Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Niedziela 21 Lipca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Daniela, Andrzeja, Benedykta

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • Triathlon 2019

Treść strony

W POSZUKIWANIU NIETOPERZY

I GWIAZDOZBIORÓW

CZYLI WYCIECZKA NR 1

   16 lutego – pierwszy dzień ferii. Czy dobrze zrobiliśmy, wybierając się na wycieczkę? Wszyscy mają wątpliwości. Można było przecież dłużej pospać, siąść do komputera czy przed telewizorem. Wątpliwości szybko nikną; cała wycieczkowa gromada w dobrych nastrojach zbliża się do Torunia. Tu przy ulicy Chrobrego czeka na nas ponuro wyglądający (przynajmniej z zewnątrz) Fort IV – Żółkiewski. Witają nas... - nie przewodnicy, lecz rozbawione, biegające w głębokiej fosie psy duże i małe, czarne i jasne. Nareszcie przychodzi przewodnik i zaczyna opowiadać historię toruńskich fortyfikacji. Oprowadza nas po wybranych salach fortu, pokazuje amunicję, hełmy wojskowe, wyposażenie. My, próbując wyobrazić sobie życie żołnierzy przymierzamy nakrycia, dotykamy naboi, zaglądamy w różne szczeliny. Niemałych emocji dostarcza nam wędrówka pochyłym, podziemnym korytarzem z pochodniami w rękach. Niejeden poczuł gęsią skórkę. Dookoła ciemno, wilgotno i jeszcze podobno pełno nietoperzy. Mimo usilnych starań i uczciwego zerkania do każdego, najmniejszego nawet otworu tylko kilku z nas przyznało, że widziało te latające dziwadła. Chyba nie kłamali.
    Kolejne wrażenia czekały na nas w dawnym zbiorniku gazu przy ulicy Franciszkańskiej, na Starym Mieście. Nie zgadniecie, gdzie byliśmy. Ten zbiornik to znane wszystkim toruńskie planetarium. Astronomowie przygotowali dla nas seans „Barwy Kosmosu”. W wygodnych fotelach odbyliśmy daleką podróż. Podziwialiśmy kolorowe gwiazdy, rozpoznawaliśmy gwiazdozbiory, urzekły nas dźwięki nieziemskiej muzyki i szalone loty w przestrzeni kosmicznej.
        Po wyjściu z planetarium o swoje prawa upomniały się nasze żołądki. Ruszyliśmy więc w wiadomym kierunku, do restauracji o nazwie Mc Do... (wiemy o jaką nazwę chodzi). Po drodze zatrzymaliśmy się na krótką, ale poważną wizytę w Kościele Mariackim ( tu swą posługę czynił znany chełmżanin – bł. ks. St. W. Frelichowski).
        Zakończenie wycieczki było niezaplanowane, ale jakże szalone i radosne. Piernikowe Miasteczko – plac zabaw utworzony w murach dawnego Torunia – dostarczyło nam okazji do niesamowitych gier. Czegóż tu nie było. Szybkie zjazdy, dzikie huśtawki i wspinaczki na ścianki (oczywiście „na wyścigi”). Gdyby nie czekający na nas autokar pewnie długo jeszcze rozrabialibyśmy na tym placu.

Tekst: I. Wierzbicka

Zdjęcia: M. Stefaniak

opracował: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1438 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.