Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

NA NOCNYCH MARSZACH

 

 

            Kolejną sobotę 27 listopada turyści spędzili w Toruniu. Wyjechaliśmy po południu, kierując się do Lasu Barbarka. Najpierw powędrowaliśmy na Cmentarz Ofiar Faszyzmu, aby obejrzeć nowy pomnik wystawiony kilka miesięcy temu z okazji siedemdziesiątej rocznicy hitlerowskich zbrodni dokonanych w tym miejscu.

            Zielony szlak turystyczny poprowadził nas do Osady Leśnej i kaplicy św. Barbary. Na pobliskim placu zabaw oczekiwaliśmy na rozpoczęcie XXXIII Nocnych Marszów na Orientację, przygotowanych przez KInO "SKARMAT". Gdy tylko ogarnęła nas przyzwoita ciemność, organizatorzy zrobili nam krótką odprawę techniczną i wyruszyliśmy do lasu. Część z nas wędrowała z drużynami licząc na własne siły, część natomiast z opiekunami i instruktorem.

            Nocne marsze mają to do siebie, że prócz komplikacji wynikających z nieumiejętności czytania i posługiwania się mapą, pojawiają się dodatkowe utrudnienia związane z wszechobecnymi ciemnościami. Brak widoczności potęguje jeszcze otaczający nas las. Błądziliśmy zatem między drzewami, szukając kolejnych punktów. Zderzaliśmy się ze sobą, wpadaliśmy w dołki i intensywnie odliczaliśmy, czy nikt się nie zgubił. Szczęśliwie, dzięki wysiłkom instruktora i naszej wyjątkowej dyscyplinie, dotarliśmy w końcu do mety. Tu czekała na nas słodka nagroda - duże, pyszne wafelki. Niektórzy z nas nocną wędrówkę przypłacili utratą czapek i pomponów od szalików oraz długopisów.   

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl