Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Grzegorza, Magdy, Urbana

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • ratusz.pl
  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA CZYLI LAPONIA PO POLSKU

         Dzisiaj ( czyli 19 lutego) czeka nas dłuższa wycieczka. Jedziemy do Kołacinka, maleńkiej miejscowości położonej w województwie łódzkim. Po co aż tam? Zapragnęliśmy przypomnieć sobie wrażenia związane, z jakże miłymi dla wszystkich, świętami Bożego Narodzenia. Im dłużej jedziemy, tym bardziej zima pokazuje, co potrafi. Przybywa śniegu, wieje silny wiatr, momentami tworzą się zamiecie. Poruszamy się ostrożnie. Nikt nie spodziewał się takich warunków. W Chełmży o takiej zimowej aurze można tylko pomarzyć. Ale nie ma tego złego. Przecież dzisiaj odwiedzamy polską Krainę Świętego Mikołaja, więc zima musi być.

        Po drodze zatrzymujemy się w ... Piątku. Tak, tak - to nie pomyłka. Dzisiaj czwartek, a my stoimy we wsi Piątek. Nie byle jakiej. Tu właśnie wyznaczono geometryczny środek Polski. Trzeba koniecznie upamiętnić to miejsce na zdjęciach, choć pomnik do rewelacyjnych nie należy (żółte koło na postumencie).

     Kołacinek wita nas potężnymi, śnieżnymi zaspami, zimnym wiatrem i mrozem. Można odnieść wrażenie, że naprawdę trafiliśmy do słynnego Rovaniemi, w fińskiej Laponii, blisko północnego koła podbiegunowego. Tylko do całej scenerii nie bardzo pasuje stojący przed wrotami szlachcic i Czerwony Kapturek w średnim wieku, który jest naszym przewodnikiem. Cóż zatem oferuje nam polska wioska Św. Mikołaja? Spacer alejkami między kolejnymi makietami prezentującymi sceny ze znanych baśni, książek i filmów, spotkanie z Dziadkiem Mrozem i Św. Mikołajem, Szopkę Bożonarodzeniową, możliwość robienia ciekawych zdjęć i niestety dość drogich zakupów. Mamy okazję przyjrzeć się plastikowym krasnalom, królewnom, rycerzom, Babom Jagom, saniom i żywym reniferom, które odwróciły się do nas zadkami.
       Zwiedzanie Krainy trochę nas zmęczyło. Z wielką ochotą ruszamy do wielkiej sali, gdzie można było odpocząć i i zjeść obiad. Nie zabrakło tam też kolejnych rozrywek – szaleństw w klatkach z piłeczkami, mielenia złych uczynków, gier planszowych, zjeżdżalni. Po dzisiejszej wycieczce Kołacinek będzie kojarzył się nam z powrotem do dziecięcych zabaw i marzeń.

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1732 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.