Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

       W sobotę 6 marca SKKT wybrało się do Chełmna. W Mieście Zakochanych zatrzymaliśmy się na okazałym rynku, aby podziwiać renesansowy ratusz. Przy monumentalnej, gotyckiej farze wysłuchaliśmy informacji o św. Walentym – patronie zakochanych, epileptyków i psychicznie chorych. W świątyni obejrzeliśmy cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej Chełmińskiej, płaskorzeźby apostołów i meluzynę – głowę jelenia, działającą jak barometr. Zajrzeliśmy również do pięknie ozdobionej kaplicy św. Walentego, gdzie 14 lutego wystawiane są jego relikwie.

Szlak zielony zwany „Szlakiem Starego Chełmna” zawiódł nas do miejscowości Kałdus, leżącej około 5 km na południe od miasta. Wędrując wśród pól, podziwialiśmy lekko zamgloną panoramę starego Chełmna i wypatrywaliśmy charakterystycznego wzniesienia. Kiedy wreszcie go zobaczyliśmy, wiedzieliśmy, że dotarliśmy do celu naszej wyprawy – rezerwatu stepowego „Góra św. Wawrzyńca”.

            Wzgórze znajduje się na krawędzi doliny Wisły, skąd roztacza się przepiękny widok. Wewnątrz „Góry” ponad tysiąc lat temu istniał gród, prawdopodobnie protoplasta dzisiejszego Chełmna. Chcąc poczuć powiew dawnych czasów zajrzeliśmy do wykopu, pozostawionego przez toruńskich archeologów. Przeszliśmy się również po koronie potężnych obwałowań broniących dostępu do grodziska.

                 W drodze powrotnej na polach wokół wzgórza szukaliśmy (i znaleźliśmy) skorup – resztek dawnych naczyń glinianych. Szkoda, że do wiosny jeszcze daleko. Może zobaczylibyśmy także ostnice – trawy chronione w rezerwacie.

            Z wycieczki przywieźliśmy puste termosy i portfele, papiery i woreczki po kanapkach, mnóstwo wrażeń i kolejne punkty do turystycznych odznak. No i, oczywiście, lekko obolałe mięśnie nóg, nieprzywykłe do dalekich, pieszych wypraw.

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl