeszcze raz bardzo dziękujemy. Za udział w kampanii przedszkole otrzymało pamiątkowy dyplom od organizatorów.

Kiermasz wielkanocny.

Do tradycji przedszkola należy organizowanie kiermaszy świątecznych. Tegoroczny kiermasz wielkanocny dla swoich rodzin przygotowały dzieci 5 - letnie wraz z wychowawczynią panią Hanną Pieniak. Wszystkie wystawione na kiermaszu prace plastyczne wykonały dzieci; były kurczaczki, pisanki, wyklejanki, wycinanki. Przy okazji spotkania przedszkolaki zaprezentowały się w  programie artystycznym związanym z wiosną i nadchodzącymi świętami. Rodzice dumni z prac plastycznych swoich pociech, chętnie wypełniali skarbonkę, ponieważ wykonane przez dzieci prace będą ozdobą niejednego świątecznego stołu. Łącznie grupa zebrała 106 zł, co stanowi sporą sumę. Rodzice wraz z wychowawczynią zadecydowali, że zebrana kwota zostanie dołożona do sfinansowania wycieczki, na którą dzieci niebawem pojadą.

Wielkanocne wycinanki.

Dzieci z grupy ,,0"  p  Katarzyny Giełdon zaprosiły swoich bliskich na zajęcia plastyczne, na których wspólnie wykonały wielkanocne koszyczki oraz ozdabiały jajka. Jak widać na zdjęciach goście bardzo  zaangażowali się w wykonanie pracy, co sprawiło satysfakcję dzieciom i dorosłym. Wykonane koszyczki prezentowały sie bardzo okazale, a maluchy były bardzo dumne z przedstawicieli swoich rodzin, że podołali niełatwemu zadaniu. 

Przedszkolaki na basenie.

Dzieci z grupy ,,0" wraz z wychowawczynią panią Hanną Pieniak  odwiedziły pływalnię krytą, która znajduje się w sąsiedztwie budynku przedszkola. Dzięki uprzejmości pracowników pływalni, przedszkolaki nie tylko obejrzały pomieszczenia na basenie oraz różne sprzęty, ale dowiedziały się co należy zabrać ze sobą na basen, w jaki sposób przygotować się do wejścia na pływalnię i jak się zachować. Mimo, że do lata jeszcze daleko pan ratownik zapoznał dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych nie tylko na basenie.    

Rekolekcje w przedszkolu

W środę 28 marca w naszym przedszkolu odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci 5- i 6 - letnich, które uczęszczają na zajęcia religii. Spotkanie z księdzem Bartoszem Fiałkowskim zorganizowała i przygotowała pani Marlena Mikołajczyk, nauczycielka religii w naszym przedszkolu. Poprzez rozmowę, wspólny śpiew, zabawę i modlitwę rekolekcjonista przybliżył dzieciom sens Świąt Wielkanocnych oraz obrzędy z nimi związane. Na zakończenie, za aktywny udział w spotkaniu, każda grupa otrzymała do księdza Bartosza drobne upominki, zaś przedszkolaki obdarowały gościa koszyczkiem wielkanocnym, pełnym niespodzianek. Ksiądz rekolekcjonista, jeszcze przed wyjściem, życzył wszystkim dzieciom, ich rodzinom i pracownikom przedszkola udanych Świąt Wielkanocnych.

Laureatki ,,Mam talent" w przedszkolu.

We wtorek 27 marca grupę dzieci 5 - letnich odwiedziły uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży, które zdobyły 1 - wsze miejsce w szkolnym konkursie ,,Mam talent". Dziewczęta zaprezentowały taniec do piosenki Shakiry ,,Waka, waka" i do piosenki Big Time Rush ,,Count on you" oraz uczyły młodsze koleżanki i kolegów kroków do tych tańców. ,,Małe Shakiry", bo tak nazywa się ta grupa, obejrzały również występ przedszkolaków, które wykonały taniec pasodoble.

W naszym przedszkolu ,,Małe przedszkole".

Dzieci 5 - letnie wraz z wychowawczynią panią Hanną Pieniak zaprosiły swoich rówieśników z ,,Małego przedszkola"  do wspólnej zabawy w naszym przedszkolu. Na początku spotkania grupa pan Grażyny Kwiatkowskiej z ,,Małego przedszkola" zaprezentowała swoje wokalne umiejętności, śpiewając piosenki o wiośnie, a następnie Starszacy wystąpili w wiosennym repertuarze. Czas płynął w miłej i radosnej atmosferze w trakcie wspólnych zabaw, tańców i pląsów integracyjnych. Dzieci z ,,Małego przedszkola" obejrzały nasze przedszkole, a największe wrażenie na przedszkolakach zrobiła sala do zabaw i ćwiczeń oraz kuchnia. Goście podarowali przedszkolakom plakat z miłą dedykacją oraz rysunkowy labirynt poszukiwacza skarbu, zaś gospodarze częstowali dzieci łakociami. Na zakończenie spotkania obie wychowawczynie wymieniły sie redagowanymi przez przedszkola gazetkami. Przedszkolaki już umówiły się na kolejne spotkanie, być może teraz w ,,Małym przedszkolu”.

Przywitaliśmy wiosnę tańcem i piosenką.

W środę 21 marca w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo zielono, a to za sprawą dzieci, które tego dnia przyszły w ubraniach właśnie w tym kolorze. W ten sposób chcieliśmy pożegnać zimę i uczcić nadejście kalendarzowej wiosny. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ w przedszkolu trwał Festiwal wiosenny. Były zabawy, konkursy, rozwiązywanie zagadek, popisy recytatorskie i aktorskie, śpiewanie piosenek i tańce . Nowa pora roku, która właśnie nadeszła była witana z radością. Nie zapomnieliśmy także pożegnać zimy, którą symbolizowała Marzanna - zimowa panna, wykonana kilka dni wcześniej. Wyprowadziliśmy kukłę na podwórko przedszkolne, gdzie ją pożegnaliśmy, jednak trochę z żalem, bo przecież bardzo lubimy zabawy zimowe. Następnie wyposażeni w instrumenty, grając i śpiewając przeszliśmy w wiosennym pochodzie do parku Willsona, oznajmiając mieszkańcom Chełmży, że zimy już nie ma i wszędzie zapanowała wiosna, którą serdecznie witamy.

Przygotowania do nadejścia wiosny trwają.

