Urząd Miasta Chełmży

Imieniny

Romualda, Gerwazego, Protazego

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Wpływ wiary na budowanie kontaktów rodzinnych pomiędzy uzależnionymi a współuzależnionymi

Wpływ wiary na budowanie kontaktów rodzinnych pomiędzy uzależnionymi a współuzależnionymi

      W dniu 23 lutego 2018 roku w salce Domu Kapitulnego Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała kolejne otwarte spotkanie terapeutyczne z specjalistą terapii uzależnień Michałem Dąbkowskim. Wychodząc na przeciw osobom  zainteresowanym, tym razem poruszony został bardzo ciekawy temat wpływu wiary na kontakty rodzinne osób uzależnionych z współuzależnionymi.   

Współuzależnienie w szerszym rozumieniu są to trudności w zakresie relacji z samym sobą oraz z innymi ludźmi wynikające z problemów uzależnień jakie mogły się przytrafić w rodzinie. Uzależnieni od alkoholu i nie tylko, mają problemy w sferze duchowej. Żyją z mechanizmem rozproszonego i rozdwojonego „Ja”. Coraz częściej odchodzą od swoich uwewnętrznionych norm wartości i zasad. W większości posługują się myśleniem, że żyją w świecie wyobrażeń i magii złożonym ze wspomnień, które nie zawsze przecież były przecież złe i z nadzieją, że za chwilę wszystko samo się zmieni. Duchowość staje się coraz bardziej uboga, a osoba współuzależniona np. żona, czasami może to być mąż, ma poczucie krzywdy, samotności, opuszczenia często niesprawiedliwości i gniewu. W takiej sytuacji kontakty rodzinne są bardzo utrudnione i tylko wiara w to, że będzie lepiej może polepszyć sytuację w takiej rodzinie. W środowiska trzeźwościowe bardzo mocno angażuje się Kościół Katolicki organizując zloty trzeźwościowe (Częstochowa, Licheń itd.) dla rodzin czy małżeństw, włączając w to także mediacje rodzinne. Żeby coś odbudować fundamentem musi być wiara.

Kończąc terapeuta zachęcił do budowania wzajemnych relacji, trzeźwienia, rozwoju osobistego na podbudowie wartości chrześcijańskich: dobra, miłości, empatii, tolerancji, rozumieniu się i wzajemnym wybaczeniu, cytując Papieża Św. Jana Pawła II „Nie lękaj się i wypłyń na głębię”. W trakcie spotkania często dawane były świadectwa uczestników, poparte dyskusją. Podsumowując to spotkanie przypomniany został również inny bardzo mądry cytat: „Gdzie nie ma wiary, tam jest lęk”.

MW

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 138826 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.