Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

       Miś zawsze był i nadal jest niezwykłą zabawką dla maluchów. Można się do niego przytulić albo wyszeptać do ucha najskrytsze tajemnice. Niekiedy i starszym bliskość maskotki pomaga przetrwać trudne chwile.

            Nie wszyscy wiedzą, że pluszowy przyjaciel człowieka ma swój dzień. 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Tego dnia bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży pani Katarzyna Stankowska zaprosiła uczniów klas I – III do wspólnego świętowania.

Przekraczając próg auli, mieliśmy wrażenie, że wchodzimy do krainy bajek – serdecznym uśmiechem witał i zapraszał gości sympatyczny niedźwiadek (w tej roli wystąpiła pani Jolanta Bilska). To właśnie on i trzej nieco mniejsi pomocnicy (uczennice klasy VI) poprowadzili uroczystość.

     Zgromadzona publiczność miała okazję dowiedzieć się, że pluszowy miś to sędziwy, choć wiecznie młody i uwielbiany bohater. Ma ponad 100 lat, narodził się w 1902r.
Jego historia związana jest z prezydentem USA Theodorem Roosveltem, który podczas polowania nie pozwolił na skrzywdzenie malutkiego niedźwiadka. To wydarzenie było inspiracją dla twórcy pierwszego pluszowego misia o imieniu Teddy. Od tamtych czasów pluszowe misie towarzyszą w zabawie dzieciom na całym świecie, dodają otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

        Na uroczystości nie mogło zabraknąć spotkania z najpopularniejszym polskim misiem. Wszyscy z radością obejrzeli bajkę, w której Miś Uszatek opowiedział o tym, jak wraz z przyjaciółmi pomagał mamie Chrum Chrum, kiedy zachorowała na grypę.

            Następnie odbył się krótki konkurs wiedzy o niedźwiedziach brunatnych. Za każdą poprawną odpowiedź dotyczącą bytowania, odżywiania i zwyczajów tych zwierząt uczniowie otrzymywali słodką nagrodę.

  Mogliśmy również obejrzeć wystawę ukochanych przytulanek dzieci. Z wszystkich zgromadzonych w auli pluszaków największą sympatię zyskał miś Agaty Szymańskiej.

            Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny „Najpiękniejszy portret Misia”. Podziwialiśmy bajeczne, kolorowe prace wykonane farbami, kredkami, wydzieranki, kompozycje z plasteliny, wełny, krepy czy tkanin. Za najciekawsze uznano misiowe portrety, które przygotowały: Aleksandra Szymecka, Paulina Kulpa i Agata Pawełek.

            W konkursie na najciekawsze opowiadanie „Ja i mój Miś” nagrodzono Julię Kowalską i Marię Kręciszewską. Prace obu autorek zostały zaprezentowane.

            Program uroczystości dopełniały tańce i piosenki. Do wspólnej zabawy, ruchu i pląsów zapraszał zespół „Gama”.

    Urodziny Pluszowego Misia były bardzo udane. Potwierdzają to szczęśliwe twarze dzieci, ich promienne uśmiechy i gromkie brawa dla występujących i organizatorów imprezy. Dzięki tej uroczystości również nieco starsi mogli na chwilę oderwać się
od rzeczywistości. Przenieśli się do lat dzieciństwa, przypomnieli sobie czas beztroskich zabaw.


tekst: K. Szwarc-Kręciszewska

foto: L. Chmielewski

oprac: admin.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl