Urząd Miasta Chełmży

Kalendarz

Poniedziałek 24 Czerwca 2019

Odnośniki

Wersja językowa

Ułatwienia dostępu

Imieniny

Jana, Danuty, Emilii

Nawigacja

Odnośniki

Menu

Intranet

Intranet

Banery

  • fundusze europejskie
  • http://geoportal.mojregion.info/

Banery

  • XVII Półmaraton Chełmżyński

Treść strony

Komunikacja w rodzinie

„Komunikacja w rodzinie”

 

To temat następnego spotkania jakie zorganizowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemu Alkoholowego, które odbyło się w dniu 23 września 2017r. w siedzibie Komisji, a które poprowadził p. Michał Dąbkowski, specjalista terapii uzależnień.

Na początku rodzi się pytanie dlaczego w rodzinie, w której nie ma czynnika destrukcyjnego źle się dzieje i często brakuje wzajemnej komunikacji. Następnie pojawia się zaprzeczenie, że taki problem w ogóle istnieje. Komunikacja w rodzinie, w której można zauważyć problem alkoholowy, w miarę upływu czasu ulega pogorszeniu. Narastają urazy: wrogości, bezradności, wstydu, do tego dochodzi smutek, złość, nienawiść i inne trudne przeżycia, aż życie w jednym domu staje się nie do wytrzymania. Rodzina taka żyje jednak nadzieją, że np.: „jak mąż przestanie pić alkohol, to będzie wszystko dobrze”, „jak przestanie grać na automatach, to w końcu spłacimy długi i wyjdziemy na prostą”.

Po pewnym czasie sytuacja taka się powtarza do momentu, aż osoba uzależniona podejmie terapię. Ale problemy z tym związane jeszcze się nie kończą, gdyż taka rodzina jest współuzależniona i musi nauczyć się od nowa wzajemnej komunikacji między sobą ale i w całej rodzinie. Stwierdzono, że po alkohol sięgają ludzie nie radzący sobie z uczuciami oraz z emocjami. Osoby będące po terapii, mimo że nie ma już u nich alkoholu czy narkotyku, czyli środków uzależniających, mają komunikację w rodzinie nadal utrudnioną.

Żeby mówić o prawidłowej komunikacji w rodzinie, to na terapię w takim przypadku powinna iść cała rodzina. Chociaż bez wątpienia łatwiej jest zmotywować do leczenia osobę uzależnioną niż współuzależnioną.

 Właśnie na tym spotkaniu uczestnicy mogli zrozumieć jak poprawnie nawiązać komunikację w rodzinie, szczególnie z osobą po terapii. Komunikacja jest kluczem do dalszego rozwoju – stwierdził na zakończenie terapeuta.

                                                                                                                               MW

  • autor: TB

wstecz

Odnośniki

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:

Banery

  • Ziemia gotyku
  • Samorządowy Informator SMS
  • Facebook
  • mikroporady.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta Chełmża   ul. Hallera 2   |   87-140 Chełmża
tel. +48 56 675-22-91
fax +48 56 675-21-22
e-mail: um@chelmza.pl
Jesteś 138989 osobą na tej stronie

Stopka

      Copyright Urząd Miasta Chełmża   |   Polityka prywatności   |   powered by netadmin 7.01
Link - Unia Europejska

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.