Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

 

,,PŁOMIEŃ ROZGRYZIE MALOWANE DZIEJE,

SKARBY MIECZOWI SPUSTOSZĄ ZŁODZIEJE -

PIEŚŃ UJDZIE CAŁO …..”

A. MICKIEWICZ

 

            Tym  mottem 10 listopada 2010r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmży rozpoczął się ,,Wieczór pieśni patriotycznych i wojskowych”.

            Zaproszeni goście – dyrekcja szkoły, kombatanci,  m.in. p. Zygmunt Krause i licznie zgromadzeni rodzice i przyjaciele ,,dwójki” wzięli udział w wieczornicy przygotowanej przez uczniów klas III  oraz świetlicę szkolną. Kl. III a przedstawiła krótką inscenizację ,,O generale Kwiatkowskim i marszałku Pyszałku” opracowaną wraz z wychowawczynią

            M. Grubecką na zajęciach w ramach projektu ,,Z Małgosią po naukę”. Wesołe dialogi opowiadały o dziecięcych marzeniach o pokoju na świecie,  potępiały przemoc i agresję:

,,Wojna jest niepotrzebna

jak łach, jak śmieć –psu na budę.

Wojna jest niepotrzebna.

Jeśli zabijać- to nudę.

Wojna nie jest dla ludzi.

Powtórzcie to wszystkim i echu.

Jeśli nas salwa ma budzić-

niech będzie to salwa śmiechu”

 

            Druga część wieczornicy to wspólne śpiewanie pięknych pieśni patriotycznych i wojskowych , możliwe dzięki specjalnie wydrukowanym dla gości śpiewnikom. Trzecioklasiści pod kierunkiem wychowawczyń M. Jankowskiej , M.  Karaszewskiej i M. Grubeckiej poznawali je na lekcjach  muzyki. Ze sceny popłynęły nuty pieśni z różnych okresów historii Polski.

            Wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi uczniowie zaśpiewali  ,,Legiony”, 

,,Rozkwitały pąki białych róż”,  ,,Szarą piechotę”,  ,,Pałacyk Michla”  i wiele innych. Gościnnie wystąpiła dorosła siostra jednego z uczniów Anita Polzin w piosence ,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Okoliczności powstania każdej z pieśni naświetliła A.Wilmańska – Paul  nauczycielka świetlicy.

         Wieczór i nastrój świec sprzyjał  poddaniu się urokowi melodii z tamtych lat . Specjalne podziękowania za wkład pracy w organizację  uroczystości  należą się uczniom klas III oraz rodzicom, którzy przygotowali dla swych pociech na tę okazję stroje, pomagali w uczeniu się tekstów i melodii pieśni. W przygotowanie wieczornicy zaangażowały się również nauczycielki  ,,dwójki”: p. M. Sadzikowska, W. Burandt- Dejewska,  B. Majewska.

 

 

Tekst:  M. Grubecka

Foto: M. Sadzikowska

          

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl