Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

 

KARTA ROWEROWA

w SZKOLE

 

            W sobotę, 2 czerwca uczniowie klas IV zaliczali test sprawdzający kwalifikacje do ubiegania się o KARTĘ ROWEROWĄ oraz ćwiczyli jazdę rowerem na szkolnym torze. Wcześniej na lekcjach techniki poznawali zasady ruchu drogowego, uczyli się właściwego zachowania na drodze oraz poznawali zasady udzielania pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. W szkoleniu uwzględniono  zmiany w kodeksie drogowym dotyczące rowerzystów z maja 2011 roku.

 

W późniejszym terminie odbędzie się sprawdzenie umiejętności kierowania rowerem na szkolnym torze jazdy.

 

 

Egzamin praktyczny na KARTĘ ROWEROWĄ  dla uczniów SP 3 odbędzie się 22 czerwca (piątek)o godz. 12:30, na terenie boiska SP 2. Uczniowie przychodzą ze sprawnymi rowerami. 

 

 

Najważniejsze zmiany w kodeksie drogowym

dotyczące rowerzystów

 

1. Czym jest rower

 

Oprócz tradycyjnego jednośladu, będzie nim także trójkołowiec o szerokości do 0,9 m, czy mieszcząca się w tych wymiarach riksza. Nowelizacja mówi też o rowerach elektrycznych, które do tej pory traktowane były jak motocykle. Taki rower musi mieć silnik zasilany napięciem nie większym niż 48 V i korzystając z elektrycznego napędu nie może rozwijać większej szybkości niż 25 km/h.

 • trójkołowiec
  trójkołowiec

 

2. Wózek rowerowy

 

Będzie nim każdy rower przekraczający szerokość 0,9 m. Takie pojazdy nie będą mogły poruszać się po ścieżkach dla rowerzystów.

 

3. Śluza rowerowa

 

Choć w Europie Zachodniej są one codziennością, to na ulicach polskich miast dopiero się pojawiają. Będzie to wyznaczony obszar pomiędzy linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem, który kierujący rowerem, po ominięciu samochodów, będzie wykorzystywał do ustawienia się do lewoskrętu.

 • śluza rowerowa
  śluza rowerowa

 

4. Jazda środkiem pasa

 

Zgodnie ze starymi przepisami rowerzysta musiał jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Teraz na skrzyżowaniu (w tym na rondzie) i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa, jeśli umożliwia on opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

 • jazda środkiem pasa
  jazda środkiem pasa

 

5. Wyprzedzanie rowerem

 

Rowerzysta będzie mógł wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy i np. swobodnie dojechać do świateł na skrzyżowaniu. Teraz mógł tylko omijać stojące samochody.

 • wyprzedzanie przez rowerzystę aut jadących w korku
  wyprzedzanie przez rowerzystę aut jadących w korku

 

6. Pierwszeństwo na przejeździe

 

Chodzi o ścieżki rowerowe przecinające jezdnie. Teraz rowerzysta jadący po nich będzie miał pierwszeństwo przed samochodem, kiedy ten skręcać będzie z drogi głównej.

 • pierwszeństwo na przejeździe rowerowym
  pierwszeństwo na przejeździe rowerowym

 

7. Rowerami obok siebie

 

Nowe prawo daje możliwość jazdy dwóch rowerzystów obok siebie, ale tyko wtedy, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu. Dzięki temu dorośli będą mogli na przykład asekurować swoje dzieci 

 • jazda rowerzystów obok siebie
  jazda rowerzystów obok siebie

 

8. Przewożenie dzieci

 

Nowe przepisy dają możliwość przewozu najmłodszych w specjalnych dwukołowych przyczepkach ciągniętych za rowerem.

 • przewożenie dzieci
  przewożenie dzieci

 

9. Rowerem po chodniku

 

Będzie możliwość jazdy po nim, ale tylko podczas złych warunków pogodowych: mgły, deszczu, śniegu czy wiatru. Oczywiście rowerzysta ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym. Nadal będzie obowiązywał przepis, że rowerzysta może jechać chodnikiem, jeśli na położonej obok jezdni dozwolona prędkość jest wyższa niż 50 km/h, a chodnik ma więcej niż dwa metry szerokości.

 • rowerem po chodniku
  rowerem po chodniku
 • Rowerzysta powinien pamiętać, że przekraczając przejście...
  Rowerzysta powinien pamiętać, że przekraczając przejście dla pieszych powinien rower przeprowadzić, przejeżdżanie na rowerze jest dozwolone tylko na przejazdach rowerowych oznaczonych znakiem poziomym P

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl