Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Sobota 24 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Bartłomieja, Haliny, Jerzego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

„NIEZWYCZAJNI SĄ WŚRÓD NAS …”


„Historia to ludzie, bo to ludzie tworzą historię” – te słowa Augustyna z Hippony uświadamiają nam, że na historię składają się nie tylko wielkie wydarzenia i losy znanych i sławnych postaci. Historia to także, a może przede wszystkim, dzieje zwykłych, uwikłanych w realia czasów w jakich przyszło im żyć, ludzi. Aby propagować takie postrzeganie historii Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna imienia Juliana Prejsa w Chełmży zorganizowała konkurs pt. „Niezwyczajni są wśród nas …” .
 

10 grudnia w sali imprezowej Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu na wypowiedź o nieprzeciętnych mieszkańcach powiatu toruńskiego. Konkurs ogłoszono wiosną bieżącego roku a realizowany był przez biblioteki publiczne. Jego celem było uzyskanie wypowiedzi o nieprzeciętnych mieszkańcach powiatu toruńskiego, a także aktywizacja społeczności lokalnych i promocja małych miejscowości naszego powiatu. Dla mieszkańców miał on być inspiracją do poszukiwań pozytywnych postaci w najbliższym środowisku. Wyłonić ludzi żyjących wśród nas często bardzo skromnych, nie afiszujących się tym co robią, co dokonali, którzy są godni podziwu i szacunku. Zazwyczaj dowiadujemy się o nich przypadkiem. W naszym powiecie i mieście jest wielu wspaniałych ludzi.
Jury konkursu w składzie: Waldemar Pankowski – specjalista d/s. mediów Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, długoletni redaktor Gazety Pomorskiej, Dariusz Meller – Wicestarosta Toruński, redaktor Gazety Chełmżyńskiej, Marcin Seroczyński – kierownik działu Zbiorów Specjalnych PiMBP w Chełmży, redaktor Głosu Chełmżyńskiego oceniło prace i wytypowało podział nagród.

I miejsca równorzędnie zajęli: Wojciech Michalak z Chełmży za spisanie wspomnień pana Łucjana Kowalskiego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Jolanta Pawełczyk z Lubicza Dolnego za pracę o Janie i Stefanii Tatarewicz pt. „Moi dziadkowie”. II nagrodę zdobył Michał Litkowski z Papowa Toruńskiego za wywiad z podporucznikiem Bogdanem Pietrykowskim, walczącym w Dywizji Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Andersa. Wywiad nosi tytuł „Dobry chłop z niego był”. Jury przyznało także trzy trzecie miejsca. Zdobyli je: Krzysztof Brończyk z Cierpic za pracę .„Nasza pani”, o pani Irenie Wolter, nauczycielce wychowania fizycznego, która swoją sportową pasją potrafiła zarazić wielu, nie tylko młodych, ludzi. Równorzędną trzecią nagrodę otrzymał Andrzej Solis z Osieka nad Wisłą za wypowiedź pt. „Zachować tradycję”, poświęconą Michałowi Kokotowi, znanemu w regionie działaczowi i orędownikowi kultury ludowej. Trzecie miejsce zajęła też Krystyna Wolak z Dźwierzna za pracę: „O przyjaźni między narodami”. Pani Krystyna opowiedziała o swojej pasji, związanej z nawiązywaniem przyjaźni z ludźmi na całym świecie, możliwej dzięki znajomości języka esperanto.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i album „Chełmża wczoraj i dziś” a bohaterowie ich wypowiedzi różę i przewodnik turystyczny „Powiat Toruński” oraz informator o Chełmży. Nagrody zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Toruńskiego Mirosława Graczyka i Burmistrza Miasta Chełmży Jerzego Czerwińskiego.

Uroczystość wręczenia nagród uświetniły „Bajkowe jasełka”, przygotowane przez Filię dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży. W jasełkach wystąpiła młodzież Gimnazjum Nr 1 w Chełmży.

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 60663 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.