Menu

Nawigacja

Treść

Mecz towarzyski

 

W dniu 22 lipca 2007 r. odbył się mecz towarzyski pomiędzy samorządami gminy i miasta Chełmży. Tym razem zwyciężyła reprezentacji Gminy Chełmża, która pokonała samorządowców z miasta 3: 1. Bramkę dla pokonanych zdobył z rzutu karnego Sławomir Nowacki.

VI Rajd Rowerowy

W dniu 8 września 2007 r. już po raz VI odbył się Rajd Rowerowy. Tym razem uczestnicy w liczbie 40 osób przejechali około 30 kilometrów. Trasę rajdu wybrali sami uczestnicy, którzy musieli dojechać do Kiełbasina, gdzie Proboszcz tutejszej Parafii opowiedział o historii Kościoła w Kiełbasicie, następnie na trasie zielonego szlaku rowerowego, w miejscowości Grodno, zawodnicy rywalizowali w zawodach strzeleckich, po czym udali się do Chełmży, gdzie nastąpiło zakończenie rajdu.

Zawody wędkarskie

W dniu 21 lipca 2007 r. w ramach obchodów XXVII Dni Chełmży odbyły się, już po raz trzeci, Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta w kategoriach spławik i spinning z łodzi.  W zawodach wzięło udział 46 zawodników ( 21 w kategorii spławik, 25 w kategorii spinning ).

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody a zwycięzcy puchary. Nagrody wręczył Burmistrz Miasta Chełmży - Jerzy Czerwiński.

W dniach 15 czerwca do 2 lipca 2007 r. odbywa się Festiwal Tour de Carillon, który obejmuje kilkanaście miast województwa kujawsko – pomorskiego.

Dnia 30 czerwca (sobota) dzwony usłyszą chełmżanie.


    Zabrzmią one na chełmżyńskim rynku o godzinie 11.00. Razem z  carillonem wystąpi najstarszy chór w Polsce św. Cecylia z Chełmży. Zaśpiewają „Pieśń flisaczą” Carillon instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne. Samochód z dzwonami waży 22 tony. Instrument pochodzi z Pragi i jest największym na świecie jeżdżącym carillonem. Zbudowany jest z 57 dzwonów o wadze od 5 do 860 kg zainstalowanych na samochodzie ciężarowym. Na repertuar festiwalu składają się standardy muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej. Wydarzeniem będą prawykonania utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję przez dyrektor artystyczną festiwalu Magdalenę Cynk-Mikołajewską. Tour de Carillon to impreza, której inicjatorem jest marszałek Piotr Całbecki,  i jest to jeden z pomysłów na popularyzację idei ubiegania się Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. 

V Rajd Rowerowy wokół Chełmży o Puchar Burmistrza Miasta

  W dniu 24 czerwca br. odbył się V Rajd Rowerowy wokół Chełmży o Puchar Burmistrza Miasta . W imprezie udział wzięły 22 dwie drużyny . W sumie na trasę wyruszyło 66 osób. Po zmaganiach się na trasie i udziale w konkurencjach sportowych  amatorzy dwóch kółek posilili się grochówką, po czym nastąpiło ogłoszenie wyników. Najlepsza okazała się drużyna pn. „GOCHA” w składzie: Małgorzata Forajta, Tomasz Forajta oraz Justyna Brudniak. To oni otrzymali Puchar Burmistrza Chełmży. Drugie miejsce przypadło weteranom naszego rajdu (są uczestnikami już piąty raz) drużynie pn. „Jaskółka”  : Piotr Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak , Szymon Kaźmierczak i Bartosz Bajerski.
Trzecie miejsce  przypadło ekipie pn. ”LOS ROWEWROS” , w składzie : Grzegorz Krywalski, Katarzyna Krywalska, Krzysztof Błaszczyk, Dominika Wyczółkowska.
Wyłoniono również najstarszego zawodnika Rajdu – Pana Bogusława Minakowskiego oraz najmłodszego – Zuzannę Hebenstreit .

Widowisko historyczne z udziałem rycerzy „Chełmża 1422. Jagiełło zdobywa Chełmżę”.

   W dniu 23 czerwca o godz. 18.00 przed Konkatedrą  przy ul. Tumskiej odbyło się widowisko historyczne z udziałem rycerzy „Chełmża 1422. Jagiełło zdobywa Chełmżę”. Inscenizacja wspominała starcia wojsk Jagiełły z Krzyżakami w Chełmży, podczas tzw. „wojny golubskiej”. W inscenizacji wzięło udział około 30 rycerzy. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem chełmżan, którzy licznie przybyli aby obejrzeć zmagania rycerzy. Po przedstawieniu mieszkańcy Chełmży nagrodzili występujących brawami.


W dniu 23 czerwca o godz. 9:00 Pan Grzegorz Rywalski, mieszkaniec naszego miasta, wystawił swoje pływackie możliwości na  poważną próbę sił. Dystans około 14 kilometrów  od plaży miejskiej „Ustronie” do plaży w Zalesiu pokonał w czasie 5 godzin, 44 minuty i 12 sekund. Burmistrz Miasta Pan Jerzy Czerwiński wręczył Pana Rywalskiemu puchar oraz drobny upominek.

BURMISTRZ  MIASTA  CHEŁMŻY


ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału
w
V edycji Rajdu  Rowerowego
wokół  Chełmży,

który odbędzie się w dniu 24 czerwca 2007 r.

Start rajdu nastąpi o godzinie 10.00 z parkingu Ośrodka  Turystycznego w Chełmży przy

ul. Tumskiej 12 a.

Zgłoszenia drużyn do dnia 22 czerwca 2007 r.

w pokoju nr 16 Urzędu Miasta Chełmży

przy ul Hallera 2.

Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie imprezy z ramienia organizatora są

p.p. Iwona Niedzielska i Marek Dzielski
Tel. ( 56 )  6752291 lub 6752292 wew. 42

 CHEŁMŻA PRZYJAZNA DLA TURYSTÓW

Jednym z głównych walorów turystycznych Chełmży, prócz gotyckich kościołów, jest oczywiście malownicze Jezioro Chełmżyńskie. Brak zagospodarowania strefy przybrzeżnej jeziora czyni je jednak mało atrakcyjnym dla turystów.

Władze miasta, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Chełmży oraz osób odwiedzających w okresie letnim nasz region, zleciły Pracowni Architektury i Urbanistyki „SEMI” z siedzibą w Toruniu przy ul. Broniewskiego 15/17; opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów położonych w sąsiedztwie Jeziora Chełmżyńskiego na odcinku od ul. Toruńskiej do plaży „Ustronie”. W założeniach jest kompleksowa modernizacja Bulwaru 1000-lecia z ulicami przyległymi, w tym m.in. wykonanie nowej nawierzchni, małej architektury, umocnienie nabrzeża. Ponadto w planach jest realizacja amfiteatru dla organizacji imprez plenerowych, wykonanie nowych pomostów oraz podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Koszt wykonania koncepcji wynosi 10.000,00 zł, natomiast orientacyjny koszt realizacji rzeczowej inwestycji to ok. 500.000,00 zł .

W chwili uruchomienia procedury aplikacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 władze miasta będą ubiegały się o dofinansowanie realizacji w/w inwestycji środkami pochodzącymi z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W przypadku uzyskania środków unijnych realizacja inwestycji nastąpi jeszcze w bieżącym roku, w przeciwnym razie, ze względu na ograniczone środki budżetu miasta, zostanie ona przesunięta na rok 2008.

  • autor: Beata Weber, data: 1.02.2007
V Półmaraton Chełmżyński

W dniu 1 maja 2007 r. o godz. 10.00 z Rynku wystartują zawodnicy biorący udział w V  Półmaratonie  Chełmżyńskim 2007.
łmaraton jest imprezą Miasta Chełmży. Organizatorem imprezy jest Burmistrz  Miasta.

Imienne zgłoszenia należy przesłać na adres Biura Organizacyjnego:
Urząd Miasta Chełmży, 87-140 Chełmża, ul. Hallera 2  tel. + 48 56 675 22 91 w.42, lub w formie elektronicznej. Formularze zgłoszeniowe wraz z regulaminem znajdują się na strony
www.maratonypolskie.pl lub www.chelmza.pl

Za zgłoszenie uważa się wypełnienie formularza zgłoszenia (karta zgłoszenia w załączeniu – koniecznie proszę podać nazwę miasta, które zawodnik reprezentuje ) i wpłacenie opłaty startowej w wysokości 20 zł na konto  BISE Bank o/Chełmża 29 1370 1271 0000 18 044 398 1013 z dopiskiem V Półmaraton Chełmżyński.