W naszym przedszkolu wszyscy przygotowują się na przyjście wiosny. Jednym z elementów pożegnania zimy, a przywitania wiosny jest wykonanie Marzanny - zimowej panny. Wszystkie grupy zebrały sie na dużej sali, by kibicować paniom, które przy pomocy dzieci wykonały kukłę. Przedszkolaki śpiewały wiosenne piosenki, zaś panie postarały się by Marzanna wyglądała pięknie.

W oczekiwaniu na przyjście wiosny.

Wiosna tuż, tuż i wszyscy przygotowujemy się na jej przyjście. Sale i korytarze w przedszkolu wglądają bardzo wiosennie i kolorowo. Grupa dzieci 5 - letnich w oczekiwaniu na przybycie wiosny zabrała się za wiosenne porządki. W trakcie prac gospodarczo - porządkowych przedszkolaki segregowały, układały, myły zabawki i sprzęty. Zdobyte w ten sposób umiejętności dzieci wykorzystaj na pewno przy wiosennych porządkach w domu.

W sklepie Pepco

Pani Ewelina Żabińska, mama Oliwii, zaprosiła grupę, do której uczęszcza jej córka, do sklepu Pepko, w którym pracuje. Pani Ewelina opowiedziała i pokazała dzieciom na czym polega praca sprzedawcy. Przedszkolaki mogły obejrzeć sklep, poznały znaczenie takich pojęć jak: sklep wielobranżowy, kasa fiskalna, paragon, artykuły, lada, asortyment, handel, gotówka, reszta, karta płatnicza, magazyn, rabat. Największe zainteresowanie wzbudził dział zabawek, z którego nikomu nie chciało się wyjść. Mamie Oliwii za zaproszenie bardzo dziękujemy.

Dzień kobiet w przedszkolu.

Jak wiadomo  8 marca to Dzień Kobiet, który również obchodziliśmy w naszym przedszkolu. Tego dnia chłopcy pamiętali nie tylko o paniach, ale również o swoich koleżankach. Dziewczynki zostały obdarowane drobnymi upominkami i łakociami. Szczególną radość sprawiły dziewczynkomi, laleczki i inne dziewczęce drobiazgi do zabawy.

Pracownia krawiecka w sali ,,Maluchów".

 Najmłodsze przedszkolaki w tym tygodniu poznały zawód krawcowej i krawca. W związku z tym w sali powstał kącik krawiecki, w którym znalazła się maszyna do szycia, przybory krawieckie takie jak: nożyczki, naparstek, miara krawiecka, guziki, zamki, materiały, a nawet, dzięki uprzejmości Państwa Marzenny i Mariusza Pieniążek, prawdziwy krawiecki manekin. Dzieci miały okazję wszystkiego dotknąć, bawić się w kąciku w zakład krawiecki, a nawet spróbować szycia na maszynie dla dzieci. Wielu przedszkolakom spodobał się ten zawód, więc kto wie, może w przyszłości…

,,Kraina zabawek" - przedstawienie teatralne

Kolejny raz duża sala w naszym przedszkolu zamieniła się w salę  teatralną, gdyż w poniedziałek 5 marca gościliśmy w przedszkolu bydgoski teatr ,,Trójka" z przedstawieniem pt. ,,Kraina zabawek", w którym aktywnie uczestniczyły dzieci. Przedszkolaki wraz z bohaterami spektaklu przeżywały przygody i świetnie się bawiły, czego dały dowód nagradzając artystów gromkimi brawami.

U zegarmistrza gra muzyka...

,,U zegarmistrza gra muzyka,

aż się zasłuchał cały dom.

Bo sto zegarów naraz tyka,

a jeden bije bim, bam, bom," 

Dzieci z grupy 5 - i 6 - latków w tym roku szkolnym poznają zawody. Tym razem miały okazję poznać pracę zegarmistrza. Dzięki uprzejmości pana Piotra Stycznia mogły dowiedzieć się na czym polega ta praca. Zakład zegarmistrzowski, który odwiedziły przedszkolaki wraz z wychowawczyniami panią Alą i panią Małgosią znajduje sie w Chełmży przy ul. Sikorskiego 17. Pan Piotr nie tylko pokazał dzieciom różnego rodzaju zegary, ale także opowiedział o nich. Dzieci dowiedziały się , że oprócz zegarów elektronicznych istnieją również zegary mechaniczne, wahadłowe, tradycyjne zegarki na rękę, zegary stojące. Przedszkolaki zobaczyły także wnętrze zegara mechanicznego, co wzbudziło ich zainteresowanie. Najbardziej podobały się dzieciom stare zegary ścienne z kukułką, które wydają niesamowite dźwięki. Za możliwość poznania tajemniczego świata zegarów panu Piotrowi Styczeń bardzo dziękujemy.

Dzieci obejrzały przedstawienie ,,Złota kaczka"

Dzieci z naszego przedszkola skorzystały z zaproszenia Ch. O. K. i obejrzały przedstawienie organizowane w ramach ,,białych wakacji", pt. ,,Złota kaczka", w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych „ART-RE"  z Krakowa. Piękna opowieść o ubogim szewczyku, któremu tytułowa Złota Kaczka podarowała sakiewkę talarów. Nie mógł się on jednak nimi z nikim podzielić i nikomu pomóc a otrzymane talary miał wydać w jeden dzień.  Z tej pięknej bajki dzieci mogły wyciągnąć wnioski, że pieniądze szczęścia nie dają a tym bardziej gdy nie możemy się nimi podzielić z innymi.Uśmiech na twarzach przedszkolaków i gromkie brawa świadczyły o tym, iż bajka się podobała.

Bal karnawałowy

Tegoroczny bal karnawałowy dla dzieci w naszym przedszkolu, ze względów organizacyjnych, odbył się w dwa dni. W dobrej zabawie nie przeszkodziła nam nawet awaria wodociągowa. Dzieci przebrane w wróżki, królewny księżniczki, motyle, koty, misie, rycerzy, supermanów, policjantów i inne przebrania prawie w komplecie stawiły się zarówno w piątek, jak i w sobotę. Przedszkolaki i cały personel przedszkola  długo przygotowywali się do tego wydarzenia, Już kilka dni przed balem pracownicy  dekorowali salę balową i całe przedszkole, między innymi balonami i serpentynami, które przyniosły dzieci. Zabawę zorganizowały wychowawczynie, które przygotowały konkursy, zabawy i same przebrały się na tę okazję. Jak przystało na prawdziwy bal wybrano także króla i królową balu. Była uroczysta koronacja przy dźwiękach fanfar i wspólny taniec pary królewskiej. Oprawę muzyczną w pierwszym dniu balu zapewnił nauczyciel rytmiki w naszym przedszkolu pan Marek Walichniewicz, zaś w drugim dniu pan Marian Walecki od wielu lat zaprzyjaźniony z przedszkolem. Obu panom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i świetną zabawę. Dziękujemy także rodzicom, którzy przygotowali niesamowite stroje dla swoich pociech. Wszyscy uczestnicy przyznają zgodnie, iż Bal był WSPANIAŁY!

Przedszkolne kolędowanie

 Po raz drugi ,,Małe przedszkole" z Chełmży zorganizowało w Ch.O.K. imprezę dla dzieci w wieku przedszkolnym pod hasłem ,,Przedszkolne kolędowanie". Dzieci z naszego przedszkola również przyjęły zaproszenie od swoich rówieśników i wystąpiły w koncercie. Za swoje artystyczne popisy każda grupa otrzymała dyplom, słodycze i upominki.

,,Wszystkie zwierzęta są nasze."

 Dzieci z  przedszkola wystąpiły w koncercie ,,Wszystkie zwierzęta są nasze." zorganizowanym przez Międzyszkolny Klub Wolontariatu z Siedzibą w Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży. Nasze przedszkole reprezentowali:

 Julia Wojtaś, Kacper Osiński i Julia Szlendak

z grupy Starszaków.

Każde z nich zaśpiewało piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. Publiczność nagrodziła występy brawami, a przedszkolaki za udział w koncercie uhonorowano wyróżnieniami. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od organizatorów. Gratulujemy uczestnikom udanego występu!

 

Tancerze z przedszkola

Dzieci z naszego przedszkola, które uczęszczają do szkoły tańca działającej przy Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, wzięły udział w turnieju tańca towarzyskiego,,Pierwszy krok", który odbył się 29 stycznia w Hali Sportowej w Chełmży. Wszystkim uczestnikom i laureatom z naszego przedszkola gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z piosenką i uśmiechem...

Grupa ,,0" wraz z wychowawczynią panią Hanną Pieniak odwiedziła Dom Pomocy Społecznej w Browinie, by przedstawić pensjonariuszom program artystyczny przygotowany specjalnie dla Nich. 5 - latki recytowały wiersze, śpiewały piosenki ku radości wszystkich zebranych, którzy występy małych artystów nagradzali brawami. Wszystkim babciom i dziadkom przedszkolaki wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki, wszak przecież niedawno babcie i dziadkowie mieli swoje święto. Dzieci zaprosiły wszystkich chętnych do wspólnej zabawy, która przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. Pracownicy i pensjonariusze przygotowali także dla maluchów krótki program artystyczny, który bardzo podobał się gościom. Po wspólnej zabawie przedszkolaki zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Maluchy swoim przyjazdem sprawiły wszystkim ogromną radość. Obiecały także, że już niebawem znowu odwiedzą mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Browinie z nowym programem artystycznym.

Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji oraz wszystkim pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Browinie za zorganizowanie dojazdu na miejsce oraz życzliwe przyjęcie i miłą atmosferę.

Wspólne kolędowanie

W czwartek 26 stycznia w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbyła się ogólnoprzedszkolna impreza

Wspólne kolędowanie.

Wszystkie grupy z naszego przedszkola zaprezentowały się w świątecznym repertuarze. Popisy maluchów oklaskiwali ich rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie oraz inni członkowie rodzin, którzy licznie zgromadzili się w sali Ch.O.K.. Dla wielu dzieci był to pierwszy występ na tak dużej scenie przed szeroką publicznością. Jednak przedszkolaki nie poddały się tremie i jak prawdziwi artyści z dumą prezentowali przygotowane jasełka , piosenki, kolędy i taniec, a otuchy dodawała widownia, która nagradzała ich występy gromkimi brawami. Na wielki finał dzieci z grupy Starszaków wraz z wychowawczyniami zaśpiewały piosenkę ,,Jest taki dzień " z repertuaru Czerwonych Gitar. Spotkanie było również okazją, aby podziękować wszystkim rodzicom za współpracę i zaangażowanie w życie przedszkolne. A rodzicom szczególnie wyróżniającym się pani dyrektor Dorota Górtowska wręczyła pamiątkowe dyplomy, które otrzymali pani Marzena Pieniążek, pani Małgorzata Szreiber, pani Dorota Zawieja, pan Marcin Osiński. Pani dyrektor nie zapomniała również o pracownikach przedszkola, którym podziękowała za pomoc w przygotowaniu imprezy. ,,Wspólne kolędowanie" było pierwszą tego typu imprezą przygotowaną przez nasze przedszkole, a odniesiony sukces gwarantuje, że wejdzie ona na stałe do kalendarza przedszkolnego.

Uczniowie dla przedszkolaków

Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych gościli w naszym przedszkolu, gdzie wspólnie z grupą przedszkolaków, przedstawili jasełka bożonarodzeniowe dla swoich młodszych kolegów i koleżanek .

Teatr w przedszkolu.

We wtorek 24 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z krakowskiego teatru dla dzieci ,,Horyzont”, którzy zaprezentowali spektakl pt ,,Niebezpieczne zabawy.”.Przedstawienie opowiadało o przygodach Pączuszka - chłopca żyjącego w świecie fantazji i marzeń, który zafascynowany jest pirackim życiem. Bardzo stara się upodobnić do prawdziwego pirata, co gorsze, imponują mu również pełne zła czyny piatów. Pomimo zakazu taty chłopiec idzie sam na plażę, gdzie znajduje starą mapę prowadzącą do pirackiego skarbu. Sytuacja komplikuje się gdy spotyka starego, groźnego pirata Ancymona, który wykorzystuje naiwność chłopca starając się namówić go do kradzieży. Na szczęście Pączuszkowi pomaga mądra papuga. Wszystko kończy się dobrze, a Pączuszek rozumie już, że niebezpieczeństwo i bycie piratem wcale nie jest takie fajne.Opowieść uczyła dzieci jak niebezpieczne zabawy mogą doprowadzić do nieszczęścia. Poprzez niesamowite przygody pirata Pączuszka dzieci zobaczyły w jaki sposób nie powinny się bawić i dlaczego warto słuchać dorosłych (opiekunów, rodziców, wychowawców). Niebezpieczna i pełna przeżyć przygoda doprowadza głównego bohatera do refleksji a dzieci na długo zapamiętają wskazówki dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu. I choć była to opowieść z morałem, dzieci w trakcie przedstawienia świetnie się bawiły.

