Menu

Nawigacja

Menu podstrona

Treść

Halloween, Hallowe'en – święto obchodzone nocą 31 października, najhuczniej w Stanach Zjednoczonych i Irlandii.

         Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, sów i nietoperzy.

         Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone      i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz,     w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp. Kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – cukierek albo psikus, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa np. nasmarowania klamki pastą do zębów. Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, niczym wystrój planu filmu grozy.

Nazwa halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Świętych.

Halloween w Polsce

Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90. Z tej okazji dla dorosłych organizowane są przeważnie liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. W niektórych polskich miastach, dzieci bawią się podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, odwiedzając sąsiadów i prosząc o cukierki. Niekiedy również szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków.

                                                                                                  Zdięcia: Admin

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl