Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Wtorek 20 Sierpnia 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Bernarda, Samuela, Bernardy

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Treść strony

NA FESTYNIE W BISKUPINIE

            Po wakacyjnej przerwie Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny przy naszej szkole rozpoczyna kolejny sezon wędrówek i wyjazdów.

We wrześniu (16.09) tradycyjnie wyruszyliśmy do oddalonego ponad 100 km od Chełmży znanego rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, aby wziąć udział w XIV Festynie Archeologicznym. Po drodze do historycznej osady zatrzymaliśmy się w  Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Przewodnik opowiadał interesująco o dawnych lokomotywach, pozwalał zaglądać do niewielkich wagoników oraz podnosić i opuszczać szlabany. Niektórzy uczniowie przyznali się, że byli we wnętrzach pociągów po raz pierwszy w życiu. Cóż począć? Takie czasy – częściej jeździmy samochodami i autobusami.

W Biskupinie wielkie tłumy zwiedzających. Tegoroczny festyn odbywał się pod hasłem „Japonia – kraj nie tylko samurajów”. Było ciekawie, kolorowo i gwarnie. Atrakcji tyle, że nie wiadomo  co wybrać. Można było popróbować sztuk walk Dalekiego Wschodu, zrobić sobie japoński makijaż, a nawet wyhodować drzewko bonsai. Czekały jeszcze na nas przejażdżki konne, rejsy łodzią Wikingów, walki na miecze, bicie monet, lepienie garnków i wiele innych zajęć. Trzeba było także spróbować dawnego jadła, ale słynnego japońskiego sushi nie mogliśmy nigdzie znaleźć. Za to bez problemu  kupiliśmy górę różnych pamiątek – niektóre z nich zupełnie nie kojarzyły się z Biskupinem.

Pełni wrażeń „pofestynowych” pojechaliśmy autokarem do pobliskiej Gąsawy, gdzie czekała na nas wąskotorowa ciuchcia. Przejażdżka pociągiem trwała godzinę; dojechaliśmy do Żnina – stolicy Ziemi Pałuckiej.

Sprzęt fotograficzny, który zabraliśmy na wycieczkę odmówił niestety posłuszeństwa. Nie mogliśmy więc uwiecznić naszych wszystkich emocji na zdjęciach.  Ale wierzcie nam – bawiliśmy się doskonale.

Tekst: I. Wierzbicka

Foto: H. Nitzler

opracował: admin.

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 1150 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.20
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.