Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

              W sobotę 20 listopada nasi turyści pojechali do Złotorii pod Toruniem. Deszczowa pogoda nie zachęcała do wyjazdu, a mimo to stawiliśmy się prawie w komplecie.

Podtoruńska wieś Złotoria słynie z romantycznych ruin zamku zbudowanego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Aby obejrzeć resztki zamczyska musieliśmy wędrować polną ścieżką pełną kałuż i błota. Droga biegła brzegiem szeroko rozlanej Drwęcy, będącej rezerwatem ryb łososiowatych. Zamek, a właściwie to co z niego zostało, stoi na cyplu między Drwęcą a Wisłą. Wielką frajdę sprawiło nam wdrapywanie się na pozostałości murów, wchodzenie do piwnic i krążenie po gąszczu krzewów rosnących w okolicy ruin. Niestety nie obyło się bez przykrych "wypadków". Niektórzy z nas przegrali walkę z błotem i tracąc równowagę lądowali w brązowej brei. Trzeba było zużyć chyba tonę chusteczek higienicznych, aby doprowadzić do stanu normalności ubiór i obuwie. 

Dopełnieniem złotoryjskich wrażeń była nasza wędrówka do Kaszczorka po terenach zalewowych Wisły. Drwęcę pokonaliśmy, wędrując przez zabytkowy drewniany most. Szliśmy lasem, polnymi drogami, aby dotrzeć wreszcie do willowej części  toruńskiej dzielnicy. Dobrze, że padał deszcz, bo nasze ubłocone buty nie bardzo pasowały do eleganckich posesji i ulic. Gdy tylko ujrzeliśmy czekający na nas w Kaszczorku autokar, przyspieszyliśmy kroku z nadzieją, że wreszcie przestanie kapać nam na głowę. Nasze zadowolenie z tego, że siedzimy wreszcie w suchym pojeździe było tak duże, że nie mieliśmy już nawet ochoty oglądać przez szyby gotyckiego kościółka, zbudowanego u podnóża wiślanej skarpy. 

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl