Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Środa 24 Lipca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Kingi, Krystyny, Olgi

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • Triathlon 2019

Treść strony

            Turyści z naszego Klubu wyruszyli 20 lutego na kolejną, sobotnią wyprawę. Tym razem celem wycieczki było głównie zdobywanie punktów do odznaki „Turysta Chełmży”.

Autokarem dotarliśmy do zabytkowych kościołów w Dźwierznie i Kiełbasinie. Podziwialiśmy ich gotycką architekturą. Ze zdumieniem przyjęliśmy wiadomość o ich ponad 600 – letniej historii. O świątyni kiełbasińskiej opowiadał nam sam gospodarz – proboszcz ks. Roman Cieszyński.

W Pluskowęsach oglądaliśmy – niestety tylko spoza ogrodzenia – eklektyczny pałac Kalksteinów i rozległy park z potężnymi, pomnikowymi drzewami. Cały zabytkowy teren obeszliśmy dookoła. Zatrzymaliśmy się nad brzegiem Jeziora Chełmżyńskiego, a w polu utknęliśmy w bardzo mokrym śniegu. Oj, chlupało nam trochę w butach, chlupało.

Podczas wędrówki na półwysep nad Jeziorem Grodzieńskim, ćwiczyliśmy naszą sprawność, chodząc po kłodach drzew ściętych w pobliskim lesie. Potrzebne nam były także umiejętności akrobatyczne, aby utrzymać pion na zabłoconych, leśnych ścieżkach. Niektórzy, w tym również opiekunki, wyczyniali niezłe figury z przysiadem na tylną część ciała.

Przy pomniku poświęconym pomordowanym Żydówkom wysłuchaliśmy opowieści o hitlerowskich obozach pracy, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się.

Zakończenie naszej wyprawy odbyło się w Zalesiu. Nad jeziorem czekało na nas ognisko i plac zabaw. Spacery po polach i lasach oraz zwiedzanie zabytków zaostrzyły nasze apetyty. Pieczone kiełbasy smakowały wyśmienicie.

Uczestnicy wycieczki otrzymali książeczki i punkty za zwiedzenie Dźwierzna, Pluskowęs, Kiełbasina, Grodna i Kuchni. Za miesiąc odbędzie się druga część wyprawy, podczas której niektórzy zostaną już zdobywcami regionalnej odznaki „Turysta Chełmży”. Opiekunki SKKT życzą wytrwałości!

 

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1884 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.