Babciu, Dziadku żyj sto lat!

 Dzień Babci i Dziadka to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekały wnuczęta z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chełmży i zaprosiły swoich dziadków na uroczyste spotkanie. Do tej okazji maluchy przygotowywały się już od początku stycznia, ćwiczyły wierszyki, piosenki i tańce, a także przygotowywały upominki. Goście do przedszkola przybyli bardzo licznie, co cieszyło nie tylko dzieci, ale także pracowników przedszkola, gdyż babcie i dziadkowie to szczególnie mile widziana grupa w przedszkolu. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, który bawił, ale i wzruszał, był słodki poczęstunek, a także wspólna zabawa z babcią i dziadkiem, pokaz gry na dzwonkach oraz konkursy. Wszyscy żałujemy, że Dzień Babci i Dziadka tylko raz w roku, na szczęście przedszkolaki pamiętają o swoich bliskich codziennie.

Usypaliśmy GÓRĘ GROSZA!

Cała społeczność przedszkolna czyli dzieci, rodzice, pracownicy przedszkola oraz osoby zaprzyjaźnione z przedszkolem, wzięła udział w akcji

GÓRA GROSZA

organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem MEN. Celem akcji było zebranie funduszy między innymi na rodzinne domy dziecka, a także uświadomienie dzieciom, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc, bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli sie w trudnej sytuacji. Akcję oficjalnie zakończyliśmy 2 grudnia, jednak nawet po jej zakończeniu dzieci i rodzice przynosili do przedszkola groszaki. Każda grupa miała swoją skarbonkę, ponadto w głównej szatni stał ogromny słoik, który zapełnił się po brzegi groszakami. W środę 21 grudnia zebraliśmy się na sali w naszym przedszkolu i usypaliśmy imponująca górę grosza. Niektóre słoiki były tak ciężkie, że z trudem można było je podnieść. Dzieci doskonale wiedziały na co zostaną przeznaczone zebrane fundusze i na zakończenie akcji przedszkolaki narysowały domy z marzeń , w których powinny zamieszkać dzieci, które ich nie mają.. Teraz wystarczy posegregować zebrane groszaki, następnie zaprzyjaźniona z przedszkolem pani Jola z banku przeliczy je i już można wysłać je, aby dzięki nim dzieci, które tego potrzebują znalazły dom.

Kolędnicy z przedszkola

Dzieci z naszego przedszkola udały sie do różnych instytucji w Chełmży, aby w imieniu całej społeczności przedszkolnej złożyć życzenia Wesołych Świąt wszystkim pracownikom. Przedszkolaki odwiedziły  między innymi Urząd Miasta Chełmży, bibliotekę, Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, ,,Małe Przedszkole" , Urząd Pracy oraz wiele innych, gdzie były przyjmowane z wielką radością. Kolędnicy  dotarli również do  szkół, w których już niedługo będą się uczyli  Przyszli uczniowie na ręce dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1 oraz Zespołu Szkół Średnich  złożyli życzenia i jak przystało na prawdziwych kolędników zaśpiewali kolędy.

Świąteczny czas

Do tradycji naszego przedszkola należą spotkania świąteczne. Uroczystości Gwiazdkowe odbyły się w każdej grupie przedszkolnej i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród rodzin dzieci, przedszkolaki gościły nie tylko rodziców, ale także babcie, dziadków, ciocie, wujków i rodzeństwo. Mali artyści przedstawiły Jasełka, wiersze, piosenki o Świętach Bożego Narodzenia a także tańce przy rockendrolowych świątecznych przebojach, był więc ,,Taniec choinek" i  ,, Taniec  renifera Rudolfa czerwononosego”.  Wzruszające popisy maluchów nagradzane były gromkimi brawami, a na niejednej twarzy zaproszonych gości popłynęła łza wzruszenia. Oczywiście wszystkie przedszkolaki otrzymały prezenty od Mikołaja, który w niektórych grupach pojawiał się osobiście, a dla niektórych grup pozostawiał prezenty pod choinką. Wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości świątecznych.

Warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci z grupy ,,0"

Rodzice dzieci 5 - letnich z grupy ,,0" pani Hanny Piekarskiej w ferworze przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, znaleźli czas, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać prace plastyczne. Goście byli tak pochłonięci wygniataniem z masy solnej ozdób bożonarodzeniowych, że zupełnie zapomnieli o krzątaninie przedświątecznej, ale dzięki temu mogli wspólnie z dziećmi spędzić czas na twórczej zabawie.

Podsumowanie akcji ,,Zostań świętym Mikołajem".

Zakończyła się akcja ,,Zostań świętym Mikołajem" . Dzieci 5 - letnie wraz z organizatorkami akcji panią Katarzyną Giełdon i panią Małgorzatą Strzałkowską udały się do swoich koleżanek i kolegów, aby wręczyć im zebrane upominki. Dzieci wspólnie spędziły czas jedząc łakocie oraz śpiewając świąteczne piosenki. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał maskotkę. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji składamy serdeczne podziękowania.

W ,,Zaczarowanym świecie"

8 grudnia grupy dzieci 4 - letnich z naszego przedszkola pojechały do Torunia, aby wziąć udział w przedstawieniu teatralnym ,,Zimowa przygoda". Wizyta w teatrze ,,Zaczarowany świat" i kontakt z aktorami, pacynkami, całą scenografią wywarły na dzieciach niezapomniane wrażenie. Pobyt w teatrze był częścią świątecznych niespodzianek przygotowanych przez nauczycieli i rodziców.

Występ przedszkolaków

3 grudnia br.  5-, 6 - latki z naszego przedszkola wzięły udział  w występie artystycznym wraz  z uczniami ZSS w Chełmży. Dzieci zaprezentowały  program pt ,,Czar prezentów" podczas warsztatów świątecznych dla nauczycieli.

Bożonarodzeniowy kiermasz

7 grudnia w naszym przedszkolu odbył się Świąteczny kiermasz, którego organizatorkami były wychowawczynie grupy  dzieci 5-,6-letnich: pani Alicja Kucharska i pani Małgorzata Strzałkowska oraz wychowawczyni grupy ,,0" pani Katarzyna Giełdon. Do przygotowań włączyli się także rodzice dzieci , którzy również wykonali ozdoby świąteczne. Na kiermasz przybyły licznie rodziny dzieci. Na początku zaprezentowały się przedszkolaki w programie artystycznym. Następnie rozpoczęła się właściwa część imprezy. Na kiermaszu można było nabyć stroiki, kartki świąteczne, choinki zrobione z różnorodnych materiałów, szydełkowe dzwonki, gipsowe figurki oraz wiele innych ozdób i gadżetów świątecznych. Łącznie zebrano kwotę 327,10 za którą ww. grupy pojadą na wycieczkę autokarową.

Na chełmżyńskim Rynku

Od kilku dni na chełmżyńskim Rynku stoi bardzo okazała świąteczna choinka. Drzewko prezentuje się znakomicie, szczególnie wieczorem kiedy świeci niebieskimi lampkami. Dzieci z grupy ,,0' pani Hanny Pieniak samodzielnie przygotowały ozdoby choinkowe, z którymi udały się na Rynek, aby przyozdobić stojące tam drzewko.

Mikołajkowe strojenie zielonego drzewka

Na Mikołajki dzieci 5 - letnie z grupy pani Doroty Klukowskiej i Małgorzaty Zombrowskiej zaprosiły rodziców, aby wspólnie przystroić choinkę. Świerk prezentował się okazale, zaś w sali roznosił się zapach lasu.  Zanim świąteczne drzewko zostało przyozdobione, przedszkolaki wraz z bliskimi wykonały papierowe ozdoby, były więc łańcuchy, koszyczki, gwiazdki, sopelki. Wspólne składanie, klejenie okazało się wspaniałą zabawą, nie tylko dla dzieci, ale może przede wszystkim dla rodziców. Wszystkie wykonane ozdoby zawisły na drzewku choinkowym. Dzieci dumne ze swojego dzieła otrzymały upominki od świętego Mikołaja.

Mikołajki

Dzień św. Mikołaja to dzień , na który czekają wszystkie dzieci. od samego rana słychać było w przedszkolu dźwięk dzwonka, który oznajmiał, że święty Mikołaj jest gdzieś w pobliżu. Okazało się ,że św. Mikołaj co róż podrzucał jakieś upominki dla przedszkolaków. Najpierw podrzucił czekoladowe lizaki, którymi w imieniu świętego częstowała dzieci pani Dorota Górtowska dyrektor przedszkola. Potem Mikołaj zostawił niespodzianki dla każdego malucha  w salach. Niektóre grupy otrzymały od Mikołaja zabawki do swoich sal, którymi zaraz chciały się bawić. Szkoda ,że Mikołajki są tylko raz w roku!

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to kolejna okazja do wesołej zabawy. Tego dnia w przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby, lanie wosku oraz wspólna zabawa przy muzyce.

Wspólne budowanie

Jedną z ulubionych zabawek dzieci w wieku przedszkolnym są klocki. Budowanie z klocków staje się dla dziecka okazją do gromadzenia różnorodnych doświadczeń. Grupa dzieci 5 - letnich z panią Dorotą chętnie bawi się klockami drewnianymi. Można z nich zbudować nie tylko dom, garaż, ale także całe mnóstwo bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wspólne działanie daje dzieciom ogromną radość, ponieważ liczy się nie tylko efekt końcowy, ale sama twórcza praca wraz z kolegami.

Chełmżyński artysta - rzeźbiarz odwiedza przedszkole

Na zaproszenie dzieci, przedszkole odwiedził pan Kazimierz Dembowski, który  jest artystą - rzeźbiarzem mieszkającym w naszym mieście i głównie zajmuje się rzeźbieniem w drewnie. Kilka tygodni temu dzieci miały okazję obejrzeć wystawę dzieł pana Dembowskiego w galerii chełmżyńskiego Ratusza. Artysta w trakcie spotkania opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał narzędzia, którymi rzeźbi oraz fotografie swoich dzieł, ale także dzieci mogły zobaczyć pana Kazimierza przy pracy. Gość podarował przedszkolakom płaskorzeźbę świętego Mikołaja, którą wyrzeźbił w przedszkolu. 

Gazetowe wycinanki, układanki

Dzieci z grupy ,,0" pani Hanny Piekarskiej wykonały prace plastyczne z gazety. Wcześniej dzieci wraz z panią wycinały koła z kolorowych gazet, następnie ułożyły z popierowych kół misia i przykleiły do kartki wszystkie elementy. Papierowe misie to nie to samo co pluszaki, ponieważ nie można ich przytulić, ale w przedszkolnej minigalerii prezentowały się znakomicie.

Przedszkolaki w komnacie wróżb

W okresie andrzejkowych zabaw przedszkolaki z naszego przedszkola skorzystały z zaproszenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 5  w Chełmży i udały się do komnaty wróżb. Uczniowie bardzo postarali się, żeby ich sala lekcyjna bardzo przypominała tajemniczą komnatę, zaś oni sami wróżbitów. Przedszkolaki tuż przed andrzejkami, w tajemniczej atmosferze próbowały wyczytać z wróżb co je czeka w przyszłości. Wszystkie dzieci wywróżyły, że zostaną uczniami szkoły, a niektóre nawet szkoły nr 5.

Kolejne grupy odwiedzają komisariat policji

Kolejne grupy odwiedziły komisariat policji w Chełmży, aby bliżej poznać zawód policjanta. Dzieci mogły obejrzeć niektóre pomieszczenia komisariatu oraz przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Oczywiście największą atrakcją cieszył się sprzęt policyjny, a jak zawsze hitem okazały sie kajdanki.

Dzień Pluszowego Misia

Cała społeczność przedszkolna przez dwa dni listopada obchodziła Święto Pluszowego Misia.

Maluchy w cyrku

Starszacy wraz z wychowawczynią panią Lubą zaprosiły najmłodszą grupę dzieci na przedstawienie cyrkowe, które sami przygotowali. 6- latki świetnie się przygotowały do roli cyrkowców. Był pokaz żonglerki, a nawet akrobacji, nie zabrakło także klowna, który swoimi popisami rozśmieszał publiczność. Maluchy nagrodziły swoich starszych kolegów gromkimi brawami.

Spotkanie rodziców z logopedą

We wtorek 22 listopada w naszym przedszkolu odbyło sie spotkanie rodziców z pracownikami chełmżyńskiej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej logopedami: panią Haliną Grudniewską i panią Małgorzatą Kołpa. Spotkanie z logopedą uświadomiło rodziców jak bardzo ważna jest prawidłowa mowa dla rozwoju dziecka i jakie mogą być konsekwencje przy zaniedbaniach w tej kwestii. Rodzice dowiedzieli się również co robić , aby mowa dziecka rozwijała się prawidłowo.

Poznajemy zawody

W ramach poznawania zawodów rodziców dzieci 5-, 6- letnie odwiedziły agencję ochrony osób i mienia Taurus. Dzieci zaprosiła mama Oliwii, pani Monika Pawelec, która choć nie pracuje w zawodzie ochroniarza, jest pracownikiem Taurusa. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca ochroniarza oraz, że pracownicy agencji wspólnie ze strażą miejską i policją czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Maluchy obejrzały sprzęt  i strój ochroniarza oraz centrum komputerowe. Na koniec spotkania z pracownikami Taurusa dzieci otrzymały słodkie upominki.

Przygody Guliwera

Tym razem teatr Baj Pomorski w Toruniu odwiedziły dzieci 5-, 6- letnie wraz z paniami Alą i Małgosią oraz grupa,,0" z panią Kasią. Dzieci obejrzały spektakl ,,Przygody Guliwera". Wizyta w teatrze jest zawsze związana z miłymi przeżyciami, bez względu na to czy odwiedza się teatr pierwszy czy kolejny raz. Na przedszkolakach oprócz bardzo ciekawego spektaklu duże wrażenie zrobiło samo wejście do teatru, scena, widownia, a także foyer pełne niezwykle ciekawych  rekwizytów

FABRYKA RYTMÓW w przedszkolu

 W czwartek 16 listopada gościliśmy w przedszkolu pana Sławka Głowaka z FABRYKI RYTMÓW. Wszystkie dzieci wzięły udział w spotkaniu  muzycznym po hasłem ,,Pokaz muzyki etnicznej”. Przedszkolaki nie tylko dowiedziały się jak nazywają się niektóre instrumenty np. dżemby (afrykańskie bębny), rura deszczu, didżerdu (bębny australijskie), ale również mogły same zagrać. Okazało się , że instrumenty z dalekich krajów wydają niezwykłe dźwięki, przy których można się było świetnie bawić. Dzięki muzyce etnicznej przedszkolaki przeniosły się w dalekie zakątki nie tylko świata muzycznego, a wielu z nich być może odkryło w sobie talent bębniarza Kolejne spotkanie z panem Sławkiem już za kilka miesięcy tym razem pod hasłem ,,zabawy z muzyką etniczną".

Owocowy zawtrót głowy

,,Jedz owoce i jarzyny,

w nich mieszkają witaminy..."

Pod takim hasłem dzieci z grupy ,,0" pani Hanny Piekarskiej przystąpiły do wykonania sałatki owocowej. W sałatce znalazły się jabłka, banany, gruszki, pomarańcze oraz inne owoce. Sałatka smakowała wyśmienicie, tym bardziej, że dzieci przygotowały ją tylko z niewielką pomocą dorosłych.

Poznaliśmy książki Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska to jedna z polskich pisarek, których twórczość przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Dzieci wraz z wychowawczyniami panią Małgosią i Kasią zostały zaproszone przez panią Barbarę Kicińską z biblioteki dziecięcej w Chełmży na zajęcia poświęcone twórczości Wandy Chotomskiej. W czasie spotkania dzieci nie tylko mogły posłuchać fragmentów książek pisarki i oglądać ilustracje z Jej książek, ale uczestniczyły we wspólnych zabawach. Zajęcia okazały się bardzo udane i zapewne dzieci zachęcą rodziców do wspólnego czytania książek pani Wandy , co powinno sprawić również dorosłym ogromną frajdę, gdyż dzięki temu wrócą do czasów swojego dzieciństwa.

Papierowe Matrioszki

 4 - latki z grupy pani Joanny Fryza i Elżbiety Swinarskiej 

dumnie prezentuja samodzielnie wykonane Matrioszki.

Wystawa rzeźby

5 - latki z grupy pani Hanny Pieniak obejrzały wystawę rzeźby pana Kazimierza Dembowskiego, która ma swoją siedzibę w sali wystaw Chełmżyńskiego Ratusza. Prace artysty zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie, rozpoznały w nich między innymi wizerunek papieża Jana Pawła II i panoramę Chełmży. W trakcie oglądania wystawy, dzieci dowiedziały się jaka jest różnica między rzeźbę i płaskorzeźbą oraz jakimi narzędziami artysta wykonuje swoje prace. Starszacy pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciły zadowolone do przedszkola

W remizie strażackiej

9 listopada grupa dzieci 5-,6 - letnich z panią Małgorzatą Strzałkowską i grupa dzieci 5 - letnich z panią Katarzyną Giełdon udały się na wycieczkę do straży pożarnej. Strażacy opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, zasadach zachowania bezpieczeństwa w domu, zapoznali dzieci z numerami alarmowymi oraz poinstruowali jak zachować się w razie niebezpieczeństwa pożaru. Największą atrakcją był pokaz gaszenia ognia, możliwość założenia hełmu strażackiego i wejścia do wozu strażackiego. Dzieci oprócz obejrzenia sprzętu miały możliwość zwiedzenia remizy strażackiej. Za przekazane wiadomości oraz mile spędzone chwile przedszkolaki wręczyły strażakom laurkę.

Siostra Klaudia w przedszkolu

Niecodziennym gościem w grupie dzieci 5 - letnich pani Hanny Pieniak była siostra Klaudia, która jest dyrektorem przedszkola w Kościerzynie . W ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom" siostra przeczytała  książkę, a także  opowiedziała o swoim przedszkolu i wychowankach.  5 - latki odwdzięczyły się gościowi śpiewając piosenki oraz wspólnymi zabawami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały słodkie upominki i przekazały pozdrowienia dla swoich kolegów i koleżanek  z przedszkola  w Kościerzynie.

Stoi na stacji lokomotywa...

W ramach współpracy z rodzicami dzieci 5- i 6 - letnie miały okazję poznać zawód maszynisty. Dzięki uprzejmości taty Oli, pana Piotra Ciuruś przedszkolaki obejrzały lokomotywę nie tylko  z zewnątrz, ale także w środku. Pan Piotr wyjaśnił dzieciom na czym polega praca maszynisty i do czego służą kolorowe guziki i inne przyrządy. Największa frajdę sprawiła Starszakom przejażdżka lokomotywą.

Mamo, tato, wolę wodę!

 Nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii informacyjnej

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ.

Nadrzędnym celem akcji jest zachęcenie dzieci do picia wody, która jest niezbędnym elementem zrównoważonej diety.W ramach programu chcemy jednak promować nie tylko zdrowy tryb życia, ale także  podnieść poziom wiedzy dzieci na temat roli wody w życiu człowieka, jej możliwości i zastosowań, w sposób ciekawy i atrakcyjny. Zachęcamy również rodziców do zapoznania się z materiałami na ten temat na stronie www.wolewode.pl i wspólnie z nami kontynuowanie akcji również w domu.

Przedszkolaki pamiętają!

Początek listopada to okres, w którym odwiedzamy groby najbliższych, ale także czcimy pamięć o bohaterach. Dzieci z naszego przedszkola postawiły znicze przy dwóch pomnikach pamięci narodowej  w naszym mieście. Dla przedszkolaków była to z pewnością jedna z pierwszych lekcji historii.

Kotek Puszek z czarną łapką

,,Kotek Puszek z czarną łapką

dziś w przedszkolu był z Agatką..."

W piątkowe popołudnie do grupy dzieci 4 - letnich zawitał niezwykły gość, taki jak mówią słowa piosenki, choć kotek nazywa się Filutek a jego właścicielką nie jest Agatka tylko Natasza. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się kotkowi i poznać jego zwyczaje, okazało się , że koty wcale nie lubią mleka tylko wodę.Kociak okazał się bardzo wyrozumiały dla przedszkolaków, pozwalał się głaskać i tulić. Mamy nadzieję ,że pupil Nataszy jeszcze nie raz odwiedzi dzieci w naszym przedszkolu.

Święto dyni

Pod koniec października obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto, którego gwiazdą została dynia. Święto dyni zorganizowała pani Wioletta Retkowska i do wspólnej zabawy zaprosiła najmłodsze przedszkolaki. Na ten dzień dzieci mogły się przebrać, były więc czarodziejki, duszki, wróżki i dynie. Celem dyniowego święta było poznanie właściwości odżywczych oraz potraw, które można  przyrządzić z dyni, skosztowania jej, ale także pobudzenie dzieci do aktywności ruchowej, twórczej oraz integracja społeczności przedszkolnej. Dzieci bawiły się przy muzyce, którą przygotował pan od rytmiki Marek Walichniewicz. Oprócz wspólnych tańców były konkursy, a nawet degustacja zupy dyniowej. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Wszystkim rodzicom za przygotowane stroje i smakołyki bardzo dziękujemy

Jestem sobie przedszkolaczek...

W dniach 26 i 27 października w naszym przedszkolu odbyły sie uroczystości Pasowania na przedszkolaka dzieci 3- i 4 - letnich , które we wrześniu po raz pierwszy rozpoczęły edukację przedszkolną. Przygotowania w obu grupach trwały już od początku roku szkolnego. Dzieci specjalnie z tej okazji zaprezentowały program artystyczny: śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. Dla większości dzieci był to pierwszy występ przed tak szeroką publicznością, ponieważ na te uroczystości każdy kandydat na przedszkolaka zaprosił członków swojej rodziny. Pasowania na przedszkolaka , za pomocą magicznej kredki ,dokonała pani dyrektor Dorota Górtowska. Dzieci otrzymały  pamiątkowe dyplomy , medale a także ,,rogi obfitości" pełne łakoci. Dla zaproszonych gości i dzieci przygotowano słodki poczęstunek. Uroczystość dostarczyła wszystkim wiele radości, ale także wzruszeń. Niejeden rodzic  ocierał łzę wzruszenia, dumny ze swojego maluszka, który właśnie został oficjalnie przyjęty do grona ,,braci przedszkolnej".

W toruńskim Centrum Edukacji Komunikacyjnej

Dnia 25 października dzieci 5-, 6- letnie z grupy pani Alicji Kucharskiej i Małgorzaty Strzałkowskiej pojechały na wycieczkę do toruńskiego Centrum Edukacji Komunikacyjnej, gdzie w trakcie zabaw utrwalały poprawne zachowania podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach, a także świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem  niektórych znaków drogowych. Wizyta w CEK była okazją nie tylko do utrwalenia wiadomości i zachowań, ale także okazją do znakomitej zabawy.

Dzień Edukacji Narodowej w przedszkolu

W piątek 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej czyli święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji dzieci 5- i 6- letnie z grupy pani Alicji Kucharskiej i Małgorzaty Strzałkowskiej przygotowały uroczysty poranek. Przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły, tym samym dziękując wszystkim paniom i panom za ich pracę. Wszyscy pracownicy przedszkola otrzymali laurki z życzeniami. Popisy artystyczne dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszystkim rodzicom i dzieciom za życzenia i kwiaty składamy serdeczne podziękowania.

Badania logopedyczne

Jak co roku w naszym przedszkolu w miesiącu wrześniu i październiku trwają badania logopedyczne dzieci 5- i 6 - letnich. Diagnozę przeprowadzili pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej: logopeda pani Halina Grudniewska i logopeda pani Małgorzata Kołpa. Badanie miały na celu wstępne rozpoznanie  problemów  logopedycznych dzieci, a co za tym idzie skierowanie ich na terapię logopedyczną.

Leśna wyprawa

Dwie grupy dzieci 4 - letnich wybrały sie na wyprawę do lasu. Przedszkolaki miały dużo szczęścia, ponieważ las przywitał ich słoneczną pogodą. Maluchy nie tylko spacerowały i bawiły się , ale także obserwowały jesienną przyrodę. Jednak dzieciom najbardziej spodobał się piknik w otoczeniu przyrody, a smakołyki przygotowane przez rodziców dzieci pałaszowały z przyjemnością.

Kasztanowe upominki

Przedszkolaki od jakiegoś czasu przynoszą do przedszkola Dary Jesieni, w tym kasztany i żołędzie. Dzieci 5 - letnie wraz z panią Małgosią wykonały z nich kasztankowe ludziki, którymi obdarowały młodszych kolegów. Maluchom bardzo spodobały się takie jesienne upominki.

Leśna szkoła czyli zajęcia na Barbarce

4 października 6 - latki z grupy pani Lubomiry i pani Marty odwiedziły ,,Leśną szkołę" na Barbarce. Tam dzieci pod okiem pani dydaktyk poznawały życie mieszkańców lasu., między innymi wysłuchały ciekawostek z życia leśnych zwierząt, poznały nazwy wielu drzew, krzewów i grzybów. Przedszkolaki znalazły także czas , aby pobawić się na placu zabaw.

Ręcznie malowane

Dzień chłopaka

Od najmłodszych lat uczymy dzieci  aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty czy o urodzinach, imieninach itd.…. Równie ważne jest Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Dziewczynki  i panie wręczyły chłopcom słodkie  upominki . Następnie odbyły się zabawy, gry i konkursy przy których wszyscy świetnie się bawili. Wszystkim chłopcom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia!!!

Nowe stoliki i krzesła

W kolejnej sali w naszym przedszkolu zostały wymienione stoliki i krzesełka. Tym razem sala dzieci 4 - letnicj została  wyposażona  w niezbędną ilość stolików i krzeseł dostosowanych do wzrostu poszczególnych dzieci. Stoliki są sześciokątne i bardzo estetyczne, wykonane z przyjaznych dla dzieci materiałów. Przedszkolaki są bardzo zadowolone z nowego nabytku, a wykonywanie zadań lub zabawa przy stolikach stały się jeszcze przyjemniejsze.

Konkurs plastyczny

Część najstarszych grup z naszego przedszkola wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekę dziecięcą ,,Lasy to życie - chrońmy je". Celem konkursu było wyrabianie szacunku do środowiska przyrodniczego, ukazanie roli lasów w przyrodzie, inspirowanie do pracy nad ochroną środowiska, kształtowanie umiejętności plastycznych i wyobraźni estetycznej. Przedszkolaki za swoje prace otrzymały wyróżnienie, a każdej grupie za udział w konkursie zostały wręczone dyplomy. Wystawę prac można oglądać w bibliotece dziecięcej w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

Pan policjant odwiedza przedszkole

Na początku każdego roku szkolnego nasze dzieci poznają przedszkole oraz drogę do przedszkola, wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku wybieramy się na spacery, przejścia dla pieszych, poznajemy niektóre znaki drogowe, przechodzimy przez ulice wysoko podnosząc ręce – dla lepszej widoczności! Każde dziecko wie, że najwięcej o ruchu drogowym wie pan policjant. Dlatego  zaprosiliśmy do przedszkola pana policjanta. Dzieci uważnie przyglądały się umundurowaniu naszego gościa. Jednak najwięcej emocji wzbudziło dotykanie i przymierzanie czapki i kajdanków. Dzieci dowiedziały się o samej pracy policjanta oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach będąc pod opieką dorosłych. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.
Spotkanie to będzie miało zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.

Pierwszy dzień jesieni

Dzieci 4-letnie z grupy pani Wioletty i pani Joli obchodziły  pierwszy dzień jesieni podczas grupowego święta pieczonego ziemniaka. W tym dniu na zajęciach plastycznych przedszkolaki wykonały jeże z ziemniaków i zapałek. Dzieci pożegnały lato i przywitały jesień grillowanymi ziemniaczkami i kiełbaskami. Wcześniej smakowały pieczywo ze złocistym miodem i kremem orzechowym, które również kojarzą się z jesienią. Nie zabrakło tego dnia tańców i piosenek o jesieni. I choć dopiero przywitaliśmy jesień, niektóre przedszkolaki już nie mogą doczekać się zimy i zabaw na śniegu.

W świecie książek

5 - latki z grupy pani Hani Pieniak były z wizytą w bibliotece dziecięcej, gdzie zapoznały sie z wyposażeniem, księgozbiorem, gdzie również poznały nowe słowa: wypożyczalnia, czytelnia. Przewodnikiem po ciekawym świecie książek była pani Barbara Kicińska, kierownik biblioteki. Przedszkolaki zostały zaproszone do częstego odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami i wspólne czytanie wypożyczonych książek w domu

Na komisariacie policji

16 września Starszacy z naszego przedszkola odwiedziły miejscowy komisariat policji, gdzie pan policjant mówił o bezpiecznym poruszaniu się zarówno po ulicy jak i po chodniku. I choć nie były to dla przedszkolaków nowe wiadomości słuchały ich z uwagą. Najbardziej przedszkolaków zainteresował samochód policyjny, do którego dzieci mogły wsiąść.

Pierwsze zebrania z rodzicami

W drugim tygodniu  nowego roku szkolnego odbyły się zebrania organizacyjne dla rodziców dzieci 3-6 - letnich z grup całodziennych. Cieszy nas fakt,że tak wielu rodziców mimo zajęć zechciało przyjść na spotkanie z dyrektor przedszkola oraz nauczycielami.

SMART - stolik multimedialny, nowoczesna pomoc edukacyjna .

We wtorek 6 września nasze przedszkole otrzymało, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, stolik multimedialny SMART, ramach Projektu Edukacyjnego ,,Mój region moja ojczyzna w zjednoczonej Europie.". Interaktywny stolik przeznaczony jest dla wielu użytkowników. Został stworzony z myślą o zachęceniu do współpracy, dyskusji i tworzenia wspólnych rozwiązań. Przedszkolaki chętnie korzystają z tak atrakcyjnej pomocy, grają w gry edukacyjne i wspólnie pracują z interaktywnymi ćwiczeniami. Stolik daje nieograniczone możliwości rozrywki i grupowej pracy - począwszy od przeciągania wizerunku słonia na ekranie, do podążania za wskazówkami lub poznania mapy ludzkiego ciała. Smart zyskał akceptację zarówno dzieci jak i nauczycieli. Niestety wszyscy żałują , że zostanie w naszym przedszkolu tylko dwa tygodnie.

Zanim rozpoczął się rok szkolny

Zanim rozpoczął się rok szkolny w naszym przedszkolu trwało odnawianie i remontowanie wielu pomieszczeń. Najważniejszą inwestycją ,w czasie przerwy wakacyjnej, była wymiana podłogi parkietowej na wysokim parterze, tj w trzech salach, sali gimnastycznej i korytarzu. Zainstalowano nowy parkiet i mimo kurzu, bałaganu i niedogodności, po zakończeniu prac podłoga prezentuje się znakomicie.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl