Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

            Turyści z naszego Klubu wyruszyli 20 lutego na kolejną, sobotnią wyprawę. Tym razem celem wycieczki było głównie zdobywanie punktów do odznaki „Turysta Chełmży”.

Autokarem dotarliśmy do zabytkowych kościołów w Dźwierznie i Kiełbasinie. Podziwialiśmy ich gotycką architekturą. Ze zdumieniem przyjęliśmy wiadomość o ich ponad 600 – letniej historii. O świątyni kiełbasińskiej opowiadał nam sam gospodarz – proboszcz ks. Roman Cieszyński.

W Pluskowęsach oglądaliśmy – niestety tylko spoza ogrodzenia – eklektyczny pałac Kalksteinów i rozległy park z potężnymi, pomnikowymi drzewami. Cały zabytkowy teren obeszliśmy dookoła. Zatrzymaliśmy się nad brzegiem Jeziora Chełmżyńskiego, a w polu utknęliśmy w bardzo mokrym śniegu. Oj, chlupało nam trochę w butach, chlupało.

Podczas wędrówki na półwysep nad Jeziorem Grodzieńskim, ćwiczyliśmy naszą sprawność, chodząc po kłodach drzew ściętych w pobliskim lesie. Potrzebne nam były także umiejętności akrobatyczne, aby utrzymać pion na zabłoconych, leśnych ścieżkach. Niektórzy, w tym również opiekunki, wyczyniali niezłe figury z przysiadem na tylną część ciała.

Przy pomniku poświęconym pomordowanym Żydówkom wysłuchaliśmy opowieści o hitlerowskich obozach pracy, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się.

Zakończenie naszej wyprawy odbyło się w Zalesiu. Nad jeziorem czekało na nas ognisko i plac zabaw. Spacery po polach i lasach oraz zwiedzanie zabytków zaostrzyły nasze apetyty. Pieczone kiełbasy smakowały wyśmienicie.

Uczestnicy wycieczki otrzymali książeczki i punkty za zwiedzenie Dźwierzna, Pluskowęs, Kiełbasina, Grodna i Kuchni. Za miesiąc odbędzie się druga część wyprawy, podczas której niektórzy zostaną już zdobywcami regionalnej odznaki „Turysta Chełmży”. Opiekunki SKKT życzą wytrwałości!

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl