Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Niedziela 21 Lipca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Daniela, Andrzeja, Benedykta

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • Triathlon 2019

Treść strony

    

Apel - 3 Maja

218 rocznica obchodów Konstytucji 3 Maja
 
    3 maja - cóż to za data? Dla setek wielu młodych ludzi to jedna z mało znaczących. Świat idzie z postępem: komputer, Internet jest na porządku dziennym w użyciu. Dlatego, że młodzi ludzie żyjąc w zawrotnym tempie, negują wiele wartości, odrzucają wszelkie formy czczenia przeszłości, wysuwają na plan pierwszy życie teraźniejsze. Dlatego musimy choć na chwilę zatrzymać się, by rozważyć najważniejsze hasła z historii Polski? Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.
        Uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 r. druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza, wprowadziła szereg reform, mających na celu poprawę stosunków w Polsce, wprowadzała kraj w epokę nowożytną. Jej znaczenie miało szeroki wymiar, bowiem znosiła liberum veto i wolną elekcję - czyli odtąd tron w Polsce stał się dziedziczny, a uchwały sejmowe miały zapadać większością głosów i posłowie nie mogli już zrywać sejmów. Konstytucja brała też chłopów pod opiekę prawa, polepszyła się sytuacja mieszczan, zwiększyła się liczba wojska, za religię panującą uznana została religia rzymsko - katolicka. Wiele zapisów zawartych w Konstytucji dotyczy zagadnień istotnych także w dniu dzisiejszym stąd tak ważne jest jej znaczenie. Po 373 dniach przeciwnicy ustawy - Polacy popierani przez Rosję - zawiązali w Targowicy konfederację przeciw nowej konstytucji i rozpętała się wojna. Przegrana Polski przekreśliła dzieło Sejmu Wielkiego. Mimo, to odnieśliśmy zwycięstwo moralne. Samo uchwalenie Konstytucji było dowodem na to, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 2179 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.