Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Piątek 23 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Apolinarego, Filipa, Róży

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

       W sobotę 6 marca SKKT wybrało się do Chełmna. W Mieście Zakochanych zatrzymaliśmy się na okazałym rynku, aby podziwiać renesansowy ratusz. Przy monumentalnej, gotyckiej farze wysłuchaliśmy informacji o św. Walentym – patronie zakochanych, epileptyków i psychicznie chorych. W świątyni obejrzeliśmy cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej Chełmińskiej, płaskorzeźby apostołów i meluzynę – głowę jelenia, działającą jak barometr. Zajrzeliśmy również do pięknie ozdobionej kaplicy św. Walentego, gdzie 14 lutego wystawiane są jego relikwie.

Szlak zielony zwany „Szlakiem Starego Chełmna” zawiódł nas do miejscowości Kałdus, leżącej około 5 km na południe od miasta. Wędrując wśród pól, podziwialiśmy lekko zamgloną panoramę starego Chełmna i wypatrywaliśmy charakterystycznego wzniesienia. Kiedy wreszcie go zobaczyliśmy, wiedzieliśmy, że dotarliśmy do celu naszej wyprawy – rezerwatu stepowego „Góra św. Wawrzyńca”.

            Wzgórze znajduje się na krawędzi doliny Wisły, skąd roztacza się przepiękny widok. Wewnątrz „Góry” ponad tysiąc lat temu istniał gród, prawdopodobnie protoplasta dzisiejszego Chełmna. Chcąc poczuć powiew dawnych czasów zajrzeliśmy do wykopu, pozostawionego przez toruńskich archeologów. Przeszliśmy się również po koronie potężnych obwałowań broniących dostępu do grodziska.

                 W drodze powrotnej na polach wokół wzgórza szukaliśmy (i znaleźliśmy) skorup – resztek dawnych naczyń glinianych. Szkoda, że do wiosny jeszcze daleko. Może zobaczylibyśmy także ostnice – trawy chronione w rezerwacie.

            Z wycieczki przywieźliśmy puste termosy i portfele, papiery i woreczki po kanapkach, mnóstwo wrażeń i kolejne punkty do turystycznych odznak. No i, oczywiście, lekko obolałe mięśnie nóg, nieprzywykłe do dalekich, pieszych wypraw.

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1765 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.