Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito wiarę, nadzieję i miłość…,
jednym strzałem w tył głowy…

 

         W piątek 25 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość zrealizowana w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” posadzenia dębu pamięci dla uczczenia majora Andrzeja Marzeckiego.  

 

W uroczystości wzięła udział rodzina majora Andrzeja Marzeckiego, Jan Krzysztof Ardanowski – Poseł na Sejm RP, Dariusz Meller – Wicestarosta Toruński, Jerzy Czerwiński – Burmistrz Miasta Chełmży, Marek Kuffel – Wiceburmistrz Miasta Chełmży, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, delegacja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, przedstawiciele Związku Sybiraków, samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji, nauczyciele, młodzież i mieszkańcy Chełmży.

 

„Katyń – ocalić od zapomnienia” to społeczny program upamiętnienia ofiar zbrodni – wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina 21 857 polskich jeńców wojennych
w kwietniu 1940 roku. Celem programu jest uczczenie pamięci bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie dębów pamięci. Każdy dąb upamiętnia jedną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

 

 

 

Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy.
I woła o sprawiedliwość, i prawdę po świecie niesie…
Prawdę o jeńców tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie…

 

 

 

Dąb posadzony w ogródku naszej szkoły upamiętnia majora Andrzeja Marzeckiego – oficera Marynarki Wojennej RP, który całe swoje żołnierskie życie poświęcił służbie ojczyźnie. Służył na okrętach Bałtyk, Generał Haller, Rybitwa, Kujawiak, Ryś, Pińsk, Horodyszcze.

 

Po wybuchu II wojny światowej Major Andrzej Marzecki został aresztowany przez wojska sowieckie i osadzony w obozie w Kozielsku. Stamtąd został wywieziony 4 kwietnia 1940 r. o godz. 3.00 na miejsce zbrodni w Katyniu i tam bestialsko zamordowany strzałem w  tył głowy.

 

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości.

 

 

 

         Sadząc katyński dąb pamięci, daliśmy dowód naszej patriotycznej dojrzałości. To okazja do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny widzianej
przez pryzmat losów konkretnego człowieka.

 

Niech pamięć o bohaterze Andrzeju Marzeckim będzie żywa w sercach i umysłach przyszłych pokoleń, niech sprzyja wychowaniu młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa.

 

Uroczystość posadzenia katyńskiego dębu pamięci została zorganizowana
dzięki wsparciu i pomocy:

 

Pana Dariusza Mellera – Wicestarosty Toruńskiego,

 

Pana Jerzego Czerwińskiego – Burmistrza Miasta Chełmży,

 

Pani Urszuli Meszyńskiej – dyrektora PiMBP w Chełmży,

 

Pana Zdzisława Krygera – zastępcy dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,

 

Pana Dawida Brodzkiego – Hotel-Restauracja „Imperium” w Chełmży,

 

Pana Stanisława Nowaka,

 

NSZZ „Solidarność” .

 

 

 

Program artystyczny tej uroczystości przygotowali: pani Magdalena Stefaniak, pani Renata Szatkowaska, pani Agnieszka Zdziech, pani Beata Szymczak, pani Katarzyna Szwarc-Kręciszewska, państwo Teresa i Marek Pużanowscy oraz chór „Młoda Chełmża” i recytatorzy – uczniowie SP3 i Gimnazjum nr 1 w Chełmży.

 

Tekst: Katarzyna Szwarc- Kręciszewska

Zdjęcia: L. Chmielewski

opracował: admin.

  • 25 października 2011 r.
    25 października 2011 r.
  • 5 października 2012 r.
    5 października 2012 r.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl