Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Joanny, Marii, Zuzanny

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • ratusz.pl
  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

       Kolejna turystyczna sobota za nami. 18 października wyruszyliśmy na wyprawę autokarowo – pieszą po okolicach Chełmży i Torunia. Najpierw było zaliczanie punktów regulaminu na odznakę „Turysta Chełmży”. W Grzywnie zatrzymaliśmy się przy okazałym kościele parafialnym, aby wysłuchać opowieści o powstaniu tej świątyni. Nasza katechetka  pani Hanna Nitzler przybliżyła nam postać patronki kościoła - świętą Katarzynę Aleksandryjską. Podziwialiśmy zadbaną elewację, terakotowe figurki umieszczone nad wejściem i dwugłowego jelenia pod oknem ściany prezbiterium.  Kolejny kościół czekał na nas w Biskupicach. Tu największe wrażenie zrobiła na nas zewnętrzna ambona (z niej pani Hania wygłosiła krótkie kazanie o życiu świętej Marii Magdaleny – opiekunki owej świątyni) i duża, granitowa kropielnica, stojąca przy wejściu.

W Piwnicach zastaliśmy zamkniętą bramę. Niestety, nie mogliśmy wejść na teren obserwatorium astronomicznego UMK. Pozostało nam tylko przyglądać się  z oddali ogromnemu radioteleskopowi, który nasłuchuje dźwięków docierających z kosmosu.

Z Piwnic rozpoczęliśmy naszą pieszą część wycieczki. Szliśmy zielonym szlakiem turystycznym około 9 km. Trasa naszej wędrówki zawiodła nas do rezerwatu leśnego „Las Piwnicki”. Piękne, kolorowe drzewa, świecące słońce i szeleszczące pod nogami liście wprawiły nas w doskonały nastrój. Jeszcze lepszego humoru dostarczyły nam rosnące gęsto grzyby. Nie mogliśmy się opanować, żeby ich nie zbierać. Jedynym problemem było ich rozpoznawanie. Skupiliśmy się tylko na wyszukiwaniu podgrzybków i wyrażaliśmy cichą nadzieję, że niedzielna, śniadaniowa jajecznica z darami lasu nie skończy się dla nas tragicznie. Aby dodać emocji naszej wycieczce, musieliśmy obowiązkowo zgubić się w lesie i wyjść z niego w innym miejscu niż było to zaplanowane. Na szczęście autokar szybko nas „namierzył” i zabrał do restauracji Mc Donald,s. Tam mogliśmy odpocząć i kupić coś do zjedzenia.

                                                                               Tekst: I. Wierzbicka

                                                                               Foto: M. Stefaniak

oprac: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1421 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.