Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Środa 21 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Joanny, Kazimierza, Emiliana

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

POWITANIE  WIOSNY

       Liczna grupa ponad pięćdziesięciu, młodych turystów wyruszyła w sobotę 20 marca na wycieczkę autokarową po okolicach Chełmży i Torunia. Trasa naszej wyprawy wiodła przez senne wioski, w których przyglądaliśmy się zabytkom, czasami mocno zrujnowanym.

W Głuchowie powitał nas zabity deskami XIX – wieczny pałac, do niedawna jeszcze zamieszkały przez dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej. Aby nie patrzeć na ten smutny widok, urządziliśmy sobie krótki spacer po rozległym, przypałacowym parku, w którym powitały nas majestatyczne, pomnikowe drzewa oraz ogromny staw.

W Nawrze zrobiło nam się przykro. Niszczejący od dłuższego czasu pałac Kruszyńskich i Sczanieckich podupadł jeszcze bardziej, a parafialny kościółek z cudownym obrazem Matki Boskiej Nawrzańskiej niewiele swym wyglądem ustępował pałacowi.

Znacznie okazalej wyglądały za to świątynie w Grzywnie i Biskupicach. Z zainteresowaniem oglądaliśmy konstrukcję kościołów, szukaliśmy charakterystycznych ozdób i elementów. W Biskupicach furorę robiła zewnętrzna ambona. Każdy chciał postać na niej przez chwilę i poczuć się jak prawdziwy kaznodzieja.

Zamek Bierzgłowski (krzyżacki) zachwycił nas swym ogromem, potężnymi murami, wieżą bramną i dużą ilością miejsc do biegania.

Wycieczka wzbogaciła nas o kolejne punkty wpisane do książeczek turystycznych (niektórzy zdołali już tym razem zdobyć odznaki: turystyki pieszej, „”Turystę Chełmży” i „Turystę Przyrodnika”). Pani H.Nitzler zainteresowała wszystkich żywotami świętych: Katarzyny Aleksandryjskiej i Marii Magdaleny; pani M.Stefaniak, jak zwykle, zadbała o nasze dobre samopoczucie i uwieczniła cyfrówką  co ciekawsze momenty z wyprawy.

Dzień, w którym odbywała się wycieczka jest ostatnim dniem kalendarzowej zimy. W Toruniu, na Barbarce urządziliśmy sobie duże ognisko, napiekliśmy kiełbas. Po ich zjedzeniu, z wielką satysfakcją spaliliśmy w ogniu naszą kukłę – marzannę. Pięknie się paliła i miejmy nadzieję, że Pani Zima zbyt szybko do nas nie powróci. Niepokoi nas tylko to, że podczas zwiedzania nie zauważyliśmy żadnych, najmniejszych oznak wiosny. Wiosno, przychodź jak najszybciej!

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 2248 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.