Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Sobota 24 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Bartłomieja, Haliny, Jerzego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

Magia Świąt Bożego Narodzenia


Któż z nas nie lubi świąt Bożego Narodzenia? Świątecznych przygotowań, zapachu choinki, karpia i prezentów. Jest to czas, na który czeka się przez cały rok. W wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszych wydarzeń roku – czasem niepowtarzalnym, pełnym radości, niosącym ciszę i skupienie. Dla Polaków to najważniejsze i najbogatsze w tradycje ludowe święta. Obrzędowość ich kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci przeplatając prastare zwyczaje i wierzenia ze zwyczajami nowszymi, które powstały  w wiekach późniejszych. Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów np. ubieranie choinki bombkami, łańcuchami i światełkami, wieczerza wigilijna, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, wolne miejsce przy stole, obdarowywanie się prezentami, św. Mikołaj, pasterka.
Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w piękny sposób przypomnieli nam uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży, którzy przygotowali przedstawienie pod kierunkiem pani Hanny Wierzbowskiej. Mieli okazje go obejrzeć i wysłuchać uczestnicy spotkania mikołajkowego, zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną – Oddział Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Chełmży. Spotkanie odbyło się dnia 7.12.2009r. w Zespole Szkół Specjalnych . Zaproszeni uczniowie chełmżyńskich i gminnych szkół oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Chełmży  również odgadywali zagadki związane ze świętami Bożego Narodzenia i zimą. Wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami i słodkim poczęstunkiem. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło władz miasta, którzy gratulowali uczestnikom szybkich odpowiedzi i wspaniałego występu. Na zakończenie wszyscy życzyli sobie spokojnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkie pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 60669 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.