Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Poniedziałek 24 Czerwca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Jana, Danuty, Emilii

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Czy każdy może być lub jest od czegoś uzależniony?

Czy każdy może być lub jest od czegoś uzależniony, oraz

dlaczego pewne zachowanie staje się nałogiem?”.

 

     Aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania umieszczone w tytule i może rozwiać   wątpliwości, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży zaprosiła na spotkanie z specjalistą terapii uzależnień p. Michałem Dąbkowskim, które odbyło się w dniu 26 stycznia 2018 roku o godz.1800 w salce Domu Kapitulnego.

Na początek trzeba zadać sobie pytanie co to jest uzależnienie? Wg Wikipedia:  Uzależnienie – to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.

I tak uzależnić się można praktycznie od wszystkiego od narkotyków (narkomanii), leków (lekomanii), alkoholu (alkoholizmu), czy papierosów.

W szerszym rozumieniu termin „uzależnienie” stosowany jest także w odniesieniu do wielu innych przymusowych zachowań, m.in. kompulsywnych zakupów, oglądania telewizji, seksu, masturbacji, korzystania z gier hazardowych lub komputerowych, czy też nadmiarowego korzystania z internetu. Współczesna psychologia traktuje pojęcie „uzależnienie” szeroko i zakłada, że może ono obejmować także inne czynności, nad wykonywaniem których dana osoba utraciła kontrolę.

Tak mówi wiedza encyklopedyczna, ale przecież jest to samo życie – stwierdził p. Michał. Człowiek w życiu potrzebuje drugiego człowieka i w ten sposób staje się jakby od kogoś zależny i to już jest w pewnym sensie konstruktywne uzależnienie.

Dalej można się uzależnić od różnych rzeczy czy czynności, które wykonujemy nagminnie i regularnie, czasami aż do przesady. Jak choćby zakupy, gry komputerowe czy nałogowe wręcz korzystanie z smartfonów, tabletów i innych współczesnych dóbr konsumpcyjnych. I tu znaleźć można odpowiedź, że właśnie dlatego pewne zachowanie staje się nałogiem. Uzależnienia mogą być konstruktywne, szczególnie te potrzebne w życiu, ale są też destrukcyjne związane z nadużywaniem np. alkoholu, narkotyków, itd. i te są bardzo niebezpieczne, a w życiu wręcz niepotrzebne.

Na pytania te zawarte temacie i na jeszcze inne zadawane w trakcie spotkania odpowiedź mogli usłyszeć słuchacze, którzy przybyli dość licznie do Domu Kapitulnego. Dyskusja trwała do późnych godzin wieczornych, co cieszy organizatorów.

MW

 

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 138998 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.