Odpust ku czci  Bł. Juty w Bielczynach  -  odtworzenie tradycji odpustów w sanktuarium bł. Juty w Bielczynach jako wydarzenie o charakterze kulturotwórczym na poziomie ponadlokalnym i międzynarodowym .

Program imprezy

12.05.2007 r  III Zjazd Wolontariuszy

10.15 – 10.45 Zjazd  Wolontariuszy - powitanie w Kontrkatedrze Chełmżyńskiej
10.45 – 11.00 Wykład o Bł. Jucie
11.00 –  Pielgrzymka do Sanktuarium w Bielczynach
12.30 – 13.30 Msza św.
13.30 – 14.30 Festyn , prezentacje produktów lokalnych „Ziemi Gotyku”
14.30 – 15.30 Koncert zespołu muzyki chrześcijańskiej TYMOTEUSZ
17.00 – 19.00 – Forum organizacji pozarządowych pomagających bliźniemu
 ( wiejska świetlica w Bielczynach)


13.05.2007 Obchody odpustowe ku czci Bł. Juty – Patronki Dzieł Miłosierdzia Diecezji Toruńskiej
9.00 – Msza św.
14.00 – Odpustowa msza św. ku czci Bl. Juty

Prezentacje produktów lokalnych „Ziemi Gotyku”

14.05.2007 Konkurs śladami Bł. Juty – Biblioteka w Chełmży

    Impreza promująca obszar działania Fundacji Ziemia Gotyku Lokalna  Grupa działania
    Współorganizator :
  • Burmistrz Miasta Chełmży
  • Wójt Gminy Chełmża
  • Fundacja Ziemia Gotyku
Uroczystość na szynach

   Przejazd autobusem szynowym na trasie Toruń-Bydgoszcz-Toruń-Bydgoszcz w towarzystwie marszałka województwa, wojewody, i parlamentarzystów, festyn w Unisławiu i okolicznościowy bilet na pamiątkę – to atrakcje zaplanowane na zakończenie jednej ze sztandarowych inwestycji województwa, sfinansowanej z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT). Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę 26 maja.

   Projekt o nazwie „Unowocześnienie taboru kolejowego przewozów regionalnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” - polegający na zakupie i przekazaniu operatorowi regionalnych przewozów pasażerskich pięciu nowoczesnych autobusów szynowych – kosztował 27,5 mln zł, z czego 13,7 mln zł wyniosło wsparcie ze SPOT, będącego jednym z instrumentów inwestowania w naszym kraju pomocowych funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w latach 2004-2006. Konsekwencją przedsięwzięcia jest znaczne obniżenie kosztów połączeń (o ok. 30 proc.), a także oddanie do dyspozycji podróżnych nowoczesnych pojazdów, przyjaznych środowisku i wyposażonych w instalacje umożliwiające korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózkach.

   Kujawsko-pomorskie posiada obecnie 13 autobusów szynowych, 8 zakupionych ze środków własnych województwa w latach 2002-2005 i 5 zakupionych właśnie za pieniądze ze SPOT. Każdy z nich kosztował 5,5 mln zł. Rozwijają prędkość do 120 kilometrów na godzinę, zabierają do 170 osób.

   Uroczystość związana z zakończeniem projektu rozpocznie się 26 maja o godz. 9.00 na stacji Toruń Wschodni – o tej godzinie w kierunku Bydgoszczy Głównej ruszy skład złożony z dwóch szynobusów. Wsiądą do niego VIP-y, a także wszyscy ci, którzy wygrają bilety w konkursach przeprowadzonych przez lokalne media. W Bydgoszczy do składu zostanie doczepiony trzeci pojazd, a cały pociąg ruszy z powrotem w kierunku Torunia. Trasa powrotna powiedzie przez Unisław, gdzie o 12.30 rozpocznie się godzinny festyn.

   Po raz drugi tego dnia specjalny pociąg szynobusowy z Torunia Wschodniego do Bydgoszczy wyruszy o godz. 14.40. Jego trasa poprowadzi m. in. przez Łysomice, Ostaszewo, Chełmżę, Ostromecko i Fordon. Na ten przejazd – bezpłatny! - serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Banery

[obiekt mapy] Urząd Miasta Chełmża

Urząd Miasta Chełmża  
ul. Hallera 2, 87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl