Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Joanny, Marii, Zuzanny

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • ratusz.pl
  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

       Mimo niezachęcających do wyjazdu zapowiedzi meteorologów wyruszyliśmy w sobotę (22 listopada) na niezbyt długą, ale sympatyczną wycieczkę.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była Nawra. Tu oglądaliśmy gotycki kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej Nawrzańskiej, mocno zniszczony pałac Sczanieckich i Kruszyńskich oraz równie podupadły park podworski. Z żalem stwierdziliśmy, że pałac coraz bardziej przypomina ruinę.

W wiejskim sklepiku zrobiliśmy niewielkie zakupy, wbiliśmy pieczątki do turystycznych książeczek i pojechaliśmy dalej.


         Po dotarciu do Chełmna, ruszyliśmy na półtoragodzinną wyprawę do leśnego rezerwatu „Łęgi na Ostrowiu Panieńskim”. Wędrując przez rezerwat, podziwialiśmy majestatyczne drzewa: wiązy, jesiony i dęby. Ogromną furorę robiły zamarznięte kałuże – nasi turyści sprawdzali wytrzymałość lodu, który powstał na nich minionej nocy. Jeszcze ciekawiej zrobiło się, gdy na swej drodze natknęliśmy się na wielką gałąź z przytwierdzoną do niej jemiołą. W obliczu zbliżających się świąt, każdy postawił sobie za punkt honoru przytargać do domu fragment tej pasożytniczej rośliny. Wszystko po to, aby zapewnić rodzinie szczęście i dobro oraz jak nakazuje tradycja bezkarnie całować się z kim popadnie pod tym wiechciem.

           Szlak wytyczony w rezerwacie doprowadził nas aż do wału przeciwpowodziowego, ciągnącego się wzdłuż brzegów Wisły. Jakże pięknie wyglądała królowa polskich rzek w jesienno – zimowej szacie.


             W Chełmnie stanęliśmy na rozległym rynku, przed renesansowym ratuszem. Wysłuchaliśmy tu krótkiej informacji o historii miasta, popatrzyliśmy na kolorowe kamienice i „zawiśliśmy” na pręcie chełmińskim (dawnej mierze długości, przytwierdzonej do ściany ratusza).

    Był jeszcze zakup pamiątek, robienie zdjęć, jedzenie zapiekanek, frytek i pizzy, no i powrót do domu. A meteorologom tym razem nie udało się wywróżyć opadów śniegu. Wycieczka była całkowicie bezśnieżna.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1559 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.