Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

       W sobotę 6 lutego SKKT wybrało się na pieszą wycieczkę zimową. Nieustraszeni, młodzi turyści, nie zważając na mróz i nieprzyjemny wiatr, powędrowali najpierw na chełmżyńskie cmentarze. Tu obejrzeli zabytkowe kaplice grobowe Zawiszów Czarnych i Kalksteinów, wysłuchali krótkiej opowieści o zrywie powstańczym z 1919 r., podeszli do pomnika kryjącego w sobie urny z prochami Polaków zamordowanych przez hitlerowców.

              Dalsza część wycieczki była bardziej rekreacyjna. Maszerując Chełmińskim Przedmieściem, dzieciaki dotarły do jeziora Archidiakonka. Łatwo napisać „dotarły”. Ile trzeba było pokonać zasp i nawpadać w głęboki śnieg, by wreszcie dojrzeć upragniony brzeg. Najlepiej wiedzą to ci, którzy tę drogę „przez mękę” zaliczyli. Nad jeziorem, wykorzystując przerwę, wszyscy pałaszowali zapasy przyniesione w plecakach. A jak smakowała gorąca herbata z termosów. Pycha!

            Wędrując po stromych brzegach turyści przyglądali się z zaciekawieniem wędkarzom, łapiącym ryby w przeręblach. Jeden z wędkarzy okazał się naszym uczniem. Niestety  nie mógł pochwalić się obfitymi połowami - ryby brały słabo.

Na polach otaczających Archidiakonkę czekała kolejna atrakcja – stado uciekających saren oraz miejsca, w których kopały śnieg i wygrzebywały zieloną oziminę.

Na zakończenie wędrówki zorganizowaliśmy sobie jeszcze małą bitwę na śnieżki. Bałwana niestety nie ulepiliśmy (śnieg był zbyt sypki), ale jego atrybuty w postaci marchewki, kilku węgielków i dwóch gałązek wetknęliśmy w głęboki śnieg. Powstała w ten sposób spłaszczona wersja tego charakterystycznego, białego faceta.

Powrót do Chełmży odbywał się przez kompletnie zaśnieżone i oblodzone „kozie łączki”. Każdy uczestnik rajdu otrzymał na pamiątkę upominek – widokówkę miasta (najnowsze jej wydanie).

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl