Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

 

               Dnia 30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony uchwaleniu Konstytucji 3 maja przygotowany przez p. Katarzynę Gajewską.

              Uczniowie przypomnieli zebranym, że: Konstytucja III maja była ustawą przełomową, jedną z pierwszych na świecie. Miała ona uregulować chory system, służyła naprawie wewnętrznych stosunków społecznych, panujących w państwie. Była też jedną z prób odpowiedzi na I rozbiór Polski i zapobieżeniu dalszemu rozkładowi państwa. Była ukoronowaniem sejmu czteroletniego (tzw. Sejmu Wielkiego). Same prace od początku trwały w konspiracji pod przewodnictwem Stanisława Małachowskiego - marszałka, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja, które to postacie oglądaliśmy podczas akademii.

          Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

          Wszystkie wiadomości dotyczące tak ważnego święta narodowego młodzież mogła usłyszeć,  zobaczyć w czasie apelu przygotowanym przez uczniów klas 5.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl