Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

MARCOWY GARNIEC

W GRUDZIĄDZU

 

"W marcu jak w garncu" - tego znanego przysłowia doświadczyli nasi turyści uczestniczący w wycieczce do Grudziądza. W sobotę 31 marca wyruszyliśmy na krajoznawczą wyprawę do tego prawie stutysięcznego miasta położonego nad Wisłą. Sunące po niebie, od samego rana, szarobure chmury nie wróżyły niczego dobrego. Ledwo dojechaliśmy do plaży miejskiej nad Jeziorem Rudnickim Wielkim, a już zaczęło intensywnie padać. Mimo to, pod prowizorycznym dachem zdołaliśmy rozegrać kilka konkursów i obdarować się drobnymi nagrodami.

            Spacerowi po nadwiślańskich błoniach, wzdłuż charakterystycznych spichlerzy towarzyszył silny wiatr. Wspinaczka na Górę Zamkową ujawniła naszą pozimową słabość fizyczną. Na szczycie, dysząc ze zmęczenia, oglądaliśmy panoramę Basenu Grudziądzkiego w promieniach słabego słońca. Wędrówka po Starym Mieście dostarczyła nam jedynie wrażeń związanych z przenikliwym zimnem. Schroniliśmy się przed nim w Muzeum Miejskim. Oglądaliśmy w nim wystawę plastyczną, niezbyt dla nas zrozumiałą, oraz zestaw eksponatów archeologicznych z wykopalisk prowadzonych na terenie powiatu grudziądzkiego. Naszą największą aprobatę zyskała jednak wystawa związana z historią kolejnictwa. Film prezentujący budowę torów i stacji kolejowych oglądaliśmy z zainteresowaniem, ciesząc się z kadrów ukazujących stację chełmżyńską. Dawne,tekturowe bilety kolejowe, którymi obdarowano turystów stały się atrakcyjną pamiątką.

            Koszmar marcowej pogody dopadł nas po wyjściu z muzeum. Deszcz, grad i śnieg towarzyszyły nam na zmianę aż do galerii handlowej, w której zrobiliśmy przerwę na posiłek. Jedzenie, które zamówiliśmy były tak różnorodne i pyszne, że szybko zapomnieliśmy o niesympatycznej pogodzie. A powrót do Chełmży odbył się przy całkiem przyzwoicie grzejącym słońcu.

 

Tekst: I. Wierzbicka

 

Zdjęcia: M. Stefaniak

 

 

opracował: admin.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl