Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA CZYLI LAPONIA PO POLSKU

         Dzisiaj ( czyli 19 lutego) czeka nas dłuższa wycieczka. Jedziemy do Kołacinka, maleńkiej miejscowości położonej w województwie łódzkim. Po co aż tam? Zapragnęliśmy przypomnieć sobie wrażenia związane, z jakże miłymi dla wszystkich, świętami Bożego Narodzenia. Im dłużej jedziemy, tym bardziej zima pokazuje, co potrafi. Przybywa śniegu, wieje silny wiatr, momentami tworzą się zamiecie. Poruszamy się ostrożnie. Nikt nie spodziewał się takich warunków. W Chełmży o takiej zimowej aurze można tylko pomarzyć. Ale nie ma tego złego. Przecież dzisiaj odwiedzamy polską Krainę Świętego Mikołaja, więc zima musi być.

        Po drodze zatrzymujemy się w ... Piątku. Tak, tak - to nie pomyłka. Dzisiaj czwartek, a my stoimy we wsi Piątek. Nie byle jakiej. Tu właśnie wyznaczono geometryczny środek Polski. Trzeba koniecznie upamiętnić to miejsce na zdjęciach, choć pomnik do rewelacyjnych nie należy (żółte koło na postumencie).

     Kołacinek wita nas potężnymi, śnieżnymi zaspami, zimnym wiatrem i mrozem. Można odnieść wrażenie, że naprawdę trafiliśmy do słynnego Rovaniemi, w fińskiej Laponii, blisko północnego koła podbiegunowego. Tylko do całej scenerii nie bardzo pasuje stojący przed wrotami szlachcic i Czerwony Kapturek w średnim wieku, który jest naszym przewodnikiem. Cóż zatem oferuje nam polska wioska Św. Mikołaja? Spacer alejkami między kolejnymi makietami prezentującymi sceny ze znanych baśni, książek i filmów, spotkanie z Dziadkiem Mrozem i Św. Mikołajem, Szopkę Bożonarodzeniową, możliwość robienia ciekawych zdjęć i niestety dość drogich zakupów. Mamy okazję przyjrzeć się plastikowym krasnalom, królewnom, rycerzom, Babom Jagom, saniom i żywym reniferom, które odwróciły się do nas zadkami.
       Zwiedzanie Krainy trochę nas zmęczyło. Z wielką ochotą ruszamy do wielkiej sali, gdzie można było odpocząć i i zjeść obiad. Nie zabrakło tam też kolejnych rozrywek – szaleństw w klatkach z piłeczkami, mielenia złych uczynków, gier planszowych, zjeżdżalni. Po dzisiejszej wycieczce Kołacinek będzie kojarzył się nam z powrotem do dziecięcych zabaw i marzeń.

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl