Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Wtorek 20 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Bernarda, Samuela, Bernardy

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

KOSMICZNA 

WYCIECZKA

Ależ to była wyprawa! W piątek 12 marca nasi uczniowie z klas IV – VI wyruszyli do Torunia na prawdziwie astronomiczną wycieczkę.

            Na początek zaserwowaliśmy sobie interaktywne zajęcia w orbitarium. Na środku sali zaskoczenie – sonda kosmiczna Cassini w oryginalnym rozmiarze. Konsole z przyciskami, kule, rury, wagi – wszystko do dyspozycji zainteresowanych dzieci. Sterowaliśmy lotem sondy, wyświetlaliśmy filmy i informacje o planetach Układu Słonecznego. Mogliśmy sami stworzyć tornado, czy wywołać potężne wiry w atmosferze. Przekazywaliśmy słyszalne informacje dźwiękowe za pomocą zestawu anten, mimo panującego w orbitarium zgiełku. Dotykaliśmy również sztucznie wytworzonych błyskawic. Największą jednak furorę robiła waga, która przeliczała nasze masy na różnych ciałach niebieskich. Takich gwałtownych diet odchudzających i tuczących nikt ze stojących na tej wadze  się nie spodziewał. A ile było przy tym radości i śmiechu.

W planetarium zrobiło się  nastrojowo i tajemniczo. Lektorzy prowadzili przyjemną dyskusję o ilości planet w naszym Układzie Słonecznym. Rozmowę uzupełniał pokaz filmów, przeźroczy i zdjęć oraz przepiękna, prawdziwie kosmiczna muzyka. Mimo interesującego seansu, wychodząc z planetarium, nadal nieprzekonani, sprzeczaliśmy się o to, czy mamy tylko 8 czy nadal 9 planet.

            Uzupełnieniem naszej wyjątkowej wyprawy stał się również film w Cinema City – „Planeta 51”. Był to sympatyczny seans o astronaucie, którego mieszkańcy wspomnianej planety potraktowali jako niebezpiecznego ufoludka. Na szczęście, jak to w filmach bywa, strach przed nieznanym i i niepoznanym został zażegnany. Zapanowała miłość, przyjaźń i ogromna radość.

            Wielka dawka kosmiczno – astronomicznych wrażeń podczas tej wycieczki doprowadziła nas do stanu wyjątkowego odprężenia. Nawet opiekunki (E. Habant, I. Makowska, B. Skrzeczkowska, I. Wierzbicka) były dziwnie spokojne i zrelaksowane.

Tekst i zdjęcia: I. Wierzbicka

opracował: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1896 